Szaúdi nők a szavazóurnáknál. (EPA/AHMED YOSRI) |
Szaúd-Arábiában a demokrácia leginkább a kávéjukra hasonlít: kis kiszerelésben jön, de annál nagyobbat üt. Ez akkor is látszott, mikor Ashjan Hindi költőnő a színpadra lépett Dzsiddában. Annak ellenére, hogy a kikötőváros az egyik legnyugatiasabb szaúdi település, a vallási konzervatívok így is megpróbálták elhallgattatni. Azonban a felháborodásuk hiába való volt, a közönség a költőnő mellé állt a nemek közti nyilvános érintkezés tiltásának ellenére is. Pár óra se kellett hozzá, hogy a közösségi média tele legyen az esetről készült videókkal és támogató üzenetekkel – derül ki az Economist cikkéből.
De miért is számít ez?
December 13-án az arab királyságban választások voltak, a szavazóknak a városi tanácsok összetételéről kellett döntenie. Szaúd-Arábiában ez az egyetlen választható politikai hivatal, és itt is csak a tanácsi helyek kétharmadáról szavazhatnak, a harmadik harmadot felülről jelölik ki. Bár a tanácsok nem rendelkeznek igazán nagy hatalommal, 13-án így is valami történelmi dolog ment végbe.
A királyság 83 évnyi története alatt most először szavazhattak és indulhattak nők a választáson. A kampányidőszak nem zajlott zökkenőmentesen, a közel ezer elinduló nőnek nem volt egyszerű dolga, mivel a férfi szavazóikhoz személyesen nem szólhattak hozzá a nemek közti nyilvános érintkezést tiltó rendelet miatt, és arcképes plakátjaikat sem ragaszthatták ki. Az ország belügyminisztériuma minden indulót többször is ellenőrzött, és a konzervatív vallásos csoportok is kiborultak. A Taif városbeli vallási rendőrség odáig ment, hogy kiadott egy röpiratot arról, hogy a nőkre szavazás sérti az iszlám törvényeit.
Kis lépésekkel előre
Szerencsére a szaúdi közvélemény nem velük értett egyet. 106 ezer nő szavazott a választásokon, és húsz tanácsbeli helyen ezentúl már nem férfi fog ülni. Ez azért is nagy szó, mert Szaúd-Arábiában a nők nem vezethetnek, ezért a szavazó és megválasztott nők jó eséllyel családjuk segítségével és támogatásával jutottak el a választásokig. Szintén meglepetés volt, hogy nem csak az olyan liberális városokban születtek női győzelmek, mint Dzsidda, hanem például Madrakában, a zarándokhely Mekka közelében is.
Még ha a megválasztott nők száma kevésnek is tűnik, 2013 óta ez a legnagyobb előrelépés az egyenjogúság felé, akkor a Shura Tanácsban kaptak 30 helyet a nők. A mostani választások eredménye alapján elképzelhető, hogy a kijelölt tanácsi helyekre is több nő kerül majd be.