1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Változatlanul az euróövezet a világgazdasági növekedés legnagyobb visszahúzója és továbbra sem kizárható Görögország távozása. Ráadásul Németországban is lehetnek gondok, pedig azt várja mindenki, hogy kirántja a gödörből Európát.
A Privátbankár korábban beszámolt róla, hogy a Nemzetközi Valutalap sem túlságosan optimista a kilátásokkal kapcsolatban. Részletek >>

Az Economist Intelligence Unit (EIU) éves vizsgálatába bevont 730 intézményi befektető nagy többsége derűlátó a világgazdaság egészének idei kilátásaival kapcsolatban: 72 százalékuk mondta azt, hogy globális átlagban növekedést vár 2013-ban. A tavalyi EIU-felmérésbe bevont befektetési cégeknek még csak az 57 százaléka várt világgazdasági növekedést az idei évre.

A megkérdezett befektetési intézményeknek ugyanakkor a 22 százaléka "meglehetősen", vagy "nagyon" valószínűnek nevezte Görögország idei távozását a valutaunióból. Kétszer ennyi, 44 százaléknyi válaszadó valószínűsítette azt, hogy Németország politikai stabilitását veszélybe sodorja a többi eurógazdaság pénzügyi támogatásának költségeivel szembeni ellenállás.

Még többen, 50 százaléknyian tartanak attól, hogy Olaszország élére ismét belviszályokkal terhelt kormánykoalíció kerül, és ez újból destabilizálja az euróövezeti piacokat.

Nagy a bizonytalanság

Az EIU globális felmérésébe bevont befektetési intézmények vezetőinek ugyancsak a fele nevezte valószínűnek azt, hogy a piac elveszíti bizalmát Francois Hollande francia elnök kormánya iránt, és ez Franciaország pénzügyi stabilitásának megingását okozhatja.

A megkérdezett intézményi befektetőknek csaknem a harmada a világgazdaság fő kockázati tényezői között említette azt a lehetőséget, hogy Izrael támadást intéz az iráni nukleáris létesítmények ellen, és emiatt meredeken felszökik a nyersolaj világpiaci ára. Az EIU körkérdésére válaszolók közül 31 százalék véli úgy, hogy egy ilyen konfliktus elszabadíthatja az árakat, ugyanakkor 41 százalékuk szerint nem valószínű, hogy maga a konfliktus kialakul. Más nagy londoni házak sem sorolják a legvalószínűbb fejlemények közé az Irán elleni izraeli támadást és az ennek nyomán kialakuló globális nyersolaj-ársokkot.

Fontos Amerika hozzáállása

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays - amely rendszeres olajpiaci helyzetértékeléseket is összeállít - minap ismertetett új prognózisában közölte, hogy véleménye szerint továbbra is Irán "a legfontosabb geopolitikai sztori" olajpiaci szempontból, és az Iránnal kapcsolatos fejlemények gyakorolhatják a legnagyobb hatást az olajárakra. A ház szakelemzői szerint úgy tűnik azonban, hogy Barack Obama amerikai elnök, miután sikeresen letudta újjáválasztási kampányát, teljes körű diplomáciai offenzívába kezdett az iráni nukleáris fejlesztéssel kapcsolatos viszály békés rendezése érdekében, és az amerikai kormányt "egyébként sem tölti el túl nagy lelkesedéssel" egy újabb közel-keleti fegyveres konfrontáció lehetősége.

A Barclays - e tényezőt is figyelembe véve - jelentősen csökkentette idei évre szóló átlagos olajár-előrejelzéseit. A ház a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei egész éves hordónkénti átlagárára adott becslését 125 dollárról 112 dollárra, a nyugati félteke irányadó alaptípusa, a West Texas Intermediate (WTI) 2013-as átlagárára szóló prognózisát 108 dollárról 95 dollárra módosította új prognózisában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG