A CDU-nak most már hivatalosan is van választási kampányszlogenje, az „Újra előre”. De a legnagyobb ellenzéki párt rögtön közröhej tárgya is lett. A múlt kedden közzétett választási reklámjában ugyanis dániai képeket használt, és azokat német tájként mutatta be.
Mit akar a CDU?
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) a favoritja az előrehozott általános választásoknak, amelyeket várhatóan 2025. február 23-án tartanak. A választási kampány lesz a csúcspontja a párt 2021-es hatalomvesztés óta tartó identitás- és programváltásának – különösen a migrációs kérdésekben Angela Merkel volt kancellár világnézetétől és örökségétől való eltávolodásnak.
A kül- és biztonságpolitikában a programalap továbbra is a NATO-n és az EU-n belüli szövetségesekkel való együttműködés, valamint az új amerikai kormányzathoz fűződő jó kapcsolatok megteremtésének szándéka marad.
Új program
A német kereszténydemokraták a 2021-es hatalomvesztés óta számos változást hajtottak végre. 2022 januárjában Friedrich Merz lett a párt vezetője és a parlamenti frakció vezetője. A politikus 2000-2002 között vezette a kereszténydemokraták klubját a Bundestagban, de ezt a pozíciót és a párton belüli befolyását elvesztette Merkel miatt. 2009-ben visszavonult a politikától, és többek között a BlackRock amerikai befektetési alapnak dolgozott.
2009 és 2019 között a transzatlanti kapcsolatokért dolgozó Atlantik-Brücke egyesület elnöke volt. Merz visszatérését a politikába és a CDU-ban betöltött vezető szerepét úgy érte el, hogy kihasználta az aktivisták kiábrándulását a pártból a 2021-es választási vereséget követően. Merz, aki régóta Angela Merkel riválisa és kritikusa volt, akkoriban úgy mutatkozott be, mint egy áttörést jelentő politikus, aki felajánlotta, hogy visszavezeti a pártot a konzervatív gyökerekhez.
A CDU megújulásának legfontosabb üzenete a párt májusi kongresszusán elfogadott új program. Ennek bejelentése része volt a közelgő választások sorozatának előkészületeinek, a júniusi európai parlamenti választásoktól kezdve a szeptemberi tartományi választásokon át a jövő évi Bundestag-választásokig. A Merkel akkori kancellársága alatti dokumentummal ellentétben a párt legújabb programja a német kultúra szerepét hangsúlyozza, mint a multikulturális társadalomban irányadó erőt, valamint a keresztény értékek védelmének szükségességét.
Emellett a migráció erőteljes csökkentésére szólít fel. Ezek a rendelkezések megfelelnek a közhangulatnak, és a populista jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) és a populista baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) egyes támogatóinak megnyerésére tesznek kísérletet.
A külpolitika és a védelem területén a NATO és az Egyesült Államokkal kötött szövetség, mint a biztonság pillére, valamint az európai integráció eszméje melletti elkötelezettség változatlanul fennmarad. Ezen a vonalon a CDU vezetője támogatja az amerikai közepes hatótávolságú rakéták Németországba telepítését, mint Oroszország elrettentésének egyik elemét, bár a projekt megvalósítása Trump amerikai elnökké történő újraválasztása után továbbra is bizonytalan.
A programváltások mellett a CDU a Merz köré épített pártstruktúrák újjáépítésére és konszolidálására összpontosított. Szeptemberben a CDU és „testvérpártja”, a bajor CSU vezetősége egyhangúlag őt választotta kancellárjelöltjének. Ez jelzi a jobbközép mozgósítását a közelgő választásokra és vezetőjének erős pozícióját. Ezzel megakadályozták a 2021-es forgatókönyv megismétlődését, amikor a CDU és a CSU vezetői, Armin Laschet és Markus Söder hosszú rivalizálása a kancellárjelöltségért gyengítette a Bundestag-kampányukat.
Merz liberális gazdasági megoldásokat, alacsony adókat, a bürokrácia csökkentését és a vállalkozások támogatását támogatja. Kritizálja az SPD-Zöldek-FDP koalíciós kormány által bevezetett szociális programokat, különösen az állampolgári alaptámogatást, és ezek csökkentését ígéri. Az „adósságfék” szabályának megőrzése mellett van, de nem zárja ki annak reformját sem, ha az adósságnövelésből származó forrásokat beruházásokra fordítják.
A kereszténydemokraták választási esélyei és sebezhetőségei
A CDU valószínűsíthető győzelmét a jövő évi választásokon kedvező közvélemény-kutatási eredmények jelzik. A kereszténydemokraták 2022 tavasza óta vezetnek a felmérésekben, stabil, magas támogatottságot regisztrálva. A kormánykoalíció bukása után készült felmérés szerint a CDU a szavazatok 33-34 százalékára számíthat. A felméréseket megerősítette a párt győzelme az európai parlamenti választásokon.
A jobbközép pártnak kedvez Németország stagnáló gazdasága és a kormánykoalíció felbomlása miatt kialakult politikai válság is. Ezek a tényezők megerősítik a CDU narratíváját, miszerint Scholz kancellár rosszul vezet, kormánya pedig alkalmatlan.
A kereszténydemokraták számára a problémát az jelenti, hogy a választók csak korlátozottan bíznak magában Merzben. A Deutschland Trend friss felmérése szerint a megkérdezettek 58 százaléka negatívan vélekedett a politikus eddigi tevékenységéről. A megkérdezettek mindössze egyharmada nyilatkozott pozitívan a CDU vezetőjéről. Ezek az értékek azonban magasabbak, mint Scholz kancellár népszerűsége (20 százalék pozitív).
Merz támogatottsága továbbra is valamivel alacsonyabb, mint a CDU saját pontszáma, ami egyrészt arra utal, hogy a CDU vezetője csak korlátozottan képes új szavazókat vonzani, másrészt arra, hogy esetleg megakadályozza a támogatottság további növekedését.
Egy másik akadály a CDU által esetlegesen megalakítandó kormány hatékonyságába vetett bizalom hiánya. Az ARD felmérésében a megkérdezetteknek csupán 23 százaléka érezte úgy, hogy egy ilyen kabinet jobban kezelné a kihívásokat, mint Scholz kancellár kormánya.
A Merz iránti korlátozott bizalom abból fakad, hogy olyan politikusként tartják számon, aki a jobb módú társadalmi csoportok érdekeit tartja szem előtt, és hajlamos meggondolatlan kijelentéseket tenni. 2022-ben például azt állította, hogy az Ukrajnából Németországba érkező menekültek célja a „szociálturizmus”. További gyengesége a kormányzati tapasztalat hiánya, mivel sem szövetségi, sem tartományi szinten nem töltött be miniszteri tisztséget.
Választási kampány
A kereszténydemokraták kampányának célja a győzelem mellett az lesz, hogy elkerüljék azt a forgatókönyvet, amelyben hárompárti koalícióra lenne szükség a többség kialakításához. A CDU számára az optimális, de a felmérések fényében valószínűtlen forgatókönyv az FDP liberálisaival való koalíció lenne. A legvalószínűbb lehetőség egy „nagykoalíció” a szociáldemokratákkal, a választások után meggyengülve, Scholz és legközelebbi társai nélkül. Kevésbé valószínű a koalíció a Zöldekkel, a bajor CSU ellenállása miatt.
A nemzetközi ügyek nem lesznek a választások előtti vita kulcselemei, de Trump győzelmével többek között az európai biztonság is a fontos témák közé fog tartozni. A CDU Ukrajna további támogatása mellett fog kiállni. Merz célja az is lesz, hogy meggyőzze a közvéleményt arról, hogy kancellárként képes lesz kommunikálni Trumppal.
A CDU vezetője utalt további amerikai fegyvervásárlások lehetőségére és arra, hogy folytatni kívánja a Bundeswehr 2022-ben megkezdett modernizációját, de annak finanszírozásáról nem közölt részleteket.
Az európai kontextusban Merz rámutat arra, hogy meg kell erősíteni Németország pozícióját az EU-ban, mivel azt Scholz kancellár politikája azt meggyengítette. Ebben az összefüggésben Merz azt is hangsúlyozza, hogy szorosabb együttműködésre van szükség a „Weimari Háromszögben”, valamint az európai védelmi képességek bővítésére és közös eszközbeszerzésekre (amelyekből a német fegyvergyártó cégek profitálhatnak).
A CDU azonban elutasítja a közös európai védelmi adósság gondolatát. Az alternatíva az lenne, ha a projekteket az Európai Beruházási Bankon keresztül finanszíroznák, és esetleg elkülönítenének forrásokat az EU 2028-2034-es többéves pénzügyi keretben („Multiannual Financial Framework”).
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)