Tavaly ősszel a Giorgia Meloni-féle „Fratelli d’Italia” (FdI, Olaszország Testvérei) vezette jobbközép koalíció választási győzelme, majd kormányának megalakulása szkepticizmust és aggodalmat váltott ki a nemzetközi megfigyelőkben. Az aggodalmak nemcsak abból fakadtak, hogy ez lett az első koalíciós kormány a háború utáni Olaszország történetében, amelynek többségi partnere, az FdI a posztfasiszta hagyományban gyökerezik.
Putyin barátai
Konkrétabban, az olyan pártok koalícióba való felvétele, mint Matteo Salvini Lega (Liga) és Silvio Berlusconi Forza Italia (Gyerünk Olaszország), amelyek politikai és személyes kapcsolatokat ápoltak Vlagyimir Putyin Oroszországával az ukrajnai invázió előtt, kétségeket ébresztett afelől, hogy vajon Olaszország továbbra is támogatja-e Kijevet és a nyugati koalíciót.
De valójában Meloni már a választási kampány során is többször hangot adott a megingathatatlan atlantista és ukránbarát nézeteknek, és – eltekintve néhány szerencsétlen magánszemélytől – ezt az álláspontot az új kormány hivatalba lépése óta egyértelműen fenntartja. Mindezen kurzust a miniszterelnök a februári kijevi és a júliusi washingtoni látogatása révén is megpecsételte.
Hullámzó kapcsolat Brüsszellel
Bonyolultabb kép rajzolódik ki az EU-val és az európai partnerekkel való kapcsolatokról. A nyílt euroszkepticizmus a 2010-es évek euróövezeti és migrációs „válságai” óta nyilvánvalóbbá vált, ami az EU-t „antagonistaként” ábrázoló úgynevezett „szuverenista” narratívák megjelenéséhez vezetett, amelyek különösen a populista pártok körében találtak visszhangra.