9p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Kisebb-nagyobb megszakításokkal több, mint egy éve zárultak be az idősotthonok kapui, ahol a nyári nyitást leszámítva kis túlzással élve, se ki-se be nem lehet jutni. Vajon, hogy bírják a hosszú bezártságot mentálisan a bentlakók, főleg most, hogy érthetetlen módon a rossz járványügyi adatok ellenére sok helyen nyitás történik?

„Álltunk az üvegajtó mögött, és vártuk, hogy apám odatipegjen. Több, mint fél éve nem láttuk, csak a telefon és néha a Skype-olás maradt, de ha valaki beszélt már képernyőn keresztül kilencvenedik életéve előtt álló idős emberrel, tudja, hogy mennyire nem működik. Befordult a folyosón, maga előtt tolva a gurulós járókeretet. Mióta nem jöhet ki, felgyorsult a demenciája, többször vannak emlékezetzavarai. Lehet, hogy így is megtörtént volna, de az, hogy hónapok óta egy 10 négyzetméteres szobában él, szerintünk hozzájárult ahhoz, hogy erősen beszűkült a tudata. Búcsúzáskor ránk nézett és erőtlen hangon azt kérdezte tőlünk: mikor lesz vége ennek a vacaknak? Beoltottak, akkor miért nem mehetek már ki ebből a börtönből? És ezekre a kérdésekre nincsenek válaszok” – meséli egy Budapest környéki idősotthonban élő bácsi lánya lapunknak.

Talán nemsokára az idősotthonok parkjaiban lehet találkozni. Képünk illusztráció: Depositphotos
Talán nemsokára az idősotthonok parkjaiban lehet találkozni. Képünk illusztráció: Depositphotos

Tavaly, a koronavírus hazai megjelenésekor, március 8-án zárták be először a szociális intézményeket, köztük az idősotthonokat. Pedig az első hullám végén a Magyarországon működő mintegy 1600 időseket, fogyatékkal élőket, pszichiátriai betegeket és szenvedélybetegeket ellátó otthonból mindössze 33-ban mutatták ki a vírus jelenlétét. Mégis, május elején minden negyedik koronavírus-fertőzés miatt elhunyt idősotthon lakója volt, hiszen az első hullám épp az időseket vette célba.

Aztán jött a nyári fellélegzés, a májusi fokozatos nyitást követően június 18-án teljesen feloldották az idősotthonok látogatási és kijárási tilalmát. Nem volt hosszú életű a vidámság: szeptember 7-én, a második hullám berobbanásakor az országos tisztifőorvos ismét elrendelte az intézmények bezárását. 2021 elején aztán úgy tűnt, látszik a fény az alagút végén, s március közepéig maradnak már csak a szigorú szabályok. Akkor még nem gondoltuk, hogy a harmadik hullám még durvább lesz az előzőnél, így prolongálták a zárást.

Ugyanakkor év elején az elsők között oltották be az idősotthonok lakóit és dolgozóit, így január 30-án sokan már a második Pfizer-vakcinájukon is túl voltak. Ezért felmerül a kérdés: akiknek az állapota megengedi, hogy kimenjenek az otthonból a családtagjaikhoz, vajon mikor léphetik át újra a kulcsra fordított ajtót megfelelő feltételekkel? Mikor élvezhetik a védelemmel ellátott idősek az oltások előnyét? Félő, hogy mire kiengedik őket, épp az újraoltásuk lesz terítéken, hiszen a 6 hónapos védelemmel számolva ez júniusban jár le.

Nagy igény lenne módosításokra

„Ha nem is teljes nyitásra, de differenciált módosításokra nagy szükség lenne” – vélekedik Kocsisné Csór Katalin, a Kincses Sziget Szépkorúak Otthonának intézményvezetője, aki egyre többször találkozik a lakók és hozzátartozóik ilyen irányú igényével.

106 főből 100 embert oltottak be a noszvaji idősotthonban, 4 fő nem kaphatta meg, 2 fő elutasította.

„De így sem lehet tudni, mennyire és mennyi ideig védettek, illetve a hozzátartozók, akikhez kimennének, be vannak-e mind oltva? Számtalan kérdés felmerül, amire nem tudunk válaszolni” – sorolja a bizonytalansági tényezőket a vezető.

A Heves megyei település idős otthonában így is mindent megtesznek a bent lakókért. Két látogatóközpontot is kiépítettek, ahol plexifalon keresztül láthatják egymást, a rendszergazdák épp a mikrofonos kiépítésen dolgoznak, hogy ne csak lássák, de jól is hallják a másikat a látogatásokon. A terápiás és a mentálhigiénés gondozónők segítenek az idősek képernyős kapcsolattartásában, külön tabletet szerzett be erre a célra az intézmény. Miközben sajnos a hozzátartozók közül egyre többen lesznek covidosak …

Az intézményvezető szerint sokan megértik, hogy nincs mit tenni, el kell fogadni a szigorú szabályokat, de tapasztalható, hogy a hosszú távú bezártság miatt jóval többüknél tapasztalható befelé fordulás, levertség, esetleg depresszió. A demenciával küzdőknél vagy fekvőbetegeknél pedig még nehezebb a helyzet.  

„Néha az elkeseredett lakóknak vagy hozzátartozóknak elég egy jó szó, hogy elmagyarázzuk nekik, nagyon sok tényező játszik szerepet abban, hogyan és mikor lehet nyitnunk. Az a baj, sokan a közösségi oldalakat böngészik egész nap, és mindent elhisznek. A tudatlanságból fakadó önbizalom pedig veszélyes. A jelenleg hatályos eljárásrend szerinti látogatási és kijárási tilalom egyébként május 23-ig érvényes, de reméljük az oltások számának növekedésével hamarabb hatályon kívül helyezik és jöhetnek a látogatók” – mondja a vezetőnő.

A Társaság a Szabadságjogokért 2021. januárjában levélben fordult Müller Cecília országos tisztifőorvoshoz a bentlakók életének megkönnyítése érdekében, amire az NNK azt írta válaszában, hogy „amennyiben a járványügyi helyzet, a lakosság megfelelő mértékű átoltottsága lehetővé teszi, megfontolás tárgyát képezheti olyan szabályozás, intézkedés meghozatala, amely alapján a fertőzésen átesettek és beoltottak mentesülhetnek bizonyos korlátozások alól.”

Kérdésünket, hogy ez most, a lakosság 30 százalékának átoltottságánál mikorra várható, elküldtük az Operatív Törzsnek, de nem kaptunk választ.   

Védelem vagy korlátozás?

„Etikailag ugyanaz a kérdés merül fel az abúzussal kapcsolatban, mint az idősek védelménél. Mivel teszek jót? Ha védem vagy korlátozom őket? Épp ezért nehéz is lefordítani mindezt a mindennapi gyakorlatra, mert számtalan tényező játszik szerepet ebben a még mindig sok tekintetben ismeretlen pandémiában” – támasztja alá a helyzet összetettségét dr. Egervári Ágnes neurológus is, aki egyben a biatorbágyi Boldog Gizella Alapítvány Gizella Otthonának vezetője.

Az egyedül élő idősek még magányosabbak. Képünk illusztráció: Depositphotos
Az egyedül élő idősek még magányosabbak. Képünk illusztráció: Depositphotos

Véleménye szerint a legidősebbek többsége, akik átéltek már nehéz helyzeteket, háborút és korlátozásokat, így is óriási bölcsességgel viselik a szigorú szabályokat. Aztán vannak, akik úgy vélekednek: éltem én már eleget, inkább a fiatalabb szeretteiket féltik. Hiszen a meglévő kapcsolatokat könnyebb ápolni, mint újakat kialakítani ebben a furcsa világban.

„Mi már tavaly februárban bezártunk az influenzaszezon miatt, és azóta kénytelenek vagyunk zárva tartani, hiszen az első hullámban az idősek voltak a vírusnak kitettebb korosztály. Most pedig, hogy sok idősotthonban nagy az átoltottság, még mindig nem jelenthetjük ki, hogy százszázalékos a védelem. A jelenlegi harmadik hullám, a halálozási számok mellett botorság lenne bárkit be- vagy kiengedni. Tudjuk, hogy az oltás sem jelent teljes körű védettséget. Hiszen még ha hétvégére ki is engedhetnék valakit, mert a családtagok is be vannak oltva, lehetetlen ellenőrizni, hogy nem mentek-e el a nagymamával együtt bevásárolni? Vagy ki mindenki látogatja meg otthon? Ezért, komoly szakmai megfontolásnak kell megelőznie a nyitással kapcsolatos döntést. A lakosság átoltottsága és a jó idő talán lassan elhozhatja ezt” – bizakodik a szakember.

Az idősotthonokba zárt közösségek kapcsán fontos megjegyezni, hogy Magyarországon a népszámlálási adatok szerint a 65 éven felüliek harmada él egyedül, egyszemélyes háztartásban; ez közel hatszázezer idős embert jelent. Az ő körükben különösen fontos szerepe van a kapcsolati hálónak a mostani krízisben: mentális egészségük megőrzése szempontjából nem mindegy, hogy van-e olyan személy, akivel rendszeresen tudnak-e kommunikálni, beszélni. Fizikai egészségük szempontjából pedig annak, hogy van-e olyan személy, akitől segítséget tudnak kérni” – olvasható abban az összefoglalóban, amelyet Ságvári Bence, Messing Vera és Hammer Gergely, a Társadalomtudományi Kutatóközpont (MTA Kiváló Kutatóhely) munkatársai készítettek a European Social Survey (ESS) adatai alapján. Eszerint a magyarországi idősek szociális kapcsolataik alapján különösen magányosnak számítanak Európában. Tízből hat idős magyar embernek nincs vagy csupán minimális társasági kapcsolata van, és közel tizedüknek nincs olyan rokona, ismerőse, akivel bizalmas kapcsolata lenne. Ezek szerint az intézményben élők kevésbé magányosak, mint akik otthon, egyedül.

Bár dr. Egervári Ágnesnek országos szintű felmérésről nincs tudomása, amely az idősotthonokban élők mentális egészségét vizsgálná jelen helyzetben, ő is tapasztalja egyes lakóknál a lehangoltságot, a depressziós hangulatot. Az Alzheimer Europe kutatásai viszont arra mutatnak rá, hogy kifejezetten nehéz időszak van ezen intézmények mögött, ami nem növelte az idősotthonok egyébként sem elégséges presztízsét. A tavalyi hullám idején úgy tűnt, mintha az idősek, illetve az idősotthonok tehetnének erről a betegségről. Ugyanakkor azt, hogy a karantén miatti bezártság önmagában felerősítette-e volna az demencia folyamatát, cáfolja dr. Egervári Ágnes.

„A demencia előrehaladása sok tényezőtől függ, ezért nem lehet csupán a bezártságra fogni ilyesmit. Mi mindenesetre mindent elkövetünk a lakók lelki jólléte érdekében, visszahoztunk pár foglalkozást, segítünk az online kapcsolattartásban, de a jó időben az udvaron, kerítésnél is kulturált formában láthatják rokonaikat, és a falakon belül is van látogatószobánk. Egymással, kisebb csoportokban már ismét kontaktálhatnak a többiekkel” – teszi hozzá az intézményvezető.  

Ugyanakkor a SARS-CoV-2 vírus okozta pandémia, a járványügyi intézkedések során bevezetett kijárási korlátozások, az önként vállalt és hatóságilag előírt karantén alaposan eltorzította az emberek időérzékelését, sokak számára az idő elvesztette korábbi állandóságát. Ezt állítja Ruth S. Ogden, a liverpooli John Moores Egyetem pszichológia tanszékének adjunktusa a The Conversation című tudományos magazinban megjelent cikkében. A pszichológus a karanténidő szubjektív érzékelését objektív módszerekkel vizsgálva jutott erre a következtetésre.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Igaza lesz Orbán Viktornak, tényleg fantasztikus évünk lesz a 2025-ös?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 18:55
„2025-ben olyan dolgok történnek majd Magyarországon, amik eddig még sose. Fantasztikus lesz” – posztolta ki Orbán Viktor múlt pénteken a Facebook-oldalára. Ami annak beismeréseként is felfogható, hogy az elmúlt tizenegy és fél év mégsem volt annyira kimagasló, mint ahogyan az a kormányzati sikerpropagandából lejött. Mindenesetre a jövő évi „békeköltségvetésből” ez a fényes jövő nem olvasható ki. Mint ahogyan arra sem lehet mérget venni, hogy az Új Gazdaságpolitika keretében bejelentett intézkedések – a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozásoknak juttatott újabb kedvezmények stb. – majd célt érnek, hiszen a hasonló akciók korábban sem hoztak eredményt. Ezekről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Makro / Külgazdaság Szívhatja a fogát az Orbán-kormány: kellemetlen levél jött Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 16:19
Újabb fizetési felszólítást küldtek ki.
Makro / Külgazdaság Bizonytalan a decemberi amerikai kamatvágás
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:26
A chicagói és a bostoni Fed-elnök is megszólalt a monetáris lazítás esélyéről.
Makro / Külgazdaság Még hivatalba sem lépett Trump embere, máris káoszt okozott
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:08
Robert F. Kennedy amerikai egészségügy élére jelölésének hírére zuhanni kezdtek a vakcinagyártók részvényei.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyiért tankolhatunk keddtől
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:51
Ez a hír minden autóst érint.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban ennyibe kerülnek az alapvető élelmiszerek: Magyar Péter beszámolt róla
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:41
A Tisza Párt vezetője a lengyelországi Katowicében járt, és összevetette az ottani árakat a hazaiakkal. Fogyasztásélénkítő javaslatcsomaggal is előállt az ellenzéki vezető.
Makro / Külgazdaság Trump lépéseit figyeli a hadiipar világszerte
Káncz Csaba | 2024. november 18. 09:31
Trump védelmiköltség-emeléseket és kemény megközelítést követelhet Tajvannal kapcsolatban, ami megterhelné Szöul kapcsolatait Washingtonnal és Pekinggel. A kihívások ellenére a dél-koreai védelmi ipar számára Trump második elnöksége lehetőséget jelent. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trükkök százait veti be Orbán Viktor, hogy teljesüljön a statisztika?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 08:36
Hogy lehet 8 százalék a GDP-deflátor, ha az infláció csak 3,7 százalék? Így akarnak megfelelni a stabilitási törvény által előírt kötelezettségnek?
Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG