Amint nemrég beszámoltunk róla, nagyszabású hadgyakorlatra készül az USA európai szövetségeseivel, melyen több ezer katona és több száz páncélozott jármű is részt vesz. A csapatok január 6-án szálltak partra Németországban, vasúton mentek tovább, és most a hétvégén tartottak számukra üdvözlő ünnepséget a nyugat-lengyelországi Zagan (Sagan) városában.
A több nyelven működő orosz, gyakran propagandaízű oldal, az Rt.com szerint az ünnepséget tiltakozók zavarták meg. Az oroszok persze előszeretettel emlegetik a bírálókat, mert nem örülnek a nyilvánvalóan főleg az ő elrettentésükről szóló csapatmozgásoknak.
A Kreml is tiltakozik
A „87 harckocsi, 144 Bradley-harcjármű és több mint 3000 katona” állomásoztatása Lengyelországban és a balti államokban az orosz weboldal szerint veszélyt jelent az orosz biztonságra nézve. Ezt a Kreml szóvivője, Dimitrij Peskov hangsúlyozta a napokban.
A hadgyakorlat után ugyanis az amerikaiak itt maradnak térségünkben, elosztják őket Lengyelország, Románia, Bulgária és a balti országok között. Németországban pedig egy koordináló központot állítanak fel. A gyakorlat az Atlantic Resolve nevű program része, amelyet 2014-ben, a Krím annektálása után indított az USA, úgymond, Európa biztonságának növelése érdekében.
Kalinyingrádban is csapatok
Az orosz oldal is elismeri, hogy ez után az orosz fél is csapatösszevonásokat hajtott végre, hadgyakorlatokat tartott és megjelent hadseregével a Kalinyingrád körüli területen is. (Ez a Lengyelország és Litvánia közé ékelődő egykori német Königsberg, ma Oroszország része.) A Wikipedia lengyel politikust idéz, aki szerint a mostani hadgyakorlat az orosz csapatmozgásokra adott válasz.
Az osztrák Der Standard szerint Kalinyingrád határára is telepítenek majd amerikai csapatokat. Tavaly októberben ugyanis Oroszország Iskander rövid hatótávolságú rakétákat telepített a területre, amelyek atomfejeket is képesek célba juttatni.
Katonai akció saját honlappal
A csapatmozgások és gyakorlatok egyébként nem éppen titkosak, annyira nem, hogy saját Wikipedia-lapjuk van, sőt az USA hadügyminisztériuma weboldalán saját aloldalt nyitott a témának. Eszerint 3500 amerikai katonát küldtek Lengyelországba felszerelésükkel együtt. Jellemző, hogy Németországban főleg a szélsőségesek, a szélsőjobboldali AfD és a balszélen elhelyezkedő Linke tiltakoztak a gyakorlatok ellen.
Pompás álhír érkezett
Az a jó hazugság, amelynek egy része igaz – talán ez vezérelte a Doni Donbass News Agency nevű, nevéből ítélve a Donyeck-medencében honos szervezetet, amikor az amerikai tankokról, hadgyakorlatról szóló hírben alaposan „elírtak” pár számot. A cikkük szerint 3600 tank érkezik január 20-ig, ebből 2000 most (4000 fős személyzettel, ami elég kevéske lenne a kezelésükhöz), 1600 pedig hollandiai raktárakban várakozik. A hírt az álhírek vagy hamis hírek („fake news”) újabb szép iskolapéldájaként emlegetik.