5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A mesterséges intelligencia (AI) gyors alkalmazása a kínai hadviselésben az USA globális befolyásának csökkenéséhez vezethet. Márpedig Peking felismerte az AI-ban rejlő lehetőségeket ezen a területen, és sokkal nagyobb erőfeszítéseket tesz, mint Washington. Káncz Csaba jegyzete.

Napjainkban az amerikai kormány elsődleges célja Kína technológiai térnyerésének megfékezése. Egyben azt vizsgálja, hogyan lehetne kihasználni a mesterséges intelligencia (AI) képességeit a katonai tervezés, a döntéshozatal és az információgyűjtés javítása érdekében, ahol Peking mérföldes léptekkel halad előre. Kathleen Hicks védelmi miniszterhelyettes augusztus 10-én bejelentette az úgynevezett „Limai Task Force”elindítását, amely a generatív AI-technológiák alkalmazását vizsgálja katonai területen és a Pentagonon belül.

Jelenleg a Pentagon több, mint 600 AI-projektet futtat, és ezek közül sok fegyverrel kapcsolatos. A „generatív AI” a mesterséges intelligencia egy részterülete, azon a képessége, hogy a betanított utasítások alapján a tartalom széles skáláját legyen képes előállítani - a szövegtől és hangtól a kódig, képekig és videókig.

Hicks feljegyzése szerint a Limai Task Force vállalja azt a küldetést, hogy szemmel tartsa az új generatív AI-alkalmazásokat, és gondoskodjon arról, hogy a Pentagon hatékonyan használja a technológiákat számos küldetésben és feladatban, beleértve a doktrínafejlesztést és a képzést. Valóban, az a hatalmas tempó, amellyel Kína bezárja a technológiai szakadékot, riadalmat okoz az amerikai tisztviselők körében.

Verseny Kínával

Az Australian Strategic Policy Institute által közzétett jelentés igazolja ezeket az aggodalmakat, és azt állítja, hogy a kínai kutatók a vizsgált 44 technológia közül 37-ben megelőzték az Egyesült Államokat, beleértve az ágazatok széles skáláját - robotika, biotechnológia, AI, fejlett anyagok és a kvantumtudomány. „Hosszú távon Kína vezető kutatási pozíciója azt jelenti, hogy nemcsak a jelenlegi technológiai fejlődés terén szinte minden szektorban, hanem a még nem létező jövőbeli technológiák terén is kiemelkedőt alkothat” – áll a jelentésben.

Alexandr Wang, a Scale AI, egy Szilícium-völgyi székhelyű vállalat vezérigazgatója hasonló nézetet vallott, amikor júliusban a Képviselőház Fegyveres Szolgálatok Bizottsága előtt tanúskodott. Wang leszögezte: "Az az ország nyer, amely a leggyorsabban és leghatékonyabban képes integrálni az új technológiát a hadviselésbe." Megjegyezte, hogy Kína felismerte az AI-ben rejlő lehetőségeket a hadviselésben, és sokkal nagyobb erőfeszítéseket tesz, mint az USA ezen a területen.

A Pentagon és a Szilícium-völgy egyre gyakrabban működik közre az AI katonai alkalmazási lehetőségeinek kutatásakor. Kérdés, hogy közben mennyire maradak le Kínától. Fotó: Depositphotos
A Pentagon és a Szilícium-völgy egyre gyakrabban működik közre az AI katonai alkalmazási lehetőségeinek kutatásakor. Kérdés, hogy közben mennyire maradak le Kínától. Fotó: Depositphotos

Vallomásában Wang analógiát vont le Kína AI-ba való befektetése és az 1960-as évek Apollo-projektje között, azzal érvelve, hogy az Apollo-program fordulópontot jelentett az USA űrkutatási törekvéseiben. Eközben Kína AI-befektetései rávilágítanak arra, hogy elkötelezettek a dominancia megszerzése iránt ezen a területen.

Schuyler More, az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának technológiai főnöke májusban hangsúlyozta az AI kritikus jellegét a modern katonai stratégiában a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának rendezvényén, kijelentve: „Teljesen elfogadtuk azt gondolatmenetet, miszerint a jövőt tekintve az adatközpontú hadviselés az egyetlen előre vezető út”.

Margie Palmieri, a Pentagon digitális és AI vezérigazgató-helyettese kifejtette részlegének azon szándékát, hogy a kereskedelmi AI gyakorlatait integrálják katonai műveleteikbe. Kijelentette, hogy az a kérdés: "Hogyan vihetjük be ezeket a kereskedelmi gyakorlatokat a Pentagonba?", továbbra is a részleg stratégiai megbeszéléseinek középpontjában áll.

A Szilícium-völgyhöz fordulva

 A kérdés megválaszolásához a Pentagon egyre gyakrabban fordul a Szilícium-völgyhöz. Ez az együttműködés még hangsúlyosabbá vált tavaly, amikor a Pentagon Dr. Craig Martellt nevezte ki első digitális és AI vezetőjének. Mielőtt csatlakozott volna a Pentagonhoz, Martell gépi tanulási kezdeményezéseket vezetett a Lyftnél és a Dropboxnál.

Korábban a Szilícium-völgyi cégek és a Pentagon közötti együttműködés akadályokba ütközött. A 2018-as év kiváló példája a Google, amikor alkalmazottainak jelentős része kifogást emelt a Project Maven, azaz a Pentagon azon kezdeményezése ellen, amely a technológiai óriás AI képességét használta fel a drónok megfigyelési adatainak elemzésére.

A belső felháborodás miatt a Google aztán kilépett a Project Mavenből. Úgy tűnik azonban, hogy a széljárás megfordult és mindössze három évvel később a cég több milliárd dolláros szerződést kötött a Pentagonnal.

A Szilícium-völgy Pentagonban való növekvő szerepvállalásának egyik példája a Saildrone, egy olyan cég, amely eredetileg autonóm hajók kifejlesztését tűzte ki célul polgári óceánkutatáshoz. Mára ezek a AI-al és gépi tanulással felszerelt hajók az USA haditengerészetének nélkülözhetetlen alvállalkozóivá váltak, és segítik a hírszerzést és az óceánok megfigyelését.

Egy másik Szilícium-völgyi vállalat, amellyel a Pentagon partnerségre lépett, a DeepMedia. A vállalat segíti a Pentagont olyan technológia fejlesztésében, amelyet kifejezetten a médiatorzítások észlelésére terveztek, és amelyek az AI-technológiák széles körű elterjedése miatt egyre inkább elterjedtek.

Az AI katonai felhasználása azonban jelentős etikai és jogi megfontolásokat vet fel. A katonai személyzet több tagja szkepticizmusát fejezte ki az AI-képes autonóm fegyverek bevetésével kapcsolatban a biztonsággal és megbízhatósággal kapcsolatos aggályok miatt. A Pentagon által használt AI-megoldások elfogadásával kapcsolatos aggodalmak rávilágítanak arra, hogy az AI katonai tervezésben és döntéshozatalban betöltött szerepe még alapos kiértékelésre szorul.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG