Az európai szélsőjobboldal vezető személyiségeinek részvételével rendezett vasárnap konferenciát a Putyint támogató orosz Haza párt Szentpéterváron. Az orosz politika több esetben is támogatja ezeket a pártokat, a cél az orosz politikai érdekek segítése az EU-n belülről és a transzatlanti partnerség aláásása. A 2003-ban alapított Haza párt tagja többek között Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes és Szergej Glazjev elnöki tanácsadó.
A konferencián 15 országból 400-an gyűltek össze, hogy támogassák azt a határozatot, amely a Moszkva elleni szankciók leépítésére, valamint a „keresztény hagyományok” védelmére szólított fel. A cél egy olyan mozgalom létrehozása volt, amely a szuverenitás és a nemzeti identitás érdekében lép föl. A görög neonáci Arany Hajnal párt EP képviselőket küldött, de ott voltak a nacionalista pártok képviselői Belgiumból (Euro-Rus), Bulgáriából (Ataka), Dániából (A Dánok), Olaszországból (Új Erők), Spanyolhonból (Nemzeti Demokrácia), Svédországból (Svédek Pártja) és az Egyesült Királyságból (Brit Nemzeti Párt).
Nick Griffin, a Brit Nemzeti Párt volt vezetője kifejtette előadásában, hogy Moszkva, miképpen korábban Róma és Konstantinápoly, a keresztény civilizáció utolsó bástyája. „Minden európai nemzetnek megadatott egy időszak, amikor vezette Európát, sőt a világot. A görögök. A rómaiak. A spanyolok. A franciák. A britek. Minden nagy nép – kivéve az oroszokat. És most a történelemben Oroszországon a sor”, jelentette ki, a hallgatóság lelkes tapsa közepette.
Jobbik eddig a frontvonalban
Nem tudni, hogy a Jobbik új ’cukiság-kampánya’ miatt-e, de a hazai radikális párt most nem képviseltette magát Szentpéterváron. Reméljük, ebből nem lesz sértődés Putyinnal...
Az európai szélsőséges pártok támogatását mindenesetre az oroszok tettekben is megtapasztalhatták az ukrán események kapcsán. A Jobbik és más európai pártok is küldtek megfigyelőket a 2014 márciusi krími népszavazásra. Az Osztrák Szabadságpárt, a belga Vlaams Belang, az olasz Forza Italia és Lega Nord (Északi Liga), illetve a lengyel Önvédelem, valamint szélsőbaloldali pártok, mint például a német Die Linke emberei is legitimizálták a referendumot. Kovács Bélát, az oroszok részére kémkedéssel gyanúsított jobbikos EP-képviselőt ki is tiltották utána Ukrajnából, mert a krími népszavazáson megfigyelőként vett részt.
Tavaly novemberben Gyöngyösi Márton és Szaniszló Adrienn jobbikos politikusok választási megfigyelőként vettek részt a kelet-ukrajnai szakadár megyékben megtartott választáson, amelyeket egyedül Oroszország ismer el. Emiatt őket is kitiltották Ukrajnából. Szaniszló Adrienn egyébiránt a lánya annak a Szovjetunióban végzett és jelenleg az Echo TV-n rendszeresen a Nyugat haláláról értekező Szaniszló Ferencnek, aki 1986-tól lett a Minisztertanács lapjának, a Magyar Hírlapnak a moszkvai tudósítója. Akkor még az anti-imperializmus ellen ágált.
Az 1930-as évekre emlékeztet
Az európai (geo)politikai dinamika aggasztóan emlékeztet az 1930-as évekre. Újra számos szélsőséges párt profitál a közemberek gazdasági lecsúszásából és társadalmi státuszának elbizonytalanodásából. A liberális demokráciák politikai elitje eközben bürokratikusan megmerevedettnek, üzleti csoportok által kilóra megvettnek és eszméi tekintetében kilúgozottnak tűnik – messzire sodródva attól, hogy lelkesedést tudjanak kelteni azon transzatlanti értékek iránt, amelyek az egyesült Európát végül erőssé és szabaddá tették.
Káncz Csaba jegyzete