6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amerikai kormányzati források szerint Donald Trump kelet- és közép-európai stratégiája részeként látta vendégül Orbán Viktort a Fehér Házban, ellensúlyozni kívánja ugyanis Peking és Moszkva befolyását a térségben. A magyar kormányfő ugyanakkor politikája igazolására használhatja fel a washingtoni vizitet – erre utal a ma délelőtt közzétett videója is.

Orbán Viktor és Donald Trump a Fehér Házban. EPA/Chris Kleponis

Donald Trump Orbánt dicséri: az amerikai elnök szerint a magyar miniszterelnök „óriási munkát” végez – ezzel a felütéssel számolt be a Financial Times a magyar miniszterelnök és az amerikai elnök washingtoni találkozójáról.

Váltás a Fehér Házban

A brit gazdasági lap – amely szélsőjobboldalinak nevezi a magyar kormányfőt – emlékeztet arra, hogy 18 év után járt ismét magyar miniszterelnök a Fehér Házban (2001-ben szintén Orbán Viktort fogadta az amerikai vezetés – a szerk.) A mostani meghívás révén a Trump-adminisztráció szakított az Obama-korszak irányelvével, amely „száműzte az erőskezű vezetőt” autoriter politikája miatt.

Trump most azt mondta, hogy Orbánt Európa-szerte tisztelik, és magához hasonlította a magyar kormányfőt:

„Hozzám hasonlóan valószínűleg egy kicsit vitatott, de ez rendben van.”

Az FT szerint a magyar miniszterelnök látogatása az amerikai kongresszus és a szélesebb külpolitikai establishment körében is vitatottnak bizonyult. Kritikus vélemények szerint ez a vizit is azt jelzi, hogy Trump szimpatizál az antidemokratikus vezetőkkel.

Múlt pénteken néhány demokratapárti és republikánus szenátor írt is egy levelet az amerikai elnöknek, amelyben aggodalmukat fejezték ki az erősödő magyar-orosz kapcsolatok miatt, és arra kérték Trumpot, hogy helyezze nyomás alá Orbánt.

Peking és Moszkva ellensúlya

Magasrangú amerikai kormányzati források az FT-nek ugyanakkor azt mondták: a magyar miniszterelnök meghívása egy nagyobb, kelet- és közép-európai stratégia része. Ennek keretében Amerika növeli aktivitását a régióban, hogy így ellensúlyozza Kína és Oroszország befolyását.

Az egyik forrás szerint a megbeszélésen a biztonság kérdése, valamint az energiaforrások diverzifikációja is terítékre kerülhetett. (A tervezett, közös energetikai projektekről és a készülő, egymilliárd dolláros amerikai-magyar fegyverbizniszről itt írtunk.)

Emlékeztetett arra is, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter közelmúltbeli budapesti látogatása során „sok órán át” tárgyalt Orbán Viktorral.

Washington nem nézi jó szemmel a magyar kormány és a kínai telekom óriás, a Huawei egyre szorosabb kapcsolatát sem. Emellett problémásnak tartja a CEU-ügyet, és fenntartásait fejezte ki az egyesek által orosz kémek fedőintézményének tartott Nemzetközi Befektetési Bank budapesti megjelenésével kapcsolatban.

Korrigált stratégia

A feszültségek ellenére védhető és valószínűleg jó döntés volt, hogy a Trump-adminisztráció keresi a kapcsolatokat Magyarországgal, mondta az FT-nek Dan Fried, az Egyesült Államok korábbi lengyelországi nagykövete.

„Ezt a dolgot úgy is fel lehet fogni, hogy a Trump-adminisztráció korrigálja stratégiáját. Úgy döntöttek, hogy Magyarország elszigetelése nem működik, és ha azt szeretnék, hogy nagyobb befolyásuk legyen, hogy lassíthassanak vagy visszafordíthassanak nekik nem tetsző trendeket Magyarországon, akkor jobb, ha keresik a kapcsolatokat.”

Orbán nagyon örül

Elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztettek, hogy Orbán Viktor otthoni politikája megerősítéseként értékelheti a már régóta áhított washingtoni látogatást, írja az FT.

Erre utal – tesszük hozzá –, hogy a magyar kormányfő ma délelőtti Facebook-videójában mosolygósan, láthatóan feldobott hangulatban számolt be a vizitről:

„Nos, hát ez is megvolt. Nosztalgikus érzések, 18 év után újra a Fehér Házban, az Ovális Irodában.”

Orbán Viktor egyúttal  erős, „világosfejű vezető”-nek, „célratörő ember”-nek nevezte Trumpot, aki szerinte „Magyarországról is mindent tudott, amit tudni kellett”, és az volt a célja, hogy jó együttműködés jöjjön létre a két ország között.

A magyar kormányfő szerint ezért most sokat tettek, a megbeszélés pedig kiváló hangulatú volt, és „kölcsönös tiszteleten” alapult.

Nem Orbán az első

A New York Times – amely szintén szélsőjobboldalinak nevezi a magyar kormányfőt –  szintén úgy véli, hogy Orbán Viktor megerősítésként értékeli az amerikai elnök meleg fogadtatását, amely éles ellentétben áll azzal, hogy az európai vezetők gyakran távolságtartással fogadják a magyar miniszterelnököt.

Az amerikai lap emlékeztet arra, hogy Donald Trump a közelmúltban számos ország (Szaúd-Arábia, Egyiptom, Fülöp-szigetek, Kazahsztán) „erőskezű vezetőjét” dicsérte vagy  részesítette hasonló fogadtatásban, és még Kim Dzsong Un észak-koreai diktátorral is „szerelembe esett”.

Sőt, hétfőn bejelentette azt is, hogy jövő hónapban Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnökkel is találkozni fog az oszakai G20-csúcs peremén.

Mi hangzott el a találkozón?

Orbán Viktor miniszterelnök jó munkát végez Magyarország biztonságának megőrzésében – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn a washingtoni Fehér Házban. Kiemelte, hogy Magyarország büszke és jó tagja a NATO-nak, és méltatta azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a magyar kormány tesz az illegális migráció ellen. A magyar kormányfő szigorú ember, de nagy tisztelet övezi – hangoztatta.

Orbán Viktor a sajtó előtt tett nyilatkozatában megköszönte az amerikai elnöknek a meghívást. Látogatásának fő céljaként az Egyesült Államok és Magyarország közti stratégiai szövetség kiterjesztését emelte ki. Hangsúlyozta, hogy a két ország számos fontos területen hasonló erőfeszítéseket tesz, a közös témák közül kiemelte az illegális bevándorlást, a terrorizmus elleni harcot és a keresztény közösségek védelme érdekében tett lépéseket. A találkozó egy szűk körű megbeszéléssel kezdődött, amelyen Donald Trump és Orbán Viktor mellett részt vett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és John Bolton, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója. Ezt plenáris tanácskozás követte. (MTI)


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG