4p
A frissen megjelent adatok alapján Brazília gazdasága 3,6 százalékkal zsugorodott tavaly, ráadásul úgy, hogy az előző év is hasonló volt. Az ország nehezen heveri ki a korábbi kormányok baklövéseit, de a pénzügyminiszter szerint a fogyasztásban már látszanak a javulás jelei, és idén talán már egy nagyon pici növekedés is összejön.

Recesszió, munkanélküliség

A tavalyi negyedik negyedévben 0,9 százalék volt a csökkenés, a recesszió így nyolc negyedéven át tartott, és összesen 8 százalék visszaesést hozott 2014 végéhez képest. Ez az ország történetében páratlan, de még a 2008-as válság során is ritkaság volt ez a mérték, pedig néhány ország komolyan megszenvedte a válságot. Brazíliában azonban nem a 2008-as világgazdasági helyzet okozta a gondot, hanem a hibás gazdaságpolitika, de szerepet játszott az olajár változása is, és az olimpia sem tett jót a túlköltekező országnak.

A munkanélküliség 12,6 százalékra emelkedett, ami 12,9 millió embert jelent. Brazília 210 milliós népességével a világ ötödik legnépesebb országa, így értelemszerűen sokkal több embert érint válsága, mint a legtöbb ország esetében. Gazdasága méretét tekintve a 9. a világon, vásárlóerő paritáson 7., ugyanakkor viszonylag szegény országról van szó: az egy főre jutó GDP alapján a 85. helyen áll az IMF adatai szerint.

BRIC

A most megjelent adatok miatt nagy nyomás helyezkedik Michel Temer elnökre, hogy gazdaságélénkítő politikát folytasson. Temer azután lett az ország elnöke, hogy elődjét, Dilma Rousseffet felmentették, miután kiderült, hogy manipulált a költségvetési számlákkal. Az ország egyébként korábban éveken át a befektetők kedvence volt Oroszországgal, Kínával és Indiával együtt, angol nevükből állították össze a BRIC mozaikszót, és csodát, végtelen növekedést vártak a négy nagy országtól.

Ezek az idők azonban rég elmúltak, Brazília és Oroszország nagy recesszión esett át, Kínában pedig folyamatosan lassul a növekedés, bár még mindig 6 százalék fölött van. Brazíliában a nagy recesszió ellenére az infláció is magas, tavaly 11 százalékon tetőzött. A recessziót ugyan sokszor kísérik deflációs folyamatok, de ez jellemzően a fejlett országokban szokott lezajlani, és most ettől való félelmében vitte soha nem látott mélységbe a kamatokat először az amerikai Fed, majd az Európai Központi Bank (a Fed azóta már megkezdte a kamatemelési ciklust, az EKB viszont még a kötvényvásárlást is folytatja, noha az eurózóna inflációja már elérte a 2 százalékot).

Infláció, leértékelődés

A fejlett országokban ritka az extrém költségvetési túlköltekezés, és a valuták árfolyama is szabadon mozog, így nem keletkeznek akkora feszültségek, melyek felpörgetik az inflációt. Más országok viszont könnyedén eleresztik a költségvetést, és amikor jön a visszaesés, nem csökkentik a kiadásokat, mert félnek a további recessziótól, így viszont a rengeteg fedezetlen pénz inflációt gerjeszt. Mindezt erősíti, hogy ilyenkor valutájuk is leértékelődik előbb-utóbb, rosszabb esetben egy kényszerítetten rögzített magas árfolyam összeomlása után.

Brazil reál/dollár

A brazil reál esetében a nagy leértékelődés 2014-2015-ben zajlott le, a dolláronként 2,2 reális árfolyam 4,2-ig mozdult, vagyis a reál értéke közel megfeleződött (az árfolyamot megfordítva: 0,45-ről 0,24-ig zuhant a reál). Az óriási leértékelődést azonban tavaly már korrekció követte, az árfolyam visszakapaszkodott 0,32 dollárig. Az infláció is tavaly év elején tetőzött, az OECD becslése szerint decemberben 6,3 százalék volt, januárban már csak 5,4. A pénzügyminiszter szerint a néhány gazdasági mutató alapján már mutatkoznak a kilábalás jelei, év végére lehetséges egy szerény mértékű, 0,5 százalékos növekedés.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG