Szarakibban 2017. április 4-én, miután feltehetőleg a szíriai kormányerők vegyifegyver-támadást intéztek az Idlíbtől délre fekvő Han Sejkun település ellen. (MTI/EPA) |
Gerd Müller, a CSU (Keresztény Szocialista Unió), a bajor konzervatív koalíciós párt fejlesztési minisztere csúnyán odamondogatott nemcsak saját párttársai egy részének, hanem Németországnak és tulajdonképpen egész Európának. Müller szerint nagyobb részvételre van szükség abban, hogy a menekültek küldő országainak problémáit megoldják.
A miniszter emlékeztetett rá, hogy Horst Seehofer terveinek az is része, hogy a menekülési okokat számolják fel – írta a Passauer Neue Presse. (Seehofer CSU-színekben kinevezett belügyminiszter a menekültek kapcsán az utóbbi hetekben kis híján borította az egész német kormánykoalíciót. A fő követelése az volt, hogy fordítsák vissza a német határról azokat, akiket másik országokban már regisztráltak.)
Tétlenül nézzük az emberhalált
“Szégyen, hogy a világ közössége tétlenül nézi, amint az emberek meghalnak. A helyszínen szükséges segítség fele sem áll rendelkezésre. Így a menekültvita Németországban teljesen eltúlzott és szűk látókörű” – mondta a miniszter.
Az elmúlt napokban szerinte 270 ezer ember menekült el Szíriában a bombák elől. Jemenben pedig, ahol kolera tört ki, több tízmillió gyerek küzd a túlélésért. “Végre fel kell fognunk a felelősségünket a menekültek származási országaiban is” – mondta Müller. A tervek szerint holnap, azaz kedden mutatja be Seehofer részletes menekültügyi “mestertervét”.
Afrikai táborok az afrikaiak nélkül?
Müller kritikusan szólt arról a tervről is, amely szerint észak-afrikai menekülttáborokat kellene felállítani, mivel még egyik érintett ország sem hajlandó ebben együttműködni. “Európa nem tolhatja át problémáit az afrikai országokra, ezt egyik afrikai országgal sem beszélték meg” – mondta.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung arra emlékeztet, hogy Egyiptomban ötmillió menekült él, Tunézia és Marokkó is fogadtak be menekültet, és vendégmunkásokat foglalkoztatnak a “Szub-Szaharai Afrikából”.
Milliók itt, milliók ott
A Der Spiegel pedig az ENSZ menekültügyi szervezetére, az UNHCR-re hivatkozva írja, hogy eddig több mint ötmillió szír menekült el a háború elől. Ebből 3,3 millió Törökországban, közel egymillió Libanonban él. Ellátásukra nem jut elég pénz.
Eközben Olaszország bejelentette, hogy a nemzetközi segélyszervezetek után a mentőszervezetek, határőrizeti szervek hajóit sem engedi többé országában kikötni. Legalábbis ilyen előterjesztést készül az EU belügyminisztereinek csütörtöki tanácskozására.
Olaszország után Spanyolország jöhet
Matteo Salvini, a szélsőjobboldalinak mondott Liga belügyminisztere hétvégén ezt egy Twitter-üzenetben közölte. Hozzátette, hogy az utóbbi öt év olasz kormányai csak olyan megállapodásokat írtak alá, amelyek eredménye az volt, hogy a menekültek az olasz kikötőkben értek partot, “rakodták ki őket”.
A Frontex európai határőrizeti szervezet vezetője, Fabrice Leggeri szombaton kijelentette, hogy a menekültútvonal eltolódása fenyeget. Mégpedig Líbián keresztül Itália helyett Marokkón keresztül Spanyolországba próbálnak meg eljutni egyre többen.
Orosz bombázókkal
A brit Independent.co.uk pár napja már legalább 320 ezerre tette a Deraa tartományban, Szíria céli részén folyó harcok elől menekülő civilek számát. A közeli Jordánia és Izrael zárva tartják határaikat. AzAsszad-rezsim június 19-én indított offenzívát a terület elfoglalására, amit orosz bombázók támogatnak.
(Orbán Viktor menekültekkel kapcsolatos legújabb kijelentéséről és annak cáfolatáról itt írtunk.)