4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

NATO-repülőgépek felügyelete alatt dobott kesztyűt Putyin elé három, részben NATO-országokhoz tartozó hajó. Az orosz flotta egyelőre sehol, de csak remélni lehet, hogy ez így is marad.

Három kereskedelmi hajó érkezett meg tegnap hajnalban a Duna-delta mellett fekvő ukrán kikötővárosba, Izmajilba, hogy ukrán gabonával töltsék meg raktereiket. Az izraeli Ams1, a görög Sahin 2 és a török-grúz Yilmaz Kaptan Törökország északi részéről indult útnak, és mindenfajta incidens nélkül megérkeztek az ukrán kikötőbe.

Ezek voltak az első hajók, amelyek nekivágtak az útnak azóta, hogy Oroszország három hete felmondta az úgynevezett „gabonaegyezményt”, amely lehetővé tette, hogy orosz felügyelet mellett kereskedelmi hajók gabonát szállítsanak el ukrán kikötőkből, és a sikeres megérkezésükkel a blokád első „áttörői” is lettek.

Az egyezmény felmondása után Oroszország azt közölte, hogy az orosz Fekete-tengeri Flotta egységei meg fogják állítani, sőt akár meg is támadják az Ukrajna felé tartó hajókat, és a Szergej Kotov korvettet csapásmérésre alkalmas távolságba vezényelték a Boszporuszt a fő megmaradt ukrán kikötővárost, Odesszával összekötő fő hajózási útvonal közelébe.

Az orosz Fekete-tengeri Flotta egy Vaszilij Bikov osztályú korvettje Szevasztopol kikötőjében. Egyelőre nem tűntek fel a blokádtörő hajók körül az orosz egységek. Fotó: Wikimedia
Az orosz Fekete-tengeri Flotta egy Vaszilij Bikov osztályú korvettje Szevasztopol kikötőjében. Egyelőre nem tűntek fel a blokádtörő hajók körül az orosz egységek. Fotó: Wikimedia

A három kereskedőhajó bekapcsolt jeladóval, minden rejtőzködés nélkül hajózott, ám az orosz flotta egységei nem mutatkoztak. Igaz, nem az egyezmény felmondása óta többször is súlyos orosz rakétatámadásokat elszenvedett Odessza kikötőjébe, hanem a román határ közelében, a Duna torkolatában fekvő Izmaijilba, ahol a háború kezdete óta az ukránok nagy fejlesztéseket hajtottak végre, hogy a város, illetve a környező kikötők minél nagyobb részben ki tudják váltani a kiesett, illetve veszélyeztetettebb kikötők forgalmát.

Az orosz flotta tétlenségének okai között lehetett az is, hogy hajók útját nem kevesebb, mint négy NATO felderítőgép követte árgus figyelemmel: egy P-8-as amerikai haditengerészeti felderítőgép, egy felszínt pásztázó radarral felszerelt, az amerikai haderő kötelékébe tartozó Challenger repülőgép, egy amerikai RQ-4 drón, valamint egy NATO E-3 légtérfigyelő repülőgép. Ezek egyike sem szállít ugyan normál körülmények között fegyvert, ám a közeli román bázisokon több NATO harci gép, olasz Eurofighterek és román F-16-osok is készenlétben állnak a bevetésre.

Mivel a hajók között egy görög és egy részben török felségjelzés alatt hajózó, tehát NATO-tagországokhoz tartozó hajó is volt, a kiemelt figyelem nem véletlen. A helyzet pedig súlyos eszkalációs kockázatokat rejt magában. Nem kell magyarázni, hogy milyen válságot okozott volna, ha orosz hadihajók vagy repülőgépek támadást intéztek volna, és esetleg a NATO erre reagált volna, de a veszély még nem múlt el.

Veszélyes vizeken eveznek

Egyrészt lehetséges, hogy az oroszok a visszaúton tervezik valamilyen formában feltartóztatni a hajókat, másrészt nem kell feltétlenül nyílt támadás ahhoz, hogy a helyzet a veszélyes eszkaláció irányába induljon el. Emlékezhetünk az esetre, amikor orosz harci gépek tevékenysége következtében lezuhant egy pilóta nélküli NATO repülőgép, és egyesek már a NATO gépei és az orosz légierő direkt konfrontációját vizionálták a Fekete-tenger felett.

Ez akkor szerencsére elmaradt, ám ha pilóták vezette felderítőgépek, matrózokkal hajózó hajók, illetve orosz haditengerészeti egységek és esetleg harci gépek kezdenek manőverezni egymás közvetlen közelében, majd netalán a NATO harci gépei és (török) haditengerészeti egységei is megjelennek a színen, abból jóval nagyobb kalamajka kerekedhet. Elég egy félreértett manőver, egy hibásan bejelző támadásra figyelmeztető rendszer, egy véletlen összeütközés vagy egy túl fenyegetőre sikerülő figyelmeztető lövés, és máris lőhetnek egymásra a NATO és Oroszország erői.

Az oroszok már július 24-én is nagyon közel kerültek egy akár végzetesnek bizonyuló ballépéshez, amikor egy másik, a Duna-deltában található ukrán kikötő Reni ellen végrehajtott csapásukban egy drón néhány száz méterre Románia területétől csapódott be.

Az is lehetséges persze, hogy az oroszok eszköz vagy akarat hiányában sok más fenyegetéshez hasonlóan végül ezt sem fogják beváltani, és egyezmény nélkül is hagyják közlekedni a semleges felségjelzések alatt hajózó gabonaszállító hajókat. Ez „nagyot szólna” a nemzetközi gabonapiacon is, ahol, ha nem is drasztikus mértékben, de emelkedtek az árak az egyezmény orosz felmondásának hírére.

A nemzetközi hajózási vállalatok mindenesetre figyelik az eseményeket, és azt is, hogy akár e hajók közül valamelyik, akár az őket követő próbálkozók esetleg megpróbálják-e célba venni Odesszát, mivel a Duna-delta kikötői minden fejlesztés ellenére sem képesek kiváltani Odessza kikötőjének kapacitásait.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG