Már hétfőn beindul a gépezet, ekkor publikálja a Nemzetgazdasági Minisztérium az aktuális gyorstájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének áprilisi helyzetéről. Ahogy arról a legutóbbi jelentés kapcsán írtunk, március volt az első hónap idén, hogy deficitben zárt a költségvetés, akkor a hiány 198,1 milliárd forintot tett ki. Akkor az NGM az áfavisszatérítésekre fogta a hiány növekedését, ez 200 milliárd forintot tett hozzá a hiányhoz, ugyanakkor az éves (2,4 százalékos) hiánycél teljesítését egyelőre nem tartják betarthatatlannak.
Az izgalmak kedden folytatódnak, ekkor közli a Központi Statisztikai Hivatal a külkereskedelmi termékforgalom márciusi adatait. Februárban az export euróban számolt értéke 5,5, az importé 7,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, az exporttöbblet 86 millió euróval csökkent, és 881 millió eurót tett ki, erről korábban itt írtunk bővebben.
Ugyancsak a hét első felében közöljük legfrissebb Árkosár felmérésünket. Legutóbb a húsvéti menüt vettük górcső alá, a márciusi rekord után pedig úgy tűnt, áprilisra nem nőttek tovább az élelmiszerárak: három hazai hipermarket közül csak egyben tapasztaltunk drágulást, két áruházban pedig olcsóbban tudtuk megoldani a havi nagybevásárlást, mint egy hónapja vagy épp egy éve. Emellett azt is megnéztük, hogyan tartják be az új jogszabályokat az áruházak. >>>
A hét legsűrűbb napja
Szerdán megtudjuk a jegybank álláspontját a legutóbbi, április 25-i kamatdöntő üléséről, most adják ki ugyanis az ülés jegyzőkönyvét. A várakozásoknak megfelelően nem változtattak a 0,9 százalékos alapkamaton és a kamatfolyosón sem. Akkor a rövid indoklásban kifejtették, hogy a magyar gazdaságban még rejlenek kihasználatlan kapacitások, ezek a kibocsátás növekedésével fokozatosan megszűnnek. Az MNB emellett továbbra is azzal számol, hogy az infláció fenntarthatóan 2018 első felétől éri el a jegybanki célt.
Ha pedig már infláció, szintén szerdán érkezik a legfrissebb adat a fogyasztói árindex alakulásáról. Ahogy arról korábban írtunk, márciusban átlagosan 2,7 százalékkal nőttek éves alapon a fogyasztói árak a KSH felmérése szerint, ugyanakkor valamelyest olcsóbb lett az élet a februári 2,9 százalékos éves összevetésű inflációt követően. Elemzők szerint az év hátralévő részében az infláció átmenetileg meghaladhatja a 3 százalékot, éves átlagban pedig 2,5 százalék körüli értékre számítanak.
Végül beesik még egy KSH-s adat erre a napra, megtudhatjuk azt is, hogy a kereskedelmi szálláshelyek forgalma hogyan alakult márciusban. Februárban egyébként pörgött a szállodaipar, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 7,8, a belföldi vendégek által eltöltötteké 5,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, ezzel az összforgalom 6,5 százalékkal nőtt.
Szusszanás a hét végére
Mit vár a szakma? A legutóbbi jelentés kapcsán megtudtuk Koji Lászlótól. >>> |
Csütörtök a Kormányinfóé, a mezőgazdasági termelői áraké és az építőipari termelésé lesz. A mezőgazdasági termelői áraknál egy enyhülést láthattunk februárban, lassult ugyanis az árak csökkenése, és végül 2 százalékon állapodott meg. Az építőipar termelése februárban 15,2 százalék volt, ez viszont elsősorban az alacsony bázisnak volt köszönhető, meglátjuk, hogy folytatódott-e márciusban is az emelkedés.
Végezetül péntekre is tartogatnak nekünk egy KSH adatot, méghozzá az ipari termelés márciusi teljesítményéről. Az első becslés alapján az ipari termelés 12,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, naptárhatástól megtisztítva a termelés 9,4 százalékkal nőtt. Most a második becslést várjuk, a szakértők szerint jelentősen felgyorsult az ipar teljesítménye a februári megingás után, a termelés növekedési üteme ismét felülmúlta a várakozásokat.