Mégha el is fog terjedni az új variáns, a jelenleg rendelkezésünkre álló vakcinák továbbra is védelmet nyújtanak majd
- jelentette ki az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vezetője az Európai Parlamentben ma délelőtt. Emer Cooke a Dél-Afrikából származó koronavírus-mutánsra, az omikronra utalt, amely már több uniós országban is megjelent.
Felgyorsított jóváhagyás
Szerinte egyelőre nem lehet tudni, hogy a gyógyszergyártóknak kell-e változtatniuk a Covid elleni vakcináikon az omikron miatt, de az EMA felkészül erre a lehetőségre is. Ha szükségessé válik a módosítás, a hatóság 3-4 hónap belül képes lehet azok jóváhagyására.
Ehhez a gyógyszergyártóknak a többi között klinikai vizsgálatokon be kell bizonyítaniuk, hogy a módosított vakcinájuk működik a gyakorlatban is, fűzte hozzá. A Reuters emlékeztet arra, hogy az EMA februárban új iránymutatást adott ki a módosított oltóanyagok jóváhagyási eljárásának felgyorsítására.
Kisebb hatékonyság
Eközben ugyanakkor riadalmat okozott a pénzpiacokon a Moderna vakcinagyártó vezérigazgatójának a nyilatkozata: Stéphane Bancel a Financial Timesnak ugyanis azt mondta, hogy a jelenlegi oltóanyagok nem lesznek annyira hatékonyak az omikronnal, mint a Delta-variánssal szemben. Szerinte a hatékonyság jelentősen csökken majd.
A német Biontech, amely a Pfizerral közösen fejlesztett ki Covid-elleni vakcinát, mindenesetre hétfőn közölte, hogy
megkezdte a koronavírus omikron variánsa elleni oltóanyag kifejlesztését.
Ami más szakértők véleményét illeti, az egyik legfelkapottabb német virológus, a berlini Charité kórház virológiai osztályának vezetője kijelentette: az aggodalmak szerint az omikron egy „immunescape” variáns – tehát egy olyan vírusmutáns,
amely meg tudja kerülni a többi koronavírus-variáns ellen kialakított immunvédelmet.
Christian Drosten hozzátette ugyanakkor: egyelőre csak az jelenthető ki biztosan, hogy jobb helyzetben vagyunk, ha felvettük a Covid elleni vakcinát, és még jobban, ha a harmadik oltást is beadattuk magunknak.
Szerinte az oltóanyagok esetleges módosítása az mRNS-típusú vakcinák esetében technikailag relatív könnyű, de még így is hónapokba telhet.
Fertőzőbb, de nem veszélyesebb?
Szakértők szerint fennáll a valószínűsége annak, hogy az omikron a koronavírus eddigi legfertőzőbb változata, amellyel az immunrendszer kevésbé tud megküzdeni.
Ugyanakkor Angelique Coetzee, a dél-afrikai orvosszövetség elnöke szerint
az új mutáns a dél-afrikai fertőzöttek között eddig egyetlen esetben sem okozott súlyos megbetegedést.
Ami a magyarországi helyzetet illeti, Müller Cecília országos tisztifőorvos hétfőn azt mondta: folyamatosan figyelik e variáns jelenlétét is. A hétvégén a Nemzeti Népegészségügyi Központ öt napra visszamenőleg több mint 400 vizsgálatot végzett el, hogy azonosítsa ezt a variánst, de egyetlen mintában sem találta meg.