Nem tartott sokáig az a puccskísérlet Törökországban, amely során a hadsereg néhány egysége bejelentette: átveszik a hatalmat az országban a demokrácia értékeinek védelméért. Elszámították magukat, Recep Tayyip Erdogan elnök ugyanis gyors és határozott mozgósítással (az online videócsetelésre használt FaceTime segítségével) az utcára vezérelte nagyszámú híveit, akik leszerelték a katonákat. A rendőrség sem fordult szembe Erdogannal, így ők is a katonák ellen vonultak. Az éjszakai akcióról, a TV-székház elfoglalásáról és a nemzetközi visszhangról itt írtunk.
Hamvában holt kísérlet
A kormányhoz hű lakosság még úgy is szembeszállt a lázadó csapatokkal, hogy azok állig felfegyverkezve őrizték Isztambul stratégiailag fontos területeit. Volt, ahol tűzharc alakult ki: 60-an biztos életüket vesztették, a sérültek pedig több százan lehetnek. A katonaság helikoptereket, vadászgépeket és tankokat használt.
Footage of a car getting crushed by a tank on the street. #Turkeypic.twitter.com/MyrwlND1LF
— Erick Fernandez (@ErickFernandez) July 15, 2016
CRAZY FOOTAGE AGAIN! #Video #Turkey army helicopter opens fire towards ground targets meters from civilian crowds.. pic.twitter.com/kwPaBhAkg7
— Rami (@RamiAILoIah) July 15, 2016
Erdogan az éjjeli órákban megérkezett Isztambulba, ahol bejelentette, a kormány a helyén van a puccs pedig kifulladt. A katonák reggelre megadták magukat, 1536 személyt vettek őrizetbe. A Reuters ugyanakkor arról ír egy katonai levelezésre hivatkozva, hogy egyes helyeken még harcolnak a katonák.
A török elnök azt ígérte, komoly retorziókra számíthatnak a puccsisták, ám magát az eseményt isteni ajándéknak titulálta, mivel így "megtisztíthatja" a hadsereget az árulóktól. Reggelre új vezérkari főnök került a hadsereg élére.
Stunning images of #TurkishCoup perpetrators being forcefully disarmed by the public in #Turkey. pic.twitter.com/Y0afcY3UUx
— Mr Red Ghost (@Mr_Ghostly) July 16, 2016
De miért lázadtak fel?
A török kormány Erdogan régi szövetségesből lett mumusát, Fethullah Gulen hitszónokot tartja a puccs mozgatórugójának. A régóta az Egyesült Államokban élő nemezis azonban közleményben jelentette be, hogy csak a demokratikusan megválasztott kormányt támogatják.
A hadsereg egyes részei már régóta mozgolódtak, ugyanis a 2003 óta hatalmon lévő Erdogan számukra is megfelelő volt a szekuláris politikájával, mára azonban a demokrácia értékeit sárba tipró vezér egy vallásosabb, sokkal konzervatívabb irányt vett fel politikájával, amelyek az elmúlt néhány évben komoly konfliktusokhoz vezettek és sok ellenséget jelentettek Erdogannak.
Leginkább az elnöki rendszer kiépítése miatt telhetett be a pohár többeknél is, hiszen Erdogan így szilárdítaná meg a hatalmát és gyakorlatilag bármit megtehetne az országban onnantól.