"Fejlesztési minisztériumként már a múlt héten leállítottunk minden kifizetést a nigeri kormánynak. Ma reggel ezen felül a kétoldalú fejlesztési együttműködés felfüggesztéséről született döntés" - ismertette a német tisztségviselő.
Puccsisták egy csoportja múlt héten őrizetbe vette és eltávolította a hatalomból Mohamed Bazoum nigeri elnököt. "A puccsistáknak vissza kell adniuk a hatalmat a demokratikusan megválasztott elnöknek" - hangsúlyozta a minisztériumi szóvivő. Hozzátette, hogy Németország partnereivel szorosan nyomon követi a helyzet alakulását Nigerben.
A német külügyminisztérium közölte, hogy Berlin felfüggesztett minden olyan közvetlen támogatást, amelyet a nigeri vezetésnek szántak. A diplomáciai tárca hozzáfűzte, hogy felülvizsgálják a bilaterális kapcsolatokat és a következő napok fejleményeinek tükrében további intézkedéseket hozhatnak.
Mindeközben a BBC honlapján arról számolt be, hogy Mohamed Bazoum első alakalommal jelent meg a nyilvánosság előtt a katonai hatalomátvétel óta. A megbuktatott nigeri államfő Mahamat Idriss Déby Itno csádi elnökkel találkozott a nigeri fővárosban, Niameyben.
A Nigeri Párt a Demokráciáért és Szocializmusért (PNDS) hétfőn tudatta, hogy vasárnap óta a megbuktatott elnök mögött álló politikai erő 130 tagját vették őrizetbe, köztük annak hat vezető egyéniségét is.
Déby, aki a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) közvetítői erőfeszítéseit vezeti, a junta vezetőivel is egyeztett a nap folyamán. A csádi vezető hangsúlyozta, hogy "békés megoldást szeretne elérni a Nigert megrázó válság rendezésére".
Az ECOWAS vasárnap szankciókat vezetett be Nigerrel szemben a puccs miatt, és egy hetet adott a puccsistáknak az alkotmányos rend és Bazoum hatalmának helyreállítására, máskülönben erő alkalmazását is kilátásba helyezte.