A Fashion Revolution Week hívó szavai 2022-ben a Pénz, divat és hatalom – e tematikát a jelenleg is zajló ukrán háborús helyzet miatt a Fashion Revolution Hungary kiegészíti a Befogadás, támogatás, szolidaritás jegyében megvalósuló programokkal.
Az FRW a világ legnagyobb divataktivista mozgalmát tömörítő kampány, amely minden évben az indiai Rana Plaza textilgyár összeomlásának évfordulója köré szervez egy hétnapos akciót. Idén a kampány április 18-24. között zajlik, legfontosabb célja pedig, hogy a divatrendszer újragondolására ösztönözzön egy igazságos, méltányos, fenntartható jövő érdekében.
Az Ukrajnában dúló háborús helyzet miatt az FRW-vel kapcsolatos előzetes programtervezetet a Fashion Revolution Hungary csapata átalakította annak érdekében, hogy támogathassa a szomszédos országból menekülő édesanyákat és gyermekeiket. Számukra nyitott műhelyek formájában kreatív foglalkozásokat szerveznek, továbbá olyan eseményeket hívnak életre, amelyek lehetőséget biztosítanak a donációra, támogatva ezzel megélhetésüket.
A másik legfontosabb téma, hogy a mainstream divatipar a munkaerő és a természeti erőforrások kizsákmányolására épül. A nagy márkák és kiskereskedők túl gyorsan és túl sokat termelnek, így a túlfogyasztás mérgező körforgásába juttatva az embereket. Eközben a ruháinkat készítő emberek többsége nem kap elég fizetést ahhoz, hogy kielégítse alapvető szükségleteit – áll a rendezvény budapesti szervezőinek közleményében.
Az FRW arra szólítja fel a világ polgárait, hogy együtt álljanak ki egy forradalmian új divatrendszerért, inspirálják a tervezőket és segítsék a gyártókat, hogy fenntartható megoldásokat találjanak. Fontos továbbá, hogy a ruhákat készítő dolgozók a megfelelő bérezés mellett humánus munkakörülmények között dolgozhassanak, a fogyasztók pedig kellő mennyiségű információk birtokában legyenek ahhoz, hogy mérlegelhessék vásárlási döntéseiket, és megvizsgálhassák ruháik valódi értékét.
A Fashion Revolution arra buzdítja a divatforradalomban részt venni kívánó polgárokat és vásárlókat, hogy írjanak a helyi politikai döntéshozóknak az általuk kifogásolt kérdésekről és problémákról. Követeljenek nagyobb átláthatóságot a divatellátási láncban, valamint támogassák az úttörő kisvállalkozásokat.
A divathét alatti szakmai programok egy része vagy az ukrán menekült anyáknak és gyermekeiknek szolgál kreatív programként, vagy donációval támogatja itteni életüket. A rendezvényekre Budapesten és vidéken egyaránt sor kerül, workshopok, showroom és pop up store látogatások formájában.
A háborús menekültek támogatásán túl a másik fő szempont a fenntartható fejlődés, az újrahasznosítás. Erre példa Sopronban az április 22-iki Foltini neszesszer és pénztárca készítési workshop használt ruhákból és lakástextilekből, vagy április 24-én a Kétfecske környezettudatos divatbemutató és koncert. A fellépő Hegedűs Bori – jó példával elől járva - a Kétfecske háromszor átalakított, újrahasznosított ruháját viseli.
Tempfli Erik, a Dal döntősei, illetve reggeltől ökovásár várja az érdeklődőket Rajkán. A budapesti Cirrhopp textilékszer készítő workshopon színes, puha, fémmentes, mosható textilékszereket lehet készíteni.
A soproni OMG Design Store körébe tartozó tervezők például olyan hulladék anyagokat ajánlottak fel, amelyekből a Second Love Store tulajdonosa, Sütő Krisztina közreműködésével új kollekció készül, az értékesítésből befolyt összeget pedig az UNICEF Magyarország jótékonysági szervezetnek ajánlják fel.
Medgyesegyházán, a Boldog Otthon Alapítvánnyal karöltve szervezett programon a fogyatékkal élők helyzetére hívja fel a figyelmet Sajtos Enikő, aki, maga is fogyatékkal élőként újrahasznosítással készíti kollekcióját az édesanyja támogatásával.
Kecskeméten a munkaruházattal foglalkozó Rose Kft. ügyvezetője az ottani gyártókkal karöltve szervez programot. Ezzel csatlakoznak a FRW alatt indított beszélgetés-sorozathoz, melynek címe: “Tabuk nélkül a textil- és konfekcióiparról - iparági helyzet a gyártók szemszögéből”.