4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai polgárok azt szeretnénk, ha nagyobb beleszólásuk lenne az állami nyugdíjrendben felhalmozott megtakarításuk befektetésébe, miközben kormányaik csak a nyugdíjkorhatár emelését ígérik.

Bár régóta közhelyesen hangzik, hogy Európában ketyeg a nyugdíjbomba. Leegyszerűsítve az egyik legnagyobb gond az elöregedés, egyre magasabb a várható életkor és nem igazán látszik, hogy ki tartja majd el a jövő nyyugdíjasait. 

Kutatások szerint az EU népességének több mint ötöde 65 éves vagy annál is több. Ez az arány várakozások szerint 2050-re elérheti az egyharmadot. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly arra figyelmeztetett, hogy 2024 lehet az első év, amikor Európában többen lesznek a 65 év felettiek, mint a 15 évesnél fiatalabbak. Az EU-tagországok nyugdíjkiadásai ezzel párhuzamosan nőnek. Görögországban és Olaszországban meghaladják a GDP 16, Ausztriában és Franciaországban elérik a 15 százalékát. A kormányok válasza erre a nyugdíjkorhatár emelése, ami azonban irritálja a munkavállalókat - sorolta a legbeszédesebb adatokat az európai nyugdíjrendszer helyzetét és kilátásait aktuális körképében a Deutsche Welle. 

Hiába közhely, tényleg ketyeg a nyugdíjbomba
Hiába közhely, tényleg ketyeg a nyugdíjbomba
Fotó: Depositphotos

Franciaországban például dühös tiltakozásokat váltott ki az a terv, hogy 62 évről 64 évre emelik a korhatárt. Az Egyesült Királyságban a 2040-es években 68 évre akarják felvinni a küszöböt. Összességében a szakértők nem látják a szükséges reformok elkezdését, ami azt jelenti, hogy az elöregedő társadalmak a „saját sírjukat ássák”.

Az uniós polgárok egyenként sem felelősségtudóbbak: csak ötödüknek van önkéntes nyugdíjmegtakarítása, nem egészen 40 százalékuk nem spórol idős éveire. Az elmúlt évtizedben a nyugdíjasválság jelentősen súlyosbodott Európában, a nyugdíjak vásárlóereje csökken – mondta Arnaud Houdmon a brüsszeli Better Finance pénzügyi szolgáltató cég szóvivője.

A magas banki díjak, az alacsony hozamok, a nyugdíjalapok átláthatatlan tevékenysége mind-mind hozzájárulnak a bajhoz. Az emberek nagyobb beleszólást kérnek állami nyugdíjmegtakarításaik fialtatásába és nyugdíjba vonulásuk időpontjának meghatározására. A kormányok a jövőben lehetővé tehetik, hogy felhalmozódó tartalékaik egy részét ők maguk fektessék be, akár a tőzsdére. A szakértők egy része azt gondolja, hogy az ilyesmi motiváltabbá teszi az embereket arra, hogy takarékoskodjanak idős korukra.

Mi a helyzet Magyarországon? 

Az európai hosszabb távú kilátások aggasztóak, de Magyarországon rövid távon sem igazán jó a helyzet. Miközben a kormány folyamatosan a nyugdíjasok megbecsüléséről beszél, a számok alapján, akkor annyira nem látszik ez a megbecsülés, sőt. Ugyanakkor kérdés, hogy miből fakad ez az ellentmondás, hiszen az Orbán-kabinet visszahozta a 13. havi nyugdíjat. Egyebek mellett erről is szó volt laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac és Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz júniusi adásában

Az epizódból kiderült, hogy korábban hosszú ideig (2001-től 2010-ig) alkalmazták a köznyelvben „svájci indexálásnak” nevezett módszert Magyarországon, ami 50 százalékban az inflációt, 50 százalékban pedig a béremelkedés ütemét vette figyelembe a nyugdíjemelés mértékének megállapításakor. Azonban már több mint egy évtizede (2012-től) kizárólag az árak emelkedését követik a nyugdíjak, legalábbis elvileg. 

A pusztán inflációkövető nyugdíjemelés a társadalmon belül a nyugdíjasok relatív lecsúszásához vezetett: az utóbbi évtizedben rendkívül erőteljes bérnövekedés ment végbe, miközben az infláció viszonylag alacsony volt, így a nyugdíjak sokkal kevésbé emelkedtek a béreknél. A nyugdíjak leszakadása a hivatalos számokból is kiolvasható: 2014-ben 67,6 százalék volt az átlagnyugdíj és a nettó átlagbér hányadosa, míg 2022-ben már alig 54,5-ot ért el a mutató – bár ez a 13. havi nyugdíj visszaépítésének hatását nem veszi figyelembe.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG