Szijjártó Péter Magyarország külgazdasági- és külügyminisztere Brüsszelben kezdte a hetet, ahol téma volt a hatodik szankciós csomag is. Ez az, amit Magyarország „megtorpedózott”, és ami miatt számos országgal támadt nézeteltérésünk. Ugyanakkor, ahogy azt most is elmondta Szijjártó Péter, az olaj importját megtiltó rendelkezés a javasolt formában nem fogadható el Magyarország számára.
Világossá tettük korábban, hogy van egy vörös vonal a szankciók kapcsán, amit nem vagyunk hajlandóak átlépni, ez pedig a kőolaj és földgáz szállítás. Ehhez képest Brüsszel és az Európai Bizottság, - amely köteles figyelembe venni az Európai Unió és a tagállamok érdekeit, - mégis olyan javaslatot tettek, amely ezen energiahordozók importtilalmát rendelné el. Ez a lehető legmesszemenőkig szembe megy Magyarország érdekeivel és számunkra óriási problémát jelent. Ez önmagában megbontja az európai egységet, így feltehetjük a kérdést, hogy miért is kezdeményezték ezt, mondta el Brüsszelben a magyar külügyminiszter.
Elismételte azt a miniszterelnök által először bedobott szóképet, mely szerint a kőolaj embargója egy atombombával érne fel a magyar gazdaság számára, ugyanis fizikailag válna lehetetlenné hazánk ellátása. Szerinte ez nem csak időbeni probléma, nem csak az a kérdés, hogy hány év alatt lehetne átállni. Szerinte mindez szembe megy az európai zöld tervekkel is, hiszen azt várnák, hogy 500-550 millió eurót fordítsunk a kőolaj infrastruktúrára, ekkora beruházással lehetne kiváltani az orosz útvonalat.
Ha máshonnan kellene behozni olajat, akkor Horvátország felől tudnánk csővezetéken olajat behozni, ez pedig további 200 millió euró beruházást igényelne. Ráadásul azt sem tudjuk, hogy ehhez a horvátok egyáltalán hozzájárulnának-e. A fenti két beruházási összeg nyomán a magyarországi üzemanyagárak 55-60 százalékkal növekednének. Az üzemanyagok árának megugrása pedig minden terméket megdrágítana, és még gyorsabb lenne az infláció növekedése. Komolyan gondolja-e bárki, hogy azért csináljunk egy ilyen mértékű beruházást azért, hogy rendkívüli módon emelkedjenek az árak.
A magyar külügyminiszter szerint az Európai Bizottság adott egy olyan javaslatot, ami egy kezelhetetlen helyzetet okozna, így az lenne feléjük az elvárás, hogy adjanak egy olyan javaslatot, ami ezt kompenzálja vagy megelőzi. A külügyminiszter szerint ezt úgy lehetne ellensúlyozni, 15-18 milliárd eurós beruházási tervet adna az Európai Bizottság.
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy amennyiben a Bizottság nem tud ilyen kompenzációt adni, akkor adjanak időkorlát nélküli felmentést a vezetékes orosz kőolaj importja alól. Magyarország csak akkor tudja a hatodik uniós szankciós csomagot támogatni, ha a fenti két feltétel közül legalább az egyiket biztosítja Brüsszel.