Egy svédországi közvéleménykutatás azt a kérdést tette fel az állampolgároknak, kivel nyaralnának együtt szívesen. Képzeljük csak el mindezt Magyarországon, amikor olyan mély szakadék tátong a politikusok, a pártok és az emberek között.
A szociáldemokraták elnöke vezet
Persze a skandinávoknál nem volt 1945 után rendszerváltás, sokkal toleránsabbak arrafelé egymással az állampolgárok, de bizonyára nálunk abszurd végeredmény jönne ki. Még talán az ellenzékiek sem szívesen vennék, ha együtt pihennének, mondjuk Görögországban, mert a hasonló gondolkodású emberek között is kiélezett itthon a személyes ellenségeskedés.
A Ticket megbízásából készült Sifo-felmérés a pártelnökök népszerűségét is mérte egyúttal. Ezek szerint Magdalena Andersson volt pénzügyminiszter és miniszterelnök az a politikus, akivel a svédek a legszívesebben együtt kirándulnának. A válaszadók 19 százaléka őt, tehát a szociáldemokraták pártelnökét választotta útitársnak, s csak 10 százalék Stefan Löfvent, a régebbi miniszterelnököt.
Mindannyiunknak vannak preferenciái, amikor utazunk, ki az, akit kedvelünk, akivel szívesen mennénk egyidőben nyaralni és ugyanoda foglalnánk szállást – jegyzi meg Vincent Goodbrand, a Ticket PR- és kommunikációs menedzsere.
Hogyan válasszunk politikust szomszédnak?
Ennél a körkérdésnél a politikai meggyőződés is természetesen fontos szerepet játszik, attól függetlenül, kit tartunk szimpatikusnak. Akkor is, ha a pártok között nem akkora a szakadék bizonyos kérdésekben, mint nálunk, hiszen itt az állam által régóta szentesített, alapvető normákat mindenki elfogadja, mindegy, hogy bal- vagy jobboldali, másképp nem lehetne szalonképes.
Magdalena Andersson, mint nyaralási „szomszéd” tehát egyértelműen az első helyet foglalja el a svédek között, hiszen szinte minden ötödik állampolgár a legszívesebben vele utazna.
A listán elért régebbi és mostani helyezés persze nem befolyásolta Andersson pályafutását: a tapasztalt pénzügyminiszterként évekig regnáló politikus szint pár óra alatt lemondott, még tavaly, a miniszterelnöki posztjáról. A népszerűség tehát – különösen valamely váratlan belföldi vagy nemzetközi konfliktus, netán botrány vagy belharc esetén – másodlagos kérdés.
A miniszterelnök ötödik a listán
Ez a fajta nyilvánosságra hozott lista, persze, olykor segítheti a karriert. Pár évente felteszik ugyanis ezt a kérdést, melynek végeredménye, főleg választások idején lehet befolyásoló tényező.
A második helyen Ebba Busch végzett, a svéd kereszténydemokraták fiatal vezetője A válaszadók 14 százaléka rá voksolt, ami nagyjából annyi, mint 2018-ban, amikor a megkérdezettek 13 százaléka választotta őt. A 10 százalékot elért Nooshi Dadgostar, a baloldali párt elnöke körülbelül annyira népszerű utazási partner, mint az elődje, Jonas Sjöstedt, aki a maga idejében a szavazatok 11 százalékát kapta.
Jimmie Åkesson, a svéd demokraták elnöke viszont a legutóbbi felmérés szerint a 2018-hoz képest veszített a népszerűségéből, az öt évvel ezelőtti 12 százalékos szimpátiamutatója 7 százalékra apadt, míg Ulf Kristersson a 2018-as második helyről a szavazatok 13 százalékával az ötödik helyre esett vissza, 6 százalékos rátával. Tegyük hozzá, ma Ulf Kristersson a miniszterelnök.
A lista utolsó helyén a liberális párt vezetője, Johan Pehrson áll 3 százalékkal, őt a zöldpárti és lakásügyekért felelős Märta Stenevi követi, 2 százalékkal.
Attól is függ, ki hol lakik
A felmérés nagy különbségeket mutat az ország különböző részein, amiből kitűnik, hogy másképp gondolkodnak a pártokról az Észak vagy Dél-Svédországban élők, vagy például azon városok lakói, ahol sok a bevándorló.
A válaszok nem egészen egyeznek a 2022-es választási eredményekkel, ami azt mutatja, hogy hajlandó lehet valaki kirándulni egy politikussal, annak ellenére, hogy nem feltétlenül szimpatizál a politikájával, ha úgy gondolja, hogy érdekesebb vagy kellemesebb útitárs lenne – mondja Vincent Goodbrand.
Lehetsz nő, sőt iráni is
No, ez is tipikus svéd dolog, nálunk bizonyára már a vonaton vagy a repülőgépen összeveszne a két család.
Egyébként feltűnő, hogy hány nő szerepel ezen a listán. Itt ugyanis nagyon komolyan veszik a politikai karrierekben is, az egyenjogúságot és az esélyegyenlőséget. A névsorból az is kitetszik, hogy Nooshi Dadgostar, aki iráni származású pártelnök, jelentős támogatottságot kapott.