Orbán Viktor péntek reggel értékelte a moszkvai tárgyalásokat. Mint mondta különlegesek voltak a körülmények, soha ilyen még nem volt. Viccesen megjegyezte, hogy a nemzetközi helyzet fokozódott, és az Ukrajna és Oroszország közötti feszültség miatt komolyabb nemzetközi figyelem is övezte a tárgyalást. Orbán Viktor kiemelte, hogy eltér a magyar álláspont, amit képviselünk, hiszen miközben a NATO és az EU tagjai vagyunk, igyekszünk jó viszonyt kialakítani Oroszországgal.
Nem Magyarország az egyetlen, legfeljebb mások ezzel kevésbé büszkélkednek, hiszen a külkereskedelmi adatok azt mutatják, hogy Németország és Franciaország kapcsolatai is erősek. Szerinte ez is azt mutatja, hogy a külpolitikába alkalmazott magyar modell sikeres, és a maguk módján Európa nagyhatalmai is követik ezt.
Szerinte a moszkvai látogatása egyfajta békemisszió is volt a mostani időszakban. A miniszterelnök azt mondta, hogy Magyarország egyfajta jégtörőként szolgál Kelet és Nyugat között.
Oroszországban más szabályok vannak, az orosz elnökre nagyon vigyáznak, jegyezte meg a hosszú tárgyalóasztal kapcsán. Orbán Viktor elmondta, hogy 9 javaslattal érkezett, amelyből 8 esetben megállapodást is kötöttek. A részletek kapcsán elmondta a miniszterelnök, hogy dolgoznak Magyarország energiafüggetlenségén, amelynek része a naperőmű fejlesztések, ahogy Paks 2 is. Szerinte Magyarország a klímabajnok címre tör, hiszen 2030-ra 10 százalékra csökkenhet a káros anyag által érintett energia előállítása.
Orbán Viktor adott egy piros pontot Szijjártó Péternek a tavaly ősszel megkötött hosszútávú gázszerződés kapcsán. Azt is elmondta, hogy másfél éve a szakemberek döntő többsége azt javasolta, hogy ne kössünk hosszútávú szerződést. Ugyanakkor ezt másképp gondolták, így született végül meg a kontratus, ami a miniszterelnök szerint biztosítja a rezsicsökkentést. Orbán Viktor megint megismételte a néhány napja elsütött szlogent, hogy "Ha van orosz gáz, van rezsicsökkentés.”
A koronavírus oltóanyag-gyártás kapcsán elmondta, hogy nagyot léptek előre a Szputnyik és a Szputnyik Light kapcsán. Orbán Viktor azt jelezte, hogy Palkovics Lászlónak kell majd véglegesíteni a megállapodást. A Pfizer antivirális szert meg tudjuk venni, a gyártásra viszont nem lát lehetőséget. Az EU-n belül ugyanakkor keresik a gyártókapacitásokat, Magyarország jelentkezett arra, hogy a debreceni üzemből lássák el a belső piacot.
Szóba került az Európai Bíróság várható döntése, amely február közepén elmarasztalhatja Magyarországot. Mint Orbán Viktor elmondta, Európának megvan a hagyománya a birodalmi szervezésre, ahogy a nemzetállami felépítésre is. Brüsszel azonban európai birodalmat épít, miközben nekünk a nemzetállamok Európája a megfelelő. A Bizottság például rendre beleszól a tagállamok életébe, erre példa a miniszterelnök szerint az újjáépítési alap pénzeinek visszatartása. Szerinte nem csak Magyarország jogait csorbítja Brüsszel, hanem másokét is, ezért ki kell állni a nemzeti érdekekért Orbán Viktor szerint.
Az elmúlt hónapoltól eltérően a járványról csupán néhány mondat erejéig beszélt. Ám ez Orbán Viktor szerint szimbolikus is, hiszen úgy tűnik túl vagyunk ennek a hullámnak a nehezén. Persze észnél kell lenni, de az adatok azt jelzik, hogy az omikron kevésbé veszélyes, mint a korábbi változatok. A kormány ezért is döntött a védettségi igazolványok meghosszabbításáról.