Ukrajna európai uniós tagsága ma nem esik egybe Magyarország érdekeivel, ezért Orbán Viktor nem járul hozzá, hogy azt napirendre vegyék az Európai Tanács decemberi csúcstalálkozóján – szögezte le a magyar kormányfő szokásos péntek reggeli rádióbeszélgetésében. Mint arról a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor percről percre tudósításában beszámolt, a kormányfő közölte, nem létezik uniós vétó, ugyanis nem már meghozott döntés ellen szólal fel, hanem nincs döntés, ha nincs közös álláspont. A miniszterelnök úgy vélte, az Európai Bizottság részéről hiba annak erőltetése, hogy közös álláspont hiánya ellenére erőltetik a kérdés napirendre vételét.
„Mi vagyunk az unió, az nem Brüsszelben van, ott csak bürokraták vannak. Az unió Budapesten, Varsóban meg Párizsban van”
– mondta a magyar kormányfő.
Emlékezetes, a hét elején Charles Michel, az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke Orbán Viktornál járt.
Orbán Viktor szerint az orosz–ukrán háború miatt nem lehet megmondani, Ukrajna a jogállami feltételeknek megfelel-e, mekkora az ország területe, hiszen vannak részei, melyek jogilag hozzá tartoznak, de az orosz hadsereg szállta meg. Azt sem tudjuk, mekkora a népessége, a mezőgazdaságuk beemelése hogyan fog hatni a többi tagállam gazdáira. Azt sem tudni, Ukrajna támogatását honnan fogjuk finanszírozni – sorolta Orbán Viktor.
Nem tudjuk megmondani, milyen következményekkel járna Ukrajna tagsága
– összegezte a kormányfő, aki szerint korábban ugyanilyen hibát követtek el Törökország uniós csatlakozásának ígérete során is.
Az uniós költségvetéssel kapcsolatban a magyar miniszterelnök megismételte, százmilliárdokat fordítottak Ukrajna támogatására, főleg fegyverekkel történő ellátására, ám ennek ellenére Ukrajna nem nyeri meg a háborút. Szerinte a hétéves költségvetés harmadik évére ez szétverte az EU büdzséjét. Orbán Viktor szerint az EU büdzséjén kívülről és átláthatóan kellene támogatni Ukrajnát.
A magyar miniszterelnök úgy vélte, korábban a magyar diplomácia célja volt kijönni a szovjet blokkból és elfoglalni helyünket a nyugati világban, most viszont már az együttműködés a fontos. Mint fogalmazott, minden bezárkózás, blokkosodás káros egy tízmilliós országnak. Ha jobb életszínvonalon akarunk élni, akkor a termékeinket az egész világon el kell tudni adnunk, és a legprosperálóbb gazdaságok jelenleg Keleten vannak – indokolta a posztszovjet országokba tett látogatásait a magyar kormányfő.