5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Becslések szerint Oroszország napi 20 ezer tüzérségi lövedéket lő ki, míg Ukrajna négy és hétezer közötti lövést ad le naponta. Az 1950-ben kezdődött koreai háború óta nem volt példa ilyen heves konfliktusra. Erre utaló megállapodás hiányában karácsonykor is csak akkor csitulhatnak a harcok, ha fogytán lesznek a lőszerek.

Oroszország és Ukrajna a koreai háború óta nem látott ütemben használ fel tüzérségi lövedékeket, más fegyvereket és lőszereket, de a tél során is csak azért enyhülhet olykor a konfliktus hevessége, mert fel kell tölteniük a készleteiket, és a karácsony sem ok a harcok felfüggesztésére.

Az Egyesült Államok most Patriot nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszert ad Ukrajnának – melyet Joe Biden elnök jelentett be, amikor a Fehér Házban fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. Fotó: Depositphotos
Az Egyesült Államok most Patriot nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszert ad Ukrajnának – melyet Joe Biden elnök jelentett be, amikor a Fehér Házban fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. Fotó: Depositphotos

Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő becslése szerint Oroszország napi 20 ezer tüzérségi lövedéket lő ki, míg Ukrajna napi 4–7 ezer lövedéket.

Az orosz haderő azonban – brit szakértők szerint – a többi között tüzérségi lövedékek terén is „kritikus hiányt” szenved. Tony Radakin admirális december közepén arról beszélt, hogy a tüzérségi lőszerek hiánya gyorsan csökkenti az oroszok képességeit sikeres szárazföldi támadó hadműveletek végrehajtására. A brit vezérkari tiszt szerint ennek oka, hogy Putyinék legfeljebb 30 napos háborúra készültek, ám már több mint 300 napja zajlanak a hadműveletek, és az orosz haderő gyors ütemben éli fel a készleteit. Az orosz tüzérség kénytelen több évtizede raktárakban porosodó készleteket is felhasználni, ezek megbízhatósága azonban eléggé kérdéses.

Korábban arról érkeztek híradások, hogy Oroszország Észak-Koreától, illetve Irántól is beszerezne tüzérségi lövedékeket a hiány enyhítésére.

A helyzet súlyosságára utal, hogy indokolatlanul megnőtt a nagy hatótávolságú lőszerek használata az ukrán célpontok támadásakor, ami azt jelzi, hogy egyéb készletei fogyóban vannak. Az is ellátási problémákra utal, hogy az orosz tartalékosok és mozgósított erők egyes esetekben fegyverek nélkül érkeznek a frontvonalra – mondták amerikai tisztviselők.

A veszteségek azonban nem csak eszközökben, de az elesett katonák számában is óriásiak. Ukrán források szerint a háború 301. napján elesett a százezredik orosz katona is. Mark Milley amerikai tábornok egy korábbi beszédében elmondta, hogy ukrán oldalon is hasonló lélekszámú a katonai veszteség.

Ukrajnának is gyorsan fogynak a készletei mind a tüzérségi lövedékek, mind más lőszerek terén, beleértve a légvédelmi rendszereihez szükséges lőszert is

– mondták el az említett tisztviselők. Hangsúlyozták, hogy Ukrajnának további jelentős mennyiségű tüzérségre van szüksége, hiszen a fogyasztási arányok ebben a háborúban nagyon magasak.

Ezért is különösen nagy jelentőségű, hogy a korábban biztosított Aspide és NASAM rövid és közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer, a 18 darab nagy mozgékonyságú többszörös rakétavető HIMARS rendszer és más nyugati rendszer mellett az Egyesült Államok most Patriot nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszert ad Ukrajnának – melyet Joe Biden elnök jelentett be, amikor a Fehér Házban fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.

Az ukrán légvédelem hatékonyságát jelentősen növelő Patriot-rendszer szállítása mellett az Egyesült Államok további katonai eszközökkel is ellátja Ukrajnát összesen 1,8 milliárd dollár értékben.

A Patriot-rendszer jelentőségét mutatja, amit amerikai védelmi és katonai tisztviselők hónapok óta mondanak: az egyik fő oka, hogy Ukrajna eddig sikeresen védekezett Oroszországgal szemben, hogy az Ukrajna feletti légteret az orosz hadsereg nem tudta ellenőrzése alá vonni. Tehát azért nem tudták gyorsan elfoglalni az országot, mert ilyen körülmények között a fejlettebb orosz repülőgépeket nem vetették be. Rendkívül fontos, hogy Ukrajnának több légvédelmi rendszerre van szüksége, hogy olyan integrált hálózattal rendelkezzen, amely képes védekezni a különböző magasságokban repülő drónoktól a rakétákig, így pedig az ukrán energetikai infrastruktúra ellen irányuló támadásokat is ki tudja védeni, ami nélkülözhetetlen a lakosság számára a tél túléléséhez.

Elegendő légvédelmi lőszer és integrált légvédelmi rendszerek nélkül Ukrajna légi fölénye veszélyben van – mondták a tisztviselők. Oroszország az invázió óta nem nagyon tudta használni jelentős légierejét, de ha elkezdi használni, az megfordíthatja a háború menetét és megváltoztathatja a harcok jellegét. Ukrajnának nincs jelentős légiereje, ezért gondoskodnia kell arról, hogy az oroszok számára veszélyessé tegye a repülést.

A nyugati szövetségesek ezért saját gyártású fegyvereik biztosítása mellett jelentős erőfeszítéseket tesznek Ukrajna szovjet korabeli légvédelmének újratöltése érdekében is.

„Folyik a munka, hogy kitaláljuk, mennyit lehet előállítani és milyen gyorsan, nem csak az amerikai rendszerekhez, hanem más rendszerekhez is” – mondta egy amerikai tisztviselő. Kutatják a világ raktárait, hogy Ukrajna ellátását biztosítsák.

Noha a fegyverrendszerek feltöltése nélkülözhetetlen a megfelelő önvédelemhez, Mark Milley amerikai tábornok szerint azonban a cél az, hogy véget vessünk az orosz invázió okozta emberi nyomorúságnak. Ehhez azonban a két félnek fel kell ismernie, hogy a győzelem katonai eszközökkel nem érhető el, és tárgyalóasztalhoz kell ülnie – érvelt. Az ukrajnai hadműveletek várhatóan lassuló téli üteme szerinte „ajtót nyithat a tárgyalások lehetőségére”. A harcok a hidegben folytatódni fognak, de a helyzet „viszonylag statikus” lesz – mondta egy korábbi beszédében.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG