Oroszország és Ukrajna a koreai háború óta nem látott ütemben használ fel tüzérségi lövedékeket, más fegyvereket és lőszereket, de a tél során is csak azért enyhülhet olykor a konfliktus hevessége, mert fel kell tölteniük a készleteiket, és a karácsony sem ok a harcok felfüggesztésére.
Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő becslése szerint Oroszország napi 20 ezer tüzérségi lövedéket lő ki, míg Ukrajna napi 4–7 ezer lövedéket.
Az orosz haderő azonban – brit szakértők szerint – a többi között tüzérségi lövedékek terén is „kritikus hiányt” szenved. Tony Radakin admirális december közepén arról beszélt, hogy a tüzérségi lőszerek hiánya gyorsan csökkenti az oroszok képességeit sikeres szárazföldi támadó hadműveletek végrehajtására. A brit vezérkari tiszt szerint ennek oka, hogy Putyinék legfeljebb 30 napos háborúra készültek, ám már több mint 300 napja zajlanak a hadműveletek, és az orosz haderő gyors ütemben éli fel a készleteit. Az orosz tüzérség kénytelen több évtizede raktárakban porosodó készleteket is felhasználni, ezek megbízhatósága azonban eléggé kérdéses.
Korábban arról érkeztek híradások, hogy Oroszország Észak-Koreától, illetve Irántól is beszerezne tüzérségi lövedékeket a hiány enyhítésére.
A helyzet súlyosságára utal, hogy indokolatlanul megnőtt a nagy hatótávolságú lőszerek használata az ukrán célpontok támadásakor, ami azt jelzi, hogy egyéb készletei fogyóban vannak. Az is ellátási problémákra utal, hogy az orosz tartalékosok és mozgósított erők egyes esetekben fegyverek nélkül érkeznek a frontvonalra – mondták amerikai tisztviselők.
A veszteségek azonban nem csak eszközökben, de az elesett katonák számában is óriásiak. Ukrán források szerint a háború 301. napján elesett a százezredik orosz katona is. Mark Milley amerikai tábornok egy korábbi beszédében elmondta, hogy ukrán oldalon is hasonló lélekszámú a katonai veszteség.
Ukrajnának is gyorsan fogynak a készletei mind a tüzérségi lövedékek, mind más lőszerek terén, beleértve a légvédelmi rendszereihez szükséges lőszert is
– mondták el az említett tisztviselők. Hangsúlyozták, hogy Ukrajnának további jelentős mennyiségű tüzérségre van szüksége, hiszen a fogyasztási arányok ebben a háborúban nagyon magasak.
Ezért is különösen nagy jelentőségű, hogy a korábban biztosított Aspide és NASAM rövid és közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer, a 18 darab nagy mozgékonyságú többszörös rakétavető HIMARS rendszer és más nyugati rendszer mellett az Egyesült Államok most Patriot nagy hatótávolságú légvédelmi rakétarendszert ad Ukrajnának – melyet Joe Biden elnök jelentett be, amikor a Fehér Házban fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Az ukrán légvédelem hatékonyságát jelentősen növelő Patriot-rendszer szállítása mellett az Egyesült Államok további katonai eszközökkel is ellátja Ukrajnát összesen 1,8 milliárd dollár értékben.
A Patriot-rendszer jelentőségét mutatja, amit amerikai védelmi és katonai tisztviselők hónapok óta mondanak: az egyik fő oka, hogy Ukrajna eddig sikeresen védekezett Oroszországgal szemben, hogy az Ukrajna feletti légteret az orosz hadsereg nem tudta ellenőrzése alá vonni. Tehát azért nem tudták gyorsan elfoglalni az országot, mert ilyen körülmények között a fejlettebb orosz repülőgépeket nem vetették be. Rendkívül fontos, hogy Ukrajnának több légvédelmi rendszerre van szüksége, hogy olyan integrált hálózattal rendelkezzen, amely képes védekezni a különböző magasságokban repülő drónoktól a rakétákig, így pedig az ukrán energetikai infrastruktúra ellen irányuló támadásokat is ki tudja védeni, ami nélkülözhetetlen a lakosság számára a tél túléléséhez.
Elegendő légvédelmi lőszer és integrált légvédelmi rendszerek nélkül Ukrajna légi fölénye veszélyben van – mondták a tisztviselők. Oroszország az invázió óta nem nagyon tudta használni jelentős légierejét, de ha elkezdi használni, az megfordíthatja a háború menetét és megváltoztathatja a harcok jellegét. Ukrajnának nincs jelentős légiereje, ezért gondoskodnia kell arról, hogy az oroszok számára veszélyessé tegye a repülést.
A nyugati szövetségesek ezért saját gyártású fegyvereik biztosítása mellett jelentős erőfeszítéseket tesznek Ukrajna szovjet korabeli légvédelmének újratöltése érdekében is.
„Folyik a munka, hogy kitaláljuk, mennyit lehet előállítani és milyen gyorsan, nem csak az amerikai rendszerekhez, hanem más rendszerekhez is” – mondta egy amerikai tisztviselő. Kutatják a világ raktárait, hogy Ukrajna ellátását biztosítsák.
Noha a fegyverrendszerek feltöltése nélkülözhetetlen a megfelelő önvédelemhez, Mark Milley amerikai tábornok szerint azonban a cél az, hogy véget vessünk az orosz invázió okozta emberi nyomorúságnak. Ehhez azonban a két félnek fel kell ismernie, hogy a győzelem katonai eszközökkel nem érhető el, és tárgyalóasztalhoz kell ülnie – érvelt. Az ukrajnai hadműveletek várhatóan lassuló téli üteme szerinte „ajtót nyithat a tárgyalások lehetőségére”. A harcok a hidegben folytatódni fognak, de a helyzet „viszonylag statikus” lesz – mondta egy korábbi beszédében.