5p

A magyar kormány számára a legjobbkor jött, hogy július elsejétől Szlovénia tölti be az Európai Tanács soros elnökségét. Délnyugati szomszédunk ugyanis azon kevés uniós állam egyike, amely Orbán Viktor mellé áll a nagy uniós balhékban. Ez pedig még sokat érhet a jogállamisági mechanizmus körüli vitákban.   

Július elsejével Szlovénia vette át Portugáliától az Európai Tanács soros elnökségét – azaz mostantól délnyugati szomszédunk szervezi és vezeti az EU egyik jogalkotó szervezetének üléseit.

Kell egy barát

Szlovéniát 2020 márciusa óta Janez Jansa kormánya irányítja,

aki köztudottan jó kapcsolatokat ápol az Orbán-kormánnyal

– a magyar kormányfő volt például az egyik díszvendége annak az ünnepségnek, amit a szlovén államiság 30. évfordulója és a soros elnökség kezdete alkalmából rendeztek Ljubljanában a múlt héten.

A szlovén Trumpnak is titulált kormányfő a magyar miniszterelnök autoriter politikai modelljét másolja kritikusai szerint, és mindketten antikommunista liberálisokból lettek erősen jobboldali politikusok.

A szlovén Trump: Janez Jansa. EPA/KENZO TRIBOUILLARD
A szlovén Trump: Janez Jansa. EPA/KENZO TRIBOUILLARD

Szomszédunk azon kevés uniós tagállam egyike – jellemzően Lengyelország mellett –, amely

a magyar kormány pártjára áll az uniós vitákban.

Múlt év végén, amikor a magyar és a lengyel kormány megvétózta a 2021-2027 közötti uniós költségvetést és a Helyreállítási Alapot, Jansa támogatólag szólalt meg az ügyben (a vétóhoz azonban nem csatlakozott). A múlt heti EU-csúcson, amelyen a kritikák szerint melegellenes törvény miatt zúdult össztűz Orbán Viktorra, pedig bizonyos fokig szintén támogatta a magyar miniszterelnököt. (Háttéranyagunk: Magyarországnak nincs helye az EU-ban a holland kormányfő szerint.)

A magyar úton

Nem meglepő tehát, hogy a mainstream politikusok egy része aggódik a szlovén „hatalomátvétel” miatt. (Bár a soros uniós elnökség ma már inkább reprezentatív funkció, azért nem teljesen súly nélküli: az elnökség állítja össze például a napirendeket, azaz súlyozza az aktuális témákat, valamint kitárgyalja az intézmények vagy a tagállamok közötti kompromisszumokat a vitatott ügyekben.)

Felróják Jansának például, hogy megkurtította a sajtószabadságot, visszavágta a bíróságok függetlenségét, és már indulása előtt aláásta az európai ügyészség munkáját (annak ellenére, hogy Szlovénia csatlakozott a szervezethez), azaz szerintük a magyar kormány útját követi.

A Szlovén Demokrata Párt (Jansa pártja, amely tagja az Európai Néppártnak) kezd hasonlítani a Fideszre. A Néppártnak nem szabadna elkövetnie azt a hibát, amit Orbánnal és a Fidesszel szemben elkövetett. Ha komolyan veszik a demokráciát és az értékeket, meg kellene fontolniuk a szlovén párt képviselőinek kizárását vagy legalább tagságuk felfüggesztését, amíg Jansa, pártja és médiája be nem szünteti a jogállamiság és a demokrácia elleni támadásokat

-mondta a Politicónak Szergej Lagodinszkij német zöldpárti európai parlamenti (EP) képviselő.

Kritikák érték a szlovén kormányt emberjogi szervezetek, például az Európa Tanács és a Freedom House részéről is.   

Jansa, a provokatőr

Az európai konzervatívok egy része ugyanakkor nem lát veszélyt abban, hogy mostantól fél évig a szlovén kormány „diktálja a tempót” az EU-ban.

Jansa Szlovéniáját nem lehet összehasonlítani Orbán Magyarországával – a Fidesz idén tavasszal vált ki a Néppártból –, már csak azért sem, mert Jansa egy koalíciós kormányt vezet, azaz messze nincs akkora hatalma, mint magyar szövetségesének, vélik néppárti EP-képviselők. Szerintük a szlovén egy élettel teli társadalom, és ott nincsenek komoly gondok a demokráciával.

Nemrég ellátogattam Szlovéniába, beszéltem kormányzati tisztviselőkkel és a civil társadalom képviselőivel. (…) Sokat várunk a szlovén elnökségtől, és bár valóban vannak megoldásra váró témák, én abban bízom, hogy ezeket kezelni fogják

-jelentette ki a brüsszeli portálnak Roberta Metsola néppárti EP-képviselő, az EP egyik alelnöke, egyben a nagy vitákat kiváltott jogállamisági mechanizmus egyik szószólója.

Egy néppárti bennfentes szerint Jansa inkább csak provokatőr, azaz a retorikájával vannak problémák, nem pedig a tetteivel.         

Az Európai Bizottságnál senki sem mondta nekem, hogy aggódik Szlovénia miatt, leszámítva a médiának tett vagy politikai nyilatkozatokat

-fűzte hozzá.

A szlovén kormányfő túlzásnak vagy hazugságnak tartja a kritikákat, amelyeket szerinte ideológiai ellenfelei terjesztenek.

30 éve harcolok Európáért és az európai értékekért. (…) Ne higgyenek el mindent, amit az európai újságokban látnak

-mondta nemrég egy interjúban.

Zászlót bontottak

Szlovénia ma nyilvánosságra hozta elnökségi programját, amelynek szlogenje: „Együtt. Ellenállóan. Európa.”

Ígéretük szerint arra törekszenek majd, hogy

felgyorsítsák az EU felépülését a koronavírus-válságból, erősítsék a jogállamiságot és az európai értékeket, valamint növeljék a biztonságot és a stabilitást Európa szomszédságában – ősszel a Nyugat-Balkán integrációjáról szóló konferenciát fogják elnökölni.

Magyar szempontból persze az a legfontosabb kérdés, hogyan kezelik majd a szlovénok a jogállamisági mechanizmus ügyét. A tapasztalatok alapján a magyar kormány tőlük baráti bánásmódra, máshonnan viszont komoly össztűzre számíthat.

A mechanizmusról szóló háttéranyagunkat itt olvashatják. Videókommentárunkat arról, hogy meddig feszítheti a húrt a magyar kormány, hogy ne essünk el uniós forrásoktól, pedig itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG