Össztűz zúdult a magyar miniszterelnökre a brüsszeli uniós csúcson tegnap este a magyar parlament által a múlt héten elfogadott, a kritikák szerint melegellenes törvény miatt.
A legélesebb hangot Mark Rutte holland kormányfő ütötte meg, aki a Politico értesülései szerint utalást tett Magyarország EU-ból való távozásának lehetőségére. Felvetette ugyanis
az EU-ról szóló szerződés 50. cikkelyének alkalmazását – ez az a cikkely a maastrichti szerződésben, amely a közösségből való kilépést szabályozza.
Nagy-Britannia ennek a cikkelynek az alkalmazásával lépett ki az EU-ból.
Mark Rutte pénteken gyakorlatilag megerősítette a fenti kijelentéseit. Azt mondta: ha Magyarország nem akar megfelelni az uniós értékek szerinti elvárásoknak, az uniós szerződések vonatkozó cikke szerinti eljárás keretében lépjen ki az EU-ból.
Mint mondta, az új, sok vitát kiváltó szabályozás miatt Magyarországgal szemben megfogalmazott
"széles körű és heves bírálat" volt ez idáig a legerőteljesebb fellépés uniós vezetővel szemben, amelyet az elmúlt évtizedben tartott csúcstalálkozókon látott.
Ezzel párhuzamosan Stefan Löfven svéd miniszterelnök az EU-csúcs első napján arról panaszkodott kollégáinak, hogy a svédeknek elegük van abból, hogy az általuk is finanszírozott uniós büdzséből az EU alapelveit be nem tartó országok is kapnak pénzt.
A svéd adófizetők nem szeretnének forrásokat juttatni azoknak, akik nem tartják tiszteletben az értékeinket
-fogalmazott a skandináv állam vezetője.
"Ez egy vörös vonal"
Mindezen túl a csúcson több uniós vezető is kifejezte felháborodását amiatt, hogy az eredetileg a pedofília elleni küzdelem jegyében készült törvénybe belekerült a homoszexualitás. Egyúttal világossá tették a magyar kormányfő előtt, hogy ennek a törvénynek nincs helye az EU-ban.
Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök, aki nyíltan vállalja homoszexualitását, saját példájával állt elő a csúcson:
Nem lettem meleg, hanem az vagyok, ez nem választás. Anyám utálja, hogy meleg vagyok, ezzel együtt kell élnem. Ön pedig most betette ezt egy törvénybe. Tisztelem Önt, de ez egy vörös vonal. Itt alapvető jogokról van szó, a mássághoz való jogról.
A brüsszeli hírportál értesülései szerint a csúcson Orbán Viktor visszautasította a kritikákat.
Szerinte a törvényt félreértették, az csupán a gyerekek védelmét és azt biztosítja, hogy
a szülők úgy nevelhessék őket, ahogy szeretnék. Hozzátette: úgy érzi, minden oldalról támadják.
A magyar miniszterelnök korábban újságíróknak a helyszínen arról is beszélt, hogy megvédi a „homoszexuális fickók” jogait.
Angela Merkel német kancellár ugyanakkor azt mondta: ahogy a szülőknek, úgy a gyerekeknek is vannak jogaik, és problematikus, hogy egyenlőségjelet tesznek a homoszexualitás és a pedofília közé.
Csak két ország állt ki Orbán mellett
A Politico szerint a vita során
Orbán Viktor csak Lengyelországtól, valamint bizonyos fokig Szlovéniától kapott támogatást, néhány ország – például Szlovákia – pedig nem foglalt állást egyértelműen.
Az EU-csúcs előtt 17 uniós állam- és kormányfő már levelet írt az uniós intézményeknek az LMBTQ-közösség jogainak védelme érdekében. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig a héten szégyenletesnek nevezte a magyar törvényt. (Korábbi háttéranyagunk: Levélben tiltakozik 17 ország – Izzasztó EU-csúcs várhat Orbán Viktorra.)
UPDATE:
Az új magyar törvény
egyértelműen szembemegy azokkal az értékekkel, amelyeket az európai uniós szerződések is világosan magukba foglalnak: a méltósággal, a megkülönböztetésmentességgel, az emberi jogokkal, a kisebbségek védelmével
- jelentette ki Ursula Von der Leyen pénteken a vitatott magyar jogszabályra utalva.
Az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos találkozóját követően tartott sajtótájékoztatóján a sok vitát kiváltó törvénnyel kapcsolatos csütörtök esti vitáról Ursula von der Leyen elmondta: a tagállami vezetők
szükséges és tárgyilagos megbeszélést folytattak, amely ugyanakkor nagyon érzelemdús és személyes is volt.
Hozzátette:
Ez a kérdés az emberek identitását, érzéseit és méltóságát érinti - mi mindezekért kiállunk az Európai Unióban.
Mint mondta, az EU végrehajtó szervének vezetőjeként már a múlt héten kifejezte aggodalmát a magyar törvény miatt, és ezekkel az aggályokkal "a legtöbb tagállami vezető egyetértett".
A bizottság tüzetesen megvizsgálta a szóban forgó jogszabályt, és levelet küldött a magyar kormánynak a törvény jogilag vitatott pontjai miatt, tehát most Magyarországon a sor a válaszadásra.
Az EU az értékek uniója is, a másokkal szembeni tolerancia az egyik alapvetése. Megvédjük polgárainkat abban, hogy azt szeressék, akit akarnak - fogalmazott a bizottság német elnöke.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a csúcsot követően azt mondta:
nehéz, bizonyos fokig nyers vita folyt az új, sok vitát kiváltó magyar szabályozás okán az LMBTI-közösségekről az európai uniós tagállamok vezetőinek találkozóján,
a vita megtartása ugyanakkor szükséges volt, lehetővé tette, hogy megismerhető legyen a magyar álláspont is.
Intimitása miatt a vita érzelmekben gazdag megbeszéléssé vált arról, mit gondolunk egymásról, az alapvető szabadságjogok fogalmáról és arról, hogy miként viszonyulunk egymáshoz
- fogalmazott.