5p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 4. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrán kormány szerint elkerülhetetlenek az újabb terhek a hadsereg és a hátország folyamatos ellátása érdekében.

A kurszki ukrán behatolás sikerei nem tudják feledtetni, hogy Ukrajnában továbbra is súlyos a makrogazdasági válság. Sikerült ugyan átütemezni az adósság kisebb részét, de csak pár hónappal. A hadigazdaság egyre nagyobb pénzügyi áldozatot követel, hiába érkeznek folyamatosan a külföldi támogatások és hitelek. Ezek csak arra elegendőek, hogy kifizessék az állami szektorban dolgozók, valamint a katonák bérét és az állami szervezetek működését úgy-ahogy finanszírozzák.

A kormány a napokban jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely 500 milliárd hrivnyával (1 hrivnya=8,53 forint) növeli az állami költségvetés 2024-es kiadásait. A katonák bérére 78 milliárddal több jut, 256 milliárdot költenek speciális gépekre és berendezésekre, 40 milliárdot katonai mérnöki létesítményekre, 120 milliárdot egyéb védelmi kiadásokra. 

Ezeknek a pluszkiadásoknak a fedezete részben adóemelésből teremthető elő, 140-150 milliárd hrivnyát akarnak beszedni ezzel a módszerrel. Az autógázt (LPG) használó autósoknak többet kell majd fizetni ezért az üzemanyagért szeptember 1-től. Az úgynevezett katonai adót 1,5-ről 5 százalékra emelik a cégeknél. A csomagküldés eddig 150 eurós értékig áfamentes volt, ezt az értéket most leviszik 45 euróra. Az ukránok milliószám vásárolnak külföldi webshopokban, mert ott sok termék olcsóbb, mint otthon. Használják is rendesen ezt a szállítási módot, több csomagküldő cég jól prosperált a forgalomból.

A hrivnya viszonylag jól tartotta magát a dollárhoz és az euróhoz képest az elmúlt hónapokban
A hrivnya viszonylag jól tartotta magát a dollárhoz és az euróhoz képest az elmúlt hónapokban
Fotó: Ukrán Nemzeti Bank

Szeptember elsejétől lépnek életbe azok az adóemelések, amelyeket az elmúlt hónapokban készített elő az ukrán kormány. A parlamentben hevesen támadták a lépést. Különösen a munkaadói szervezetek háborodtak fel, szerintük az adóemelések az infláció megugrásához, kis-és közepes cégek ellehetetlenüléséhez, továbbá újabb vállalkozások külföldre költözéshez fognak vezetni. Látható tehát, hogy Volodimir Zelenszkij elnökre és a kormányra óriási nyomás nehezedett, hiszen az adóemelés Ukrajnában is nagyon népszerűtlen.

Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter beismerte, hogy borulna a költségvetés, ha nem növelnék a jövedéki adót és más adófajták kulcsait. A napokban megerősítette, hogy ismét felülvizsgálják az állami kiadásokat és ahol lehet, lefaragnak belőle. 

A pénzügyi tárca augusztus közepén hozta nyilvánosságra, hogy az idei első hét hónapban 1,8 ezer milliárd hrivnya volt a költségvetési kiadás, ez 10,3 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában. Ennek zömét bérekre, szociális célokra és persze a hadseregre költötték az alábbi megoszlásban, amiben csak a főbb tételeket jelezzük.

Az adók befizetését még szigorúbban fogják ellenőrizni, a beérkező pénzt pedig átirányítják egyenesen a hadseregnek és a területvédelmi egységeknek. Jelenleg mintegy 2,2 ezer milliárd hrivnya megy védelmi célokra.

„Nincs más lehetőségünk. Arra törekszünk, hogy a forrásokat úgy használjuk fel a védelemre, hogy közben a gazdasági érdekek se sérüljenek nagyon” – mondta az UNN hírügynökség által idézett és a közösségi médiában közölt interjúban.

A kormány nem egységes az adóemelések terén. A pénzügyi tárca a szegényebb rétegekre való tekintettel nem támogatja, hogy az áfát mindenre egységesen növeljék. A megemelt katonai adót csak a nem alapvető áruknál és szolgáltatásoknál érvényesítenék, egyebek között az autóknál, az ingatlanoknál és az ékszereknél. A jótékonysági és civil szervezetek által behozott és a hadseregnek átadott járművek kivételt képeznének. Ismerve, hogy az adóigazgatásban is nagy a munkaerőhiány, nehéz elképzelni, hogy minden egyes adóhrivnyát sikerül behajtani - véli több helyi lap.

Egyes vezető közgazdászok a gazdasági jogegyenlőség hiányát róják fel a kormánynak. Volodimir Dubrovszki, a Gazdasági Szakmai Platform nevű grémium egyik vezetője azt írta blogjában: azzal semmi baj sincs, ha különféle érdekcsoportok lobbiznak a saját érdekeik érvényesítéséért, de az államnak közben sokkal hatékonyabban kellene ellenőrizni a munkáltatókat, hogy kifehérítsék a gazdaságot, egyértelműbb szabályozással kellene megakadályoznia az adóelkerülést és természetesen egyenlő működési feltételeket biztosítania a vállalkozások számára.

Utalt a kiskereskedelem más területére is, például a vegyesboltok helyzetére. A nagy láncok – tőkeerejüknél fogva – viszonylag könnyen teljesítették azt a feltételt, hogy mindenhol legyen pénztárgép vagy a készpénzforgalmat rögzítő más berendezés. Ezután bőszen követelték, hogy a kormány tartassa be ezt a kisebb cégekkel is, amelyek, mint tudnivaló, sokkal kevesebb forrással rendelkeznek bármilyen beruházáshoz.

Pár napja Zelenszkij megígérte, hogy a kormány érintett tagjai alternatívákat fognak keresni annak érdekében, hogy a társadalom minél kisebb rétegei érezzék meg ezeket az adóemeléseket.

„Hosszasan tárgyaltam a kormányzat érintett tagjaival, parlamenti képviselőkkel és vállalkozói szervezetek vezetőivel. Az a cél, hogy miközben növeljük a védelmi képességeinket, megőrizzük a munkahelyeket és növekedési lehetőséget adjunk a gazdaságnak. Ugyancsak dolgozunk partnereinkkel, hogy a befagyasztott orosz vagyonelemek értékesítésből 50 milliárd dollárt felhasználhassunk” – mondta az elnök, aki igyekezett lehűteni az elégedetlenséget.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hetvenöt éve nem látott, népszerűtlen lépésre készül a kínai vezetés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 13:38
A férfiak esetében 63, a nők esetében 58, illetve 55 év lenne a nyugdíjkorhatár Kínában. A döntés hátterében a hosszabb várható élettartam és a csökkenő termékenységi ráta áll.
Makro / Külgazdaság A vártnál jobb, de nem túl jó adatok jöttek az euróövezetből
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 12:58
Júliusi számokat közölt az Eurostat.
Makro / Külgazdaság Tüzijáték fogadhatja Orbán Viktort az Európai Parlamentben a jövő héten
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 12:19
Szinte minden hagyományt felrúgnak Strasbourgban, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a magyar kormány irányába. A képviselők viszont - köztük Magyar Péter és Dobrev Klára - már nagyon várják, hogy személyesen szólíthassák meg a magyar kormányfőt.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor a takarékoskodásról: majd az emberek eldöntik, hogy akarják-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 11:49
Orbán Viktor miniszterelnök szerint Európa nagy bajban van, Magyarország viszont egy gazdasági nekilendülés küszöbén áll és túl van a nehezén.
Makro / Külgazdaság A szomszéd kertje sem mindig zöldebb: Romániában sem sikerült jól az első félév
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 11:29
Közzétették az ipari termelésre vonatkozó adatokat keleti szomszédunknál.
Makro / Külgazdaság Baj lehet az egyik túlsúly elleni gyógyszer mellékhatásaival
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 10:47
A vizsgálatban mindenkinél jelentkeztek "nemkívánatos események", az elemzők is aggódnak.
Makro / Külgazdaság Újabb gyomrost kaphat Orbán Viktor az Uniótól
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 09:46
Varga Mihály hiába ígért sikeres találkozót, nem úgy tűnik, hogy hajlandóak lennének békülni az uniós pénzügyminiszterek.
Makro / Külgazdaság Kína letiporja a német exportmodellt
Káncz Csaba | 2024. szeptember 13. 09:34
A német vállalatok egyre több piacon szembesülnek a Kína által támasztott erős versennyel, és piaci részesedésük csökken – mégpedig a német ipar három legnagyobb ágazatában. Nem zárható ki, hogy a modell, ahogyan azt a múltból ismerjük, a következő években véget is ér. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Belgium felé repülne? Van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 08:46
Pénteken is minden járatot törölnek a fontos belga repülőtéren.
Makro / Külgazdaság Nem véletlenül nem beszéltek erről a Kormányinfón
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 08:30
Itt vannak a legfrissebb építőipari adatok. Elszomorító a kép.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG