5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ukrán kormány szerint elkerülhetetlenek az újabb terhek a hadsereg és a hátország folyamatos ellátása érdekében.

A kurszki ukrán behatolás sikerei nem tudják feledtetni, hogy Ukrajnában továbbra is súlyos a makrogazdasági válság. Sikerült ugyan átütemezni az adósság kisebb részét, de csak pár hónappal. A hadigazdaság egyre nagyobb pénzügyi áldozatot követel, hiába érkeznek folyamatosan a külföldi támogatások és hitelek. Ezek csak arra elegendőek, hogy kifizessék az állami szektorban dolgozók, valamint a katonák bérét és az állami szervezetek működését úgy-ahogy finanszírozzák.

A kormány a napokban jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely 500 milliárd hrivnyával (1 hrivnya=8,53 forint) növeli az állami költségvetés 2024-es kiadásait. A katonák bérére 78 milliárddal több jut, 256 milliárdot költenek speciális gépekre és berendezésekre, 40 milliárdot katonai mérnöki létesítményekre, 120 milliárdot egyéb védelmi kiadásokra. 

Ezeknek a pluszkiadásoknak a fedezete részben adóemelésből teremthető elő, 140-150 milliárd hrivnyát akarnak beszedni ezzel a módszerrel. Az autógázt (LPG) használó autósoknak többet kell majd fizetni ezért az üzemanyagért szeptember 1-től. Az úgynevezett katonai adót 1,5-ről 5 százalékra emelik a cégeknél. A csomagküldés eddig 150 eurós értékig áfamentes volt, ezt az értéket most leviszik 45 euróra. Az ukránok milliószám vásárolnak külföldi webshopokban, mert ott sok termék olcsóbb, mint otthon. Használják is rendesen ezt a szállítási módot, több csomagküldő cég jól prosperált a forgalomból.

A hrivnya viszonylag jól tartotta magát a dollárhoz és az euróhoz képest az elmúlt hónapokban
A hrivnya viszonylag jól tartotta magát a dollárhoz és az euróhoz képest az elmúlt hónapokban
Fotó: Ukrán Nemzeti Bank

Szeptember elsejétől lépnek életbe azok az adóemelések, amelyeket az elmúlt hónapokban készített elő az ukrán kormány. A parlamentben hevesen támadták a lépést. Különösen a munkaadói szervezetek háborodtak fel, szerintük az adóemelések az infláció megugrásához, kis-és közepes cégek ellehetetlenüléséhez, továbbá újabb vállalkozások külföldre költözéshez fognak vezetni. Látható tehát, hogy Volodimir Zelenszkij elnökre és a kormányra óriási nyomás nehezedett, hiszen az adóemelés Ukrajnában is nagyon népszerűtlen.

Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter beismerte, hogy borulna a költségvetés, ha nem növelnék a jövedéki adót és más adófajták kulcsait. A napokban megerősítette, hogy ismét felülvizsgálják az állami kiadásokat és ahol lehet, lefaragnak belőle. 

A pénzügyi tárca augusztus közepén hozta nyilvánosságra, hogy az idei első hét hónapban 1,8 ezer milliárd hrivnya volt a költségvetési kiadás, ez 10,3 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában. Ennek zömét bérekre, szociális célokra és persze a hadseregre költötték az alábbi megoszlásban, amiben csak a főbb tételeket jelezzük.

Az adók befizetését még szigorúbban fogják ellenőrizni, a beérkező pénzt pedig átirányítják egyenesen a hadseregnek és a területvédelmi egységeknek. Jelenleg mintegy 2,2 ezer milliárd hrivnya megy védelmi célokra.

„Nincs más lehetőségünk. Arra törekszünk, hogy a forrásokat úgy használjuk fel a védelemre, hogy közben a gazdasági érdekek se sérüljenek nagyon” – mondta az UNN hírügynökség által idézett és a közösségi médiában közölt interjúban.

A kormány nem egységes az adóemelések terén. A pénzügyi tárca a szegényebb rétegekre való tekintettel nem támogatja, hogy az áfát mindenre egységesen növeljék. A megemelt katonai adót csak a nem alapvető áruknál és szolgáltatásoknál érvényesítenék, egyebek között az autóknál, az ingatlanoknál és az ékszereknél. A jótékonysági és civil szervezetek által behozott és a hadseregnek átadott járművek kivételt képeznének. Ismerve, hogy az adóigazgatásban is nagy a munkaerőhiány, nehéz elképzelni, hogy minden egyes adóhrivnyát sikerül behajtani - véli több helyi lap.

Egyes vezető közgazdászok a gazdasági jogegyenlőség hiányát róják fel a kormánynak. Volodimir Dubrovszki, a Gazdasági Szakmai Platform nevű grémium egyik vezetője azt írta blogjában: azzal semmi baj sincs, ha különféle érdekcsoportok lobbiznak a saját érdekeik érvényesítéséért, de az államnak közben sokkal hatékonyabban kellene ellenőrizni a munkáltatókat, hogy kifehérítsék a gazdaságot, egyértelműbb szabályozással kellene megakadályoznia az adóelkerülést és természetesen egyenlő működési feltételeket biztosítania a vállalkozások számára.

Utalt a kiskereskedelem más területére is, például a vegyesboltok helyzetére. A nagy láncok – tőkeerejüknél fogva – viszonylag könnyen teljesítették azt a feltételt, hogy mindenhol legyen pénztárgép vagy a készpénzforgalmat rögzítő más berendezés. Ezután bőszen követelték, hogy a kormány tartassa be ezt a kisebb cégekkel is, amelyek, mint tudnivaló, sokkal kevesebb forrással rendelkeznek bármilyen beruházáshoz.

Pár napja Zelenszkij megígérte, hogy a kormány érintett tagjai alternatívákat fognak keresni annak érdekében, hogy a társadalom minél kisebb rétegei érezzék meg ezeket az adóemeléseket.

„Hosszasan tárgyaltam a kormányzat érintett tagjaival, parlamenti képviselőkkel és vállalkozói szervezetek vezetőivel. Az a cél, hogy miközben növeljük a védelmi képességeinket, megőrizzük a munkahelyeket és növekedési lehetőséget adjunk a gazdaságnak. Ugyancsak dolgozunk partnereinkkel, hogy a befagyasztott orosz vagyonelemek értékesítésből 50 milliárd dollárt felhasználhassunk” – mondta az elnök, aki igyekezett lehűteni az elégedetlenséget.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
Makro / Külgazdaság Európában nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal, ha földgázról van szó
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 12:51
Egy friss kutatás szerint jelentősen csökkent az elmúlt évben az Európába importált LNG mennyisége, miközben tovább is bővítik a folyékony gáz fogadására képes terminálokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG