5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrán kormány szerint elkerülhetetlenek az újabb terhek a hadsereg és a hátország folyamatos ellátása érdekében.

A kurszki ukrán behatolás sikerei nem tudják feledtetni, hogy Ukrajnában továbbra is súlyos a makrogazdasági válság. Sikerült ugyan átütemezni az adósság kisebb részét, de csak pár hónappal. A hadigazdaság egyre nagyobb pénzügyi áldozatot követel, hiába érkeznek folyamatosan a külföldi támogatások és hitelek. Ezek csak arra elegendőek, hogy kifizessék az állami szektorban dolgozók, valamint a katonák bérét és az állami szervezetek működését úgy-ahogy finanszírozzák.

A kormány a napokban jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely 500 milliárd hrivnyával (1 hrivnya=8,53 forint) növeli az állami költségvetés 2024-es kiadásait. A katonák bérére 78 milliárddal több jut, 256 milliárdot költenek speciális gépekre és berendezésekre, 40 milliárdot katonai mérnöki létesítményekre, 120 milliárdot egyéb védelmi kiadásokra. 

Ezeknek a pluszkiadásoknak a fedezete részben adóemelésből teremthető elő, 140-150 milliárd hrivnyát akarnak beszedni ezzel a módszerrel. Az autógázt (LPG) használó autósoknak többet kell majd fizetni ezért az üzemanyagért szeptember 1-től. Az úgynevezett katonai adót 1,5-ről 5 százalékra emelik a cégeknél. A csomagküldés eddig 150 eurós értékig áfamentes volt, ezt az értéket most leviszik 45 euróra. Az ukránok milliószám vásárolnak külföldi webshopokban, mert ott sok termék olcsóbb, mint otthon. Használják is rendesen ezt a szállítási módot, több csomagküldő cég jól prosperált a forgalomból.

A hrivnya viszonylag jól tartotta magát a dollárhoz és az euróhoz képest az elmúlt hónapokban
A hrivnya viszonylag jól tartotta magát a dollárhoz és az euróhoz képest az elmúlt hónapokban
Fotó: Ukrán Nemzeti Bank

Szeptember elsejétől lépnek életbe azok az adóemelések, amelyeket az elmúlt hónapokban készített elő az ukrán kormány. A parlamentben hevesen támadták a lépést. Különösen a munkaadói szervezetek háborodtak fel, szerintük az adóemelések az infláció megugrásához, kis-és közepes cégek ellehetetlenüléséhez, továbbá újabb vállalkozások külföldre költözéshez fognak vezetni. Látható tehát, hogy Volodimir Zelenszkij elnökre és a kormányra óriási nyomás nehezedett, hiszen az adóemelés Ukrajnában is nagyon népszerűtlen.

Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter beismerte, hogy borulna a költségvetés, ha nem növelnék a jövedéki adót és más adófajták kulcsait. A napokban megerősítette, hogy ismét felülvizsgálják az állami kiadásokat és ahol lehet, lefaragnak belőle. 

A pénzügyi tárca augusztus közepén hozta nyilvánosságra, hogy az idei első hét hónapban 1,8 ezer milliárd hrivnya volt a költségvetési kiadás, ez 10,3 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában. Ennek zömét bérekre, szociális célokra és persze a hadseregre költötték az alábbi megoszlásban, amiben csak a főbb tételeket jelezzük.

Az adók befizetését még szigorúbban fogják ellenőrizni, a beérkező pénzt pedig átirányítják egyenesen a hadseregnek és a területvédelmi egységeknek. Jelenleg mintegy 2,2 ezer milliárd hrivnya megy védelmi célokra.

„Nincs más lehetőségünk. Arra törekszünk, hogy a forrásokat úgy használjuk fel a védelemre, hogy közben a gazdasági érdekek se sérüljenek nagyon” – mondta az UNN hírügynökség által idézett és a közösségi médiában közölt interjúban.

A kormány nem egységes az adóemelések terén. A pénzügyi tárca a szegényebb rétegekre való tekintettel nem támogatja, hogy az áfát mindenre egységesen növeljék. A megemelt katonai adót csak a nem alapvető áruknál és szolgáltatásoknál érvényesítenék, egyebek között az autóknál, az ingatlanoknál és az ékszereknél. A jótékonysági és civil szervezetek által behozott és a hadseregnek átadott járművek kivételt képeznének. Ismerve, hogy az adóigazgatásban is nagy a munkaerőhiány, nehéz elképzelni, hogy minden egyes adóhrivnyát sikerül behajtani - véli több helyi lap.

Egyes vezető közgazdászok a gazdasági jogegyenlőség hiányát róják fel a kormánynak. Volodimir Dubrovszki, a Gazdasági Szakmai Platform nevű grémium egyik vezetője azt írta blogjában: azzal semmi baj sincs, ha különféle érdekcsoportok lobbiznak a saját érdekeik érvényesítéséért, de az államnak közben sokkal hatékonyabban kellene ellenőrizni a munkáltatókat, hogy kifehérítsék a gazdaságot, egyértelműbb szabályozással kellene megakadályoznia az adóelkerülést és természetesen egyenlő működési feltételeket biztosítania a vállalkozások számára.

Utalt a kiskereskedelem más területére is, például a vegyesboltok helyzetére. A nagy láncok – tőkeerejüknél fogva – viszonylag könnyen teljesítették azt a feltételt, hogy mindenhol legyen pénztárgép vagy a készpénzforgalmat rögzítő más berendezés. Ezután bőszen követelték, hogy a kormány tartassa be ezt a kisebb cégekkel is, amelyek, mint tudnivaló, sokkal kevesebb forrással rendelkeznek bármilyen beruházáshoz.

Pár napja Zelenszkij megígérte, hogy a kormány érintett tagjai alternatívákat fognak keresni annak érdekében, hogy a társadalom minél kisebb rétegei érezzék meg ezeket az adóemeléseket.

„Hosszasan tárgyaltam a kormányzat érintett tagjaival, parlamenti képviselőkkel és vállalkozói szervezetek vezetőivel. Az a cél, hogy miközben növeljük a védelmi képességeinket, megőrizzük a munkahelyeket és növekedési lehetőséget adjunk a gazdaságnak. Ugyancsak dolgozunk partnereinkkel, hogy a befagyasztott orosz vagyonelemek értékesítésből 50 milliárd dollárt felhasználhassunk” – mondta az elnök, aki igyekezett lehűteni az elégedetlenséget.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG