Ukrajna esetében a hivatalos makrogazdasági mutatókat folyamatosan és szigorúan ellenőrzik a nemzetközi pénzügyi szervezetek és a hitelminősítők. Másként nem is tehetnék, hiszen ezek alapján tartják fenn a kapcsolatot az ukrán kormánnyal és az Ukrán Nemzeti Bankkal. Kirajzolódik egy többé-kevésbé pontos kép, amit aztán a különféle elemzők kiegészítenek a saját megfigyeléseikkel. Ezt a képet árnyalhatná, ha Kijevben feltétlenül elfogadnák például az úgynevezett Big Mac Index Ukrajnára vonatkozó részét. De ebben az esetben a feltételes mód indokolt lehet, mert van az ukránoknak saját indexük is, bár nem igazi, csak annak hívják. Nézzük sorban!
Lapunkban többször írtunk már a Big Mac Indexről, amit a brit Economist vezetett be és ami az ismert szendvics árán keresztül hasonlítja össze a piaci árfolyamokat. Ez azonban Ukrajna esetében téves következtetésekhez vezethet és nem jelzi jól a gazdaság és a háztartások helyzetét – véli Ihor Garbaruk közgazdász, akit az UNN ukrán hírügynökség idézett.
A Big Mac Index alapján 20,74 hrivnya (1 hrivnya=8,86 forint) lenne a dollár árfolyama, de a hivatalos árfolyam 41,05 hrivnya, tehát eszerint 49,5 százalékkal alulértékelt az ukrán fizetőeszköz. Jelenleg a Big Mac ukrajnai ára 118 hrivnya körül van, a brit lap által használt bázisországnak számító Egyesült Államokban pedig 5,69 dollárba kerül, vagyis Ukrajnában az amerikainak a fele az ár. Érdekes, hogy idén januárban még 110 hrivnya volt a hamburgeres szendvics ára.
Garbaruk úgy véli, hogy az ukrán kormánynak és a lakosságnak is inkább az úgynevezett Borscs Indexet kell figyelni. Ez a széles körben fogyasztott borscs leves állandó hozzávalóinak összesített értéke, ami most egy literre számítva mintegy 30 hrivnya körül van. Az „indexet” az Agrárhatékonysági Intézet szokta közölni, a szervezet az egyes összetevők árának változását is nézi. Az index szó azonban megtévesztő, mert az összetevőkből nem képeznek semmiféle indexet.
Legutoljára idén áprilisban adták közre a honlapjukon is olvasható adatokat. Íme:
Jól látszik, hogy kis elmozdulások voltak 2023 áprilisához képest. Az összesített árváltozás 0,83 százalék volt éves alapon. A táblázatban nincs benne, de korábbi közlésből tudni lehet, hogy az intézet szerint júliusban az előző hónaphoz képest 10 százalékos csökkenést mértek: júniusban még 33 hrivnya kellett egy liter leveshez, júliusban már csak 30.
Az egyes régiós termelői piacokon azonban ezektől kissé eltérő árakkal is találkozhatnak az ukránok. Az intézet 51 körzet adatait vette figyelembe, nem tudta beszámítani a megszállt területeket. Saját adatgyűjtéseink során lapunk azt tapasztalta, hogy az Ukrán Statisztikai Szolgálat ugyanezzel a gonddal küzd, amikor bármilyen gazdasági vagy szociális adatsort közöl.
A közgazdász ezt kiegészítette azzal, hogy ha a hrivnya alulértékeltségét úgy vennék figyelembe, ahogy a Big Mac Indexből következne, akkor a McDonald’snak kétszer ennyiért, nagyjából 240 hrivnyáért, kellene adnia a szendvicset. Ugyanakkor tudjuk, hogy a fix költségek (köztük a bérek) sokkal alacsonyabbak Ukrajnában, így a szendvicset is jóval olcsóbban kell adni, mint a tengerentúlon.
Ehhez hozzátesszük, hogy az ukrán indexre erős hatással van a szezonalitás, ezért sem az intézet, sem mások nem adnak előrejelzést az index jövőbeni várható változására. Szintén nem elhanyagolható, hogy az élelmiszerek tárolása súlyos gond, egyrészt a kapacitások hiánya, másrészt az áramkimaradások miatt, a korábbiaknál több termék egyszerűen elrohad, veszteséget okozva az érintett cégeknek. A termelők és a kereskedők is kénytelenek beépíteni ezeket a veszteségeket az árakba.
A borscsba egyébként előszeretettel tesznek egy kis tejfölt is. Nos ennek az ára egy év alatt 16 százalékot ment fel. Más tejtermékek is nagyjából hasonló mértékben drágultak az Ukrán Tejtermelők Szövetségének júliusi közlése szerint. A 2,5 százalékos tej literje 55 hrivnyába (+14 százalék), a 9 százalékos túró kilója 234 hrivnyába (+19 százalék), az üveges joghurt 131 hrivnyába került (+17 százalék) a múlt hónapban. A hazai előállítású Gauda sajt kilója 439 hrivnya (+14 százalék) volt, viszont az Ukrajnában készülő Mozzarelláé 7 százalékkal csökkent és 432 hrivnyát kellett fizetni kilójáért. Ez jócskán elmarad az importból származótól, amiért 578 hrivnyát kérnek. Legkevésbé a vaj drágult, csupán öt százalékkal.
A még teljesebb képhez illik az Ukrán Nemzeti Bank (UNB) teljes gazdaságra vonatkozó inflációs előrejelzése. Júliusban a fogyasztóiár-index azonos volt az előző hónapban rögzítettel, de az előző év azonos időszakához viszonyított ráta 4,8-ról 5,4-re ment fel. (Az európai országokban tapasztalható pénzromlásáról a Privátbankár Európai Inflációs Körképében olvashat rendszeresen) A jegybank úgy véli, hogy az év hátralévő részében emelkedésre lehet számítani, az év végére az éves mutató 8,7 százalék környékén lehet. A friss inflációs jelentés szerint jövőre 6,6, míg 2026-ban már csak 5 százalékos lehet a pénzromlás üteme. Andrij Pisnij, az UNB elnöke ennek kapcsán külön szakmai cikkben jelezte: 2025 első negyedévéig nem kívánják tovább csökkenteni az alapkamatot, ami most 13 százalék.