5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Görögország és Ciprus joggal várja el, hogy a NATO akkora figyelmet fordítson a kelet-mediterrán frontra, mint amilyet a Baltiak kapnak az északi fronton.  A NATO kohéziója és szolidaritása nagymértékben függ attól, hogy a védelmi szövetség hogyan rendezi ezt a kardinális kérdést.  Káncz Csaba jegyzete.

Donald Trump távozása és a török gazdaság mélyrepülése kényszerítette Erdogan elnököt arra, hogy mosolyoffenzívát indítson az elmúlt hónapokban az USA, az EU és Izrael irányába. Az érintettek többsége nem hisz a valódi török kurzusváltásban, az egész próbálkozást inkább PR-kampánynak tartja.

A szomszédos Görögországgal a múlt hónapban kezdődtek a tárgyalások az Égei-tenger vitatott kérdéseiről, miután azok 2016-ban megszakadtak. Csak kevesen várnak áttörést, legalábbis rövid távon.  Athén semmit sem bíz a véletlenre és az elmúlt héten a görög haderő legnagyobb egyszeri beszerzése szivárgott ki.

A Párizs-Athén tengely

A New York-i székhelyű görög-amerikai The National Herald jelentése szerint 5 milliárd euró értékben vásárol a görög hadsereg francia Belharra osztályú hadihajókat és Rafale vadászgépeket.  Párizs tavaly januárban jelentette be, hogy fregattokat küld a tengeri határvitáktól terhelt Kelet-Mediterráneumba.

Francia hadihajók is járőröznek már a földgázban gazdag Ciprus-környéki vizeken, ahol a görög-ciprusi kormányzat kitermelési jogokat adott a francia energiaipari óriásnak, a Total-nak.  Franciaország csatlakozott ahhoz a török-ellenes Ciprus-Görögország-Izrael tengelyhez (Eastern Mediterranean Alliance), amely nyolc éve folyamatosan egyezteti álláspontját az egyre forróbb térségben.  Ankarát célozva Athén és Tel-Aviv nemrég épített föl egy közös radar-központot Kréta szigetén.

Erdogan török elnök aláír egy harci drónt az egyik török támaszponton (fotó: Murat Centinmuhurdar/AP)
Erdogan török elnök aláír egy harci drónt az egyik török támaszponton (fotó: Murat Centinmuhurdar/AP)

Ankara és Athén álláspontja továbbra is teljesen eltér Ciprus jövője tekintetében.  Erdogan elnök múlt szerdán leszögezte a szigetország török közössége előtt, hogy „az egyedüli út a ciprusi kérdés megoldásához két állam létrehozása”.  A görög miniszterelnök azonnal riposztozott, kijelentve, hogy „Athén az ENSz által is szorgalmazott föderációt támogatja”.

Amerika pozícióváltása

Mike Pompeo külügyminiszter tavaly szeptemberben látogatott az észak-görög Thesszalonikibe és a Kréta szigetén elhelyezkedő Souda Bay hadikikötőbe. Az észak-görögországi látogatás üzenet volt Moszkva felé is, amellyel a balkáni térségben vetélkedik. Sajtóértesülések szerint Pompeo Krétán tárgyalásokat folytatott a török Incirlik-i amerikai jelenlét – beleértve a taktikai nukleáris töltetek – áthelyezéséről.

2019 tavaszán Ron Johnson, aki akkor a szenátus külügyi bizottságának Európáért felelős vezetője volt, már bejelentette, hogy az USA tanulmányozza az Incirlik-i bázison lévő fegyverek és hadieszközök áthelyezését. Ez természetesen brutális politikai üzenet volt a papíron még NATO-tag Törökország számára.

2019 őszén Pompeo megállapodást írt alá Athénnal, amely lehetővé teszi az amerikai csapatoknak, hogy szélesebb körben vegyék igénybe a görög bázisokat. A megujított görög-amerikai katonai szerződés 2019 őszi megkötése rámutatott arra, hogy a Kelet-Mediterráneum – amely Európa, Ázsia és Afrika találkozási pontja – visszatért az amerikai stratégiai gondolkodás homlokterébe.  Már csak azért is, mert Ankara és Moszkva ütemesen bővíti jelenlétét a Mediterráneumban Líbiától Egyiptomig.

A szerződés keretében Washington fejleszti 6. flottájának bázisát Krétán, létrehoz egy drónbázist Görögország közepén, és felépít Alexandropouli kikötővárosában egy katonai bázist, valamint egy LNG terminált. Ez utóbbit aztán az orosz földgáz-monopólium megtörésére lehet felhasználni a Balkánon.

Ahogyan akkor egy görög katonai elemző elmondta az Al Jazeerának, az új bázis Alexandropouliban segíti az amerikai felet gyors műveletek végrehajtásában a Balkánon, míg a többi görög bázist az amerikai csapatok „könnyedén felhasználhatják” közel-keleti operációkhoz.

A NATO hitelessége a tét

Joe Biden hozzáállását a térséghez jól mutatja, hogy az új elnök eddig még nem hívta fel telefonon török kollégáját.  Anthony Blinken külügyminiszter-jelölt múlt havi szenátusi meghallgatásán Törökországot „úgynevezett stratégiai partnernek” nevezte.  Egyben rögtön további szankciókat helyezett kilátásba Ankarával szemben.  Blinken szerint elfogadhatatlan egy NATO-tagállam szoros viszonya Oroszországgal, „amely az USA legnagyobb stratégiai konkurense”.

Bidennek nem kell túlfeszítenie a húrt, hogy Ankarát észhez térítse.  A török gazdaság rendkívül sérülékeny és Erdogan rogyadozó népszerűsége nagyban függ a gazdasági mutatóktól. 

Athén és Nicosia joggal várja el, hogy a NATO akkora figyelmet fordítson a kelet-mediterrán frontra, mint amilyet a védelmi szervezettől a Baltiak kapnak az északi fronton.  A NATO kohéziója és szolidaritása nagymértékben függ attól, hogy a védelmi szövetség hogyan rendezi ezt a kardinális kérdést. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Igen kellemetlen hír érkezett Nagy-Britanniából
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 19:38
Kilenchavi mélypontra süllyedt a brit feldolgozószektor aktivitási mutatója novemberben.
Makro / Külgazdaság Hiába vártak erre Olaszországban
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 18:51
A novemberi inflációs adat rácáfolt az elemzői várakozásokra.
Makro / Külgazdaság Vajhiánnyal és zuhanó rubellel fizetik meg az oroszok a háború költségeit
Király Béla | 2024. december 2. 15:12
Az orosz gazdaságról ellentmondásos adatok jelentek meg az elmúlt időszakban. Egyes elemzők szerint a háború költségei és a nemzetközi szankciók hatásai nem érződnek, mások szerint viszont mélyreható problémák vannak. Az orosz rubel árfolyama a múlt héten látványosan összecsuklott, ami ismét a kétkedők hangját erősítette fel. Erről is beszélt kollégánk, Király Béla, a Trend FM reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Van még innen lejjebb is? Aggasztó a pénteki pofon indoklása is a magyar gazdaságra nézve
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 10:03
Az uniós pénzek hiánya, a várható választási osztogatás, és a további reformok elmaradása is további kockázatokat rejt magában, újabb leminősítés is jöhet.
Makro / Külgazdaság Mi vár Németországra a februári választások után?
Káncz Csaba | 2024. december 2. 09:34
A CDU számára a legvalószínűbb lehetőség egy „nagykoalíció” a szociáldemokratákkal. Fennáll a veszélye annak, hogy a következő Bundestag-időszakban a CDU/CSU-SPD koalíció nem lesz képes mélyreható reformokat bevezetni, ami viszont a szélsőséges pártokat, különösen az AfD-t fogja erősíteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton kapott egy kegyelemkettest
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 09:00
Bár a Beszerzési Menedzser Index novemberben az előző öt havinál magasabb lett, a termelési mennyiség indexe 1995 óta a tizenötödik legalacsonyabb lett.
Makro / Külgazdaság Hová lett 470 millió euró? Nagy Márton újabb ráncot kap a homlokára
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 08:31
Így is volt közel egymillárd euró aktívum, de nagyot romlott az egyenleg.
Makro / Külgazdaság 632 milliárd dollár: ennyit kaszáltak tavaly a fegyvergyártók – és mennyi került ebből Amerikába?
Privátbankár.hu | 2024. december 2. 08:04
Itt vannak a friss adatok, vannak, akiknek jól pörög az üzlet a háború idején.
Makro / Külgazdaság Trump máris viharos vizekre evez
Káncz Csaba | 2024. december 1. 18:18
A bejelentett amerikai büntetővámok pusztító hatásúak lennének – ha valóban bevezetésre kerülnek. De mit üzen Trump első elnökségének vonalvezetése? Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Olyan terrorfenyegetésről beszél Szlovákia, ami Magyarországot is érinti
Privátbankár.hu | 2024. december 1. 08:49
Állítólag egy szervezett csoport végez terepmegfigyelést gáz- és kőolajvezetékeknél – nem csak Szlovákiában, hanem Magyarországon is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG