Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa hétfőn rendkívüli aggodalmát fejezte ki azokkal a jelentésekkel kapcsolatban, amelyek szerint az NSO izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját újságírók és másként gondolkodók ellen is bevetették.
Mint ismert, a nemzetközi oknyomozó újságírócsapat kutatása szerint az Orbán-kormány is vásárolt pegasusos szolgáltatást az izraeli cégtől, és az adatok alapján több száz magyar állampolgárt vettek célba a kémprogrammal, köztük ellenzéki politikusokat, közszereplőket, a NER-nek nem tetsző üzletembereket, civil jogvédőket és hazai újságírókat is, köztük a nyomozásba bekapcsolódó Direkt36 két újságíróját is.
"Rendkívül aggasztóak azok a megállapítások, amelyek szerint több országban is széles körben alkalmazták a Pegasus nevű szoftvert újságírókkal, emberi jogvédőkkel, politikusokkal és másokkal szemben. Ezek látszólag megerősítik legsúlyosabb félelmeinket azzal kapcsolatban, hogy visszaélhetnek a megfigyelési technológiákkal, így ásva alá törvénytelenül az emberi jogokot" - írta genfi keltezésű közleményében Bachelet.
Hangsúlyozta, hogy az ehhez hasonló programok használata kizárólag súlyos bűncselekmények és biztonsági fenyegetések ügyében igazolható, más esetekben aránytalan intézkedésnek számít.
"Ha akár csak részben igazak az állítások a Pegasus alkalmazásáról, akkor ismét átléptek egy vörös vonalat, ismét teljesen büntetlenül" - fogalmazott.
Egy nemzetközi újságírócsapat hozzájutott egy körülbelül ötvenezer személy telefonszámát tartalmazó adatbázishoz, amelyből az újságírók ötven országból több mint ezer személyt azonosítottak az NSO ügyfeleinek lehetséges célpontjaként.
Az izraeli cég vasárnap visszautasította a riportban megjelent állításokat, egyúttal közölte: a terméket csakis arra szánták, hogy segítsék a hírszerzés és a bűnüldöző szervek munkáját a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelemben. Az NSO közleményében ugyanakkor nem cáfolta az oknyomozó cikksorozat állításait, viszont egyből perrel fenyegetőzött.
(via MTI)