3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az IMF utoljára egy éve utalt Kijevnek és aztán be is rekesztette az együttműködést. A legfőbb vitapont a a független korrupció-ellenes bíróság felállítása. A hazai parlamenthez hasonlóan a kijevi törvényhozás is látványosan üresedik ki, a parlamenti képviselők alig vesznek részt az üléseken.

A Fitch hitelminősítő szerint Argentína és Törökország mellett Ukrajna a világ legsérülékenyebb országa az új, amerikai kamatemelési környezetben. A magas eladósodás és infláció, valamint az alacsony szinten ragadt növekedés mindhárom országot a pénzügyi szakadék szélére sodorta. Valóban, Argentína május 9-én már a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordult, hogy pénzügyi támogatást kérjen az argentin peso drámai leértékelődése miatt kialakult helyzet kezelésére.

Örvénybe kerültek

Törökország inflációs rátája 10.9 százalékon áll, Ukrajnáé 13.1 százalékon, míg Argentínáé 25.6 százalékon. Törökországnak 30 milliárd dollár valutatartaléka van, Ukrajnának csupán 18 milliárd, míg Argentínáé márciusban még 56 milliárdon állt. A szomszédos Ukrajnának évente mintegy 5-8 milliárd dollárt kell felvennie a nemzetközi piacokon, hogy adósságszolgálatát teljesíteni tudja. Kijev tavaly 3 milliárd dollár értékben bocsátott ki Eurobond kötvényt a lelkes befektetőknek, de az idei év összehasonlíthatatlanul nehezebbnek ígérkezik.

Ukrajnát eddig víz fölött tartotta többek között az, hogy az országot tömegesen elhagyók – csupán Lengyelországban egy millió ukrán dolgozik! – egyre több kemény devizát utalnak vissza hazájukba. Tavaly ennek összege már elérte a 3 milliárd dollárt, azaz az ukrán GDP 3 százalékát. Ez alacsony szinten tartotta a folyó fizetési mérleg hiányát – éles ellentétben Argentínával és Törökországgal – és a hrivnya árfolyama stabil maradhatott.

De a legfontosabb ok, ami miatt eddig a hrivnya talpon tudott maradni, az az, hogy – papíron legalábbis – az ország még mindig az IMF segélyprogramjában szerepel. A 2015 tavaszán, egy súlyos krízis közepette összehozott program 2019 márciusáig tart.

Félnek az oligarchák és kitartottjaik

Igen ám, de a két fél közötti együttműködés már régen ledermedt, az IMF utoljára egy éve utalt Kijevnek és aztán be is rekesztette az együttműködést. Holott az eredetileg beígért 17.5 milliárd dollárnak eddig csupán a felét fizették ki. Márpedig 2018 végéig Kijevnek kereken 8 milliárd dollárt kell visszafizetnie hitelezőinek és ez az IMF nélkül felettébb nehéz kihívásnak bizonyulhat.

Káncz Csaba

A velejéig korrupt kijevi politikai osztálynak tehát nyárig egyfajta megoldásra kell jutnia az IMF-el. A legfontosabb vitapont a nyugati hitelezők által követelt független korrupció-ellenes bíróság felállítása, amelyet eddig Porosenkó elnök és kollaboránsai csupán felvizezett formában fogadtak volna el. Túl nagy a félelem, hogy a politikai / oligarcha osztály egy része rövid úton a rács mögött végezné.

Jövőre Ukrajnában elnök- és parlamenti választások jönnek és a hitelezők tartanak attól, hogy Porosenkó elhalasztja a szükséges reform-lépéseket. Az elnök 2014-ben 55 százalékos támogatottsággal nyert, jelenleg viszont szégyenszemre 10 százalék alatt tanyázik a támogatottsága. Az intézményi háttér töredezik, hiszen Budapesthez hasonlóan a kijevi törvényhozás is látványosan üresedik ki, a parlamenti képviselők alig vesznek részt az üléseken. Pedig az IMF nem fog lépni, ha nem látja a reformlépéseket: az antikorrupciós bíróság mellett a termőföldek magáneladásainak legalizálását, a privatizációs törvény elfogadását, a nyugdíjreform módosítását és a földgáz fogyasztói árának piaci szintre emelését.

Káncz Csaba jegyzete.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG