5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Biden-kormány nemrég további vizsgálatokat rendelt el a koronavírus-járvány eredetének feltárására. Ezzel akarva-akaratlanul táptalajt adott annak az elméletnek, miszerint a vírus nem egy vuhani piacról, hanem egy helyi laborból szabadult el. A WHO vizsgálata szerint ez rendkívül valószínűtlen. A téma felmelegítése hátrálthathatja a tudományos együttműködést és így a felkészülést a következő pandémiára. Ráadásul a forrás megtalálása hosszú évekbe telhet – már ha egyáltalán sikerül.   

Jelentős bizonyíték van arra, hogy a koronavírus abból a vuhani laboratóriumból érkezett

- ezekkel a szavakkal lepte meg a világot Mike Pompeo múlt tavasszal. Bár az akkori amerikai külügyminiszter nem támasztotta alá konkrét bizonyítékokkal állítását, „bejelentésével” napirenden tartotta a témát, és rávetítette a gyanú árnyékát a távol-keleti államra.

A Trump-adminisztráció időről-időre, burkoltan vagy kevésbé burkoltan előrukkolt azzal az elmélettel, hogy a vírus nem egy vuhani piacról szabadult rá a világra – ahogy ezt a kínai hatóságok valószínűsítik –, hanem egy helyi állami laboratóriumból szivárgott ki, az enyhébb verziók szerint véletlenül, a vadabb elképzelések szerint szándékoltan, egy globális politikai játszma részeként.

Felmelegített elméletek. Kutatók a Vuhani Virológiai Intézetben (archív). EPA/SHEPHERD HOU
Felmelegített elméletek. Kutatók a Vuhani Virológiai Intézetben (archív). EPA/SHEPHERD HOU

Biden is bekeményít

Nemrég – némileg meglepetésre – az új, demokrata vezetés is felmelegítette az ügyet:

május végén Joe Biden utasítást adott az amerikai hírszerző ügynökségeknek, hogy „kettőzzék meg erőfeszítéseiket” a koronavírus-járvány eredetének feltárására, és 90 napon belül tegyenek neki jelentést.

Washington egyúttal kérte, hogy a WHO folytasson le egy új, „transzparens, tudományos alapú” kutatást a vírus eredetének feltárására.            

Az amerikai vezetés ezzel – kimondva-kimondatlanul  – nem csak a hivatalos kínai verziót, hanem az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vizsgálatának eredményét is kétségbe vonta. Utóbbi szerint ugyanis

 rendkívül valószínűtlen, hogy a koronavírus egy laboratóriumból származik.

Május közepén pedig 18 kutató azt kérte a Science című tudományos folyóiratban közzétett levelében, hogy vizsgálják meg alaposabban a „laboratóriumi szivárgás” elméletét. Szerintük ugyanis a WHO említett tanulmánya elsősorban nem erre, hanem a vírus állati eredetére koncentrált.

Rejtett aknák

Az ügy elővétele nem csak a politikában okozhat komoly bonyodalmakat – például azáltal, hogy növeli a feszültséget Kína és az USA között  –, hanem a tudóstársadalmat is megosztja.

A Nature című tudományos szaklap által idézett kutatók nemrég figyelmeztettek:

a laboratóriumi szivárgás elméletének felmelegítése megnehezíti az országok közötti együttműködést a pandémia megállítására, a vita hevessége pedig pont a vírus eredetének vizsgálatát hátráltathatja.

Ráadásul – teszik hozzá – az egyre mérgezőbb hangulat miatt ismét felerősödhetnek az ázsiaiakkal szembeni támadások az Egyesült Államokban, valamint fokozódhat egyes tudósok online zaklatása.

Virológusok arra is emlékeztetnek, hogy a legtöbb fertőző betegség – például a HIV, a Zika és az Ebola – a természetből „gyűrűzött át” az emberre.

A genomikai bizonyíték pedig azt sugallja, hogy a

jelenlegi koronavírus-betegség kórokozójához, a SARS-CoV-2-hez hasonló vírus eredetileg a patkósdenevérekben jelent meg, és egy ismeretlen állat közvetítésével terjedt át az emberre.

Kristian Andersen, a kaliforniai Scripps Research kutatóintézet virológusa szerint nincs olyan komoly bizonyíték, amely alátámasztaná a laboratóriumi szivárgás elméletét.

A szakember attól tart, hogy a gyakran vádnak tűnő „rosszindulatú követelések” a vuhani labor kivizsgálására vissza fognak ütni: csökkenhet például a kínai tudósok és hivatalnokok hajlandósága az információk megosztására.

Más virológusok attól is félnek, hogy a romló hangulat miatt a jövőben szigorúbban kezelhetik a Kínában elvégzendő kutatásokra szánt amerikai pénzeket, ami

visszavetheti a közös projekteket, és így hátráltathatja a pandémia forrásának megtalálását.

14 éves vizsgálat

Az országok közötti együttműködés azért is fontos lenne, hogy fel tudjanak készülni az esetleges újabb járványkitörésekre. Ehhez azonban széleskörű konszenzusra lenne szükség a nagyhatalmak között.

A teljes képet kell néznünk és olyan ösztönzőkre kell fókuszálnunk, amelyek elvisznek minket oda, ahova el akarunk jutni. A konfrontatív megközelítés csak ront a helyzeten

- mondta a Nature-nek Amanda Glassman, a washingtoni Központ a Globális Fejlődésért egészségügyi szakértője.

David Fidler, a szintén washingtoni Külügyi Kapcsolatok Tanácsának egészségügyi kutatója pedig arra figyelmeztetett, hogy a közeljövőben nem várható áttörő eredmény a vírus eredetével kapcsolatban – még akkor sem, ha folytatódnak a vizsgálatok.

Az Ebola-járványkitörések eredetére például a legtöbb esetben nem sikerült fényt deríteni, azt pedig

14 év alatt bizonyították be tudósok, hogy a 2002-2004-es SARS-járványt egy olyan vírus okozta, amely cibetmacska közvetítésével terjedt át denevérről emberre.

A szakértő összeségében úgy véli: az Egyesült Államoknak a „járványügyi diplomácia” erősítésére kellene fókuszálnia Kínával, hogy ezáltal is segítse a felkészülést a következő pandémiára.   

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
Makro / Külgazdaság Fordulat jöhet a lakossági napelemes piacon
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:49
Pályázati támogatások nélkül bajba kerülhet a piac. 
Makro / Külgazdaság Korlátozzák a szabadságukat és durván bánnak az adósokkal a kínai hatóságok
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:16
Akinek tartozása van, az nem utazhat a vonatok egy részén. Ez csak egy dolog a sok közül. 
Makro / Külgazdaság Budapest felének megfelelő területet foglaltak el az oroszok, Putyinra saját vendéglője főz
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 07:22
Amerikai becslés szerint az év eleje óta akkora ukrán területet foglaltak el az előre haladó orosz csapatok, amekkora nagyjából megfelel Budapest pesti városrészének.
Makro / Külgazdaság A legnagyobb külföldi dobás ez lenne Debrecenben
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 15:01
Miért nem jó, ha csak összeszerelő várost csinál a kormány Debrecenből? Mit lép ez ellen a helyi nagymúltú egyetem? Mire panaszkodnak ma leginkább az ott megtelepedett külföldi nagyvállalatok és mennyi új lakás és szociális létesítmény kellene az egyre növekvő lakosságnak? Erről is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG