A NuScale Power amerikai atomenergia-vállalat leállítja moduláris atomreaktor-építési (SMR) projektjét az Egyesült Államok Utah államában, mert a beruházás költségei 53 százalékkal nőttek a tervezetthez képest – idézte a Maszol kolozsvári magyar nyelvű hírportál a Hotnews értesülését. A 462 MW kapacitású erőmű megépítésétől állítólag azért álltak el, mert 2024 végéig a majdan megtermelt energiamennyiség 80 százalékára kellett volna leszerződni a fogyasztókkal, azonban még csak 26 százaléknál tartanak.
Emellett a céggel szemben felmerült a gyanú, hogy megtévesztette befektetőit. Az Iceberg Research pénzügyi elemző cég szerint ugyanis hamis az az állítás, miszerint 37 milliárd dolláros szerződést kötött egy a paksi atomerőműhöz hasonló létesítmény építésére.
A NuScale Power ugyanakkor folytatni akarja az SMR technológia fejlesztését más partnerekkel például Romániában. A cég érdekeltsége a Dâmbovița megyei Doicești településen építené meg az első európai moduláris atomreaktort.
A beruházásra vonatkozó szándéknyilatkozatot 2019-ben írta alá a román kormány és az amerikai vállalat. A helyszínt tavaly májusban jelölték ki. A bukaresti energiaügyi minisztérium tájékoztatása szerint a 462 MW-os SMR típusú erőmű 193 munkahelyet teremt és évi négymillió tonnával csökkentheti Románia szén-dioxid-kibocsátását. A washingtoni kormány 14 millió dollárral támogatja a beruházást.
A NuScale Power amerikai kudarca ellenére a bukaresti kormány kitart a doicești-i projekt mellett – derült ki az energetikai tárcai közleményéből. Ráadásul Klaus Iohannis államfő a napokban jelentette be, hogy memorandumot írt alá Belgiumban olvasztott ólommal hűtött kis méretű, moduláris, gyors atomreaktorok (SMR-LFR) fejlesztéséről. A projektben Románia partnerei egy olasz, egy amerikai, két meg nem nevezett illetőségű cég, az ENEA olasz állami fejlesztési ügynökség és a belga SKC CEN atomenergetikai kutatóközpont.