Nikolaj Patrusev, az orosz Biztonsági Tanács titkára Venezuelával kapcsolatban egy februári interjújában kijelentette, hogy Washington különleges egységeket vezényelt Puerto Ricóba, miközben amerikai csapatok érkeztek Kolumbiába is. Ugyanabban a hónapban Lavrov külügyminiszter Kubába, Mexikóba és Venezuelába látogatott. Kuba kulcsfontosságú szerepet játszik a venéz játszmában, hiszen az egykor a KBG és Stasi által kiképzett biztonsági szolgálata (G2) ellenőrzi jelenleg Maduro teljes biztonsági hálózatát. Lavrov óvott az amerikai katonai intervenciótól, mivel szerinte az polgárháborút váltana ki, és „megalázná a teljes régiót, egész Latin Amerikát és a teljes karibi térséget”.
Gyorsan felgöngyölítve
Május 1-én 60 felfegyverzett önkéntes és a különleges erők katonája 2 hajón akart észrevétlenül behatolni Venezuelába. A "Gideon hadművelet" keretében rajtaütéseket akartak végrehajtani katonai bázisokon és el akarták foglalni az elnöki palotát, forradalmat kirobbantva a szocialista Nicola Maduro elnök ellen. A Silvercorp USA amerikai őrző-védő cég hősiesnek szánt küldetése azonban gyorsan kudarcba fulladt, a venéz határőrség ugyanis pillanatok alatt felgöngyölítette őket.
Az akciót két ember tervelte ki: a Silvercorp USA vezetője, Jordan Goudreau, aki egykor Afganisztában és Irakban szolgált a különleges erők szanitéceként; illetve Cliver Alcalá, a venezuelai hadsereg nyugalmazott dandártábornoka, aki ellen vádat emeltek az Egyesült Államokban a venezuelai kábítószer-csempészet egyik kulcsembereként és jelenleg egy new york-i szövetségi börtönben várja tárgyalása kezdetét. Goudreau-nak volt hátszele az amerikai mélyállamban is, hiszen tavaly februárban ő biztosította azt a CIA műveletet, amely segélykonvojnak álcázva akart bejutni Venezuelába.
Putyin drónjai
A Maduro rezsim már ekkor biztosan tudott a készülő akcióról, mivel a venezuelai kormánypárti sajtó a fegyverek lefoglalása kapcsán említést tett a puccsistákról. Az elnök jobbkezeként számon tartott Diosdado Cabello, az alkotmányozó népgyűlés és a szocialista párt elnöke arról beszélt, hogy mindent tudtak, annyira beszivárogtak az önkéntesek közé, hogy egyes találkozókon ők fizették a cechet.
A venezuelai hatóságok nyolc önkéntest megöltek, tizenhárom továbbit, köztük két amerikai állampolgárt, Luke Denmant és Airan Berryt, a különleges erők egykori tagjait pedig letartóztatták. Az önjelölt felkelők pedig ahelyett, hogy megdöntötték volna Madurót, óriási propaganda győzelmet ajándékoztak neki: az államfő eddig is azzal tüzelte fel táborát, hogy az USA puccsra készül ellene, ezentúl pedig bizonyítékként hivatkozhat a Gideon-hadműveletre. Caracas azt is felhasználhatja az Amerika-ellenes érzelmek szításához, hogy a kudarcos akció hasonlít a CIA által megszervezett, Fidel Castro, akkori kubai elnök megdöntését célzó 1961-es disznó-öbölbeli invázióhoz.
Putyin már tavaly átdobta az orosz zsoldoscég, a Wagner Group katonáit Venezuelába Maduro védelmére. A napokban a helyi venéz lapok arról számoltak be, hogy az orosz zsoldosok drónokat kezdtek el üzemeltetni Venezuela fölött, hogy a még le nem tartóztatott beszivárgókat elkapják.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)