6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A diplomácia háttérbe szorulása rossz hír az amúgy is kaotikus és instabil nemzetközi rendszer, valamint Európa és Ázsia törékeny biztonsága számára. Akik Oroszország ukrajnai háborújának gyors végét jósolják, idén valószínűleg ugyanolyan csalódottak lesznek, mint 12 hónappal korábban. Káncz Csaba jegyzete.

Putyin elnök egyetlen olyan stratégiai célkitűzést sem teljesítette, amelyet magának kitűzött, amikor egy évvel ezelőtt megkezdte teljes körű ukrajnai invázióját. A hadjárat megbontotta Moszkva stratégiai helyzetét is a világban, mivel világossá vált, hogy az orosz hadsereg milyen rosszul készült fel a konfliktusra. Nem véletlen, hogy Putyin tegnapi beszédében szinte semmi sem tükrözte azt a tényt, hogy Oroszország jelenleg egy megoldhatatlan konfliktus mocsarában vergődik, és az elmúlt 12 hónapban mintegy 150 ezer katonát vesztett.

Globális kihullámzás

A háború a világ többi része számára is katasztrofális kihatással jártt. Nemcsak az energiapiacokat destabilizálta, felpörgette az inflációt és megzavarta az élelmiszer- és áruellátást, hanem súlyosbította a világ törékeny biztonságpolitikai állapotát, felgyorsította az atomfegyverek elterjedését és fegyverkezési versenyt szított. Közben megbénította az Egyesült Nemzetek Szervezetét is (lévén az agresszor az ENSz BT állandó tagja), aláásta a nemzetközi jogot, a többoldalú együttműködést és a humanitárius segítségnyújtást.

Putyin felteszi a kezét: szerinte nem Oroszország indította a háborút. Fotó: Depositphotos
Putyin felteszi a kezét: szerinte nem Oroszország indította a háborút. Fotó: Depositphotos

A kétpólusú, az egypólusú és napjainkban a többpólusú világrendek bebizonyították, hogy ha a nagyhatalmakról van szó, a geopolitikai konfliktusok idején semmi remény sem a nemzetközi jog, sem a nemzetközi megállapodások betartására. Ezek arra valók, hogy a gyengék betartsák, az erősek pedig tetszés szerint megszegjék.

A nukleáris kérdés

Pragmatikus szemmel nézve sajnos kijelenthető, hogy ez egy cinkelt globális rendszer, amely a hatalmasokat részesíti előnyben – egy olyan rendszer, amely minden valószínűség szerint több olyan országhoz vezet, amelyek nukleáris elrettentésre fognak törekedni, hogy megvédjék magukat. Nem csoda, hogy sokak szerint Ukrajna naiv volt, amikor 1994-ben lemondott szovjet kori atomfegyvereiről, cserébe a Budapesti Memorandum értelmében nyújtott nemzetközi, köztük orosz és amerikai biztonsági biztosítékokért.

Több ország, például Irán, Japán és Dél-Korea követheti Pakisztán, India, Észak-Korea és Izrael nyomdokait, lábbal tiporva a non-proliferációs erőfeszítéseket. Mindennek tetejébe Putyin tegnap bejelentette, hogy Oroszország felfüggeszti részvételét a hadászati támadófegyverek csökkentéséről megkötött orosz-amerikai Új START megállapodásban.

A diplomácia elfelejtve

A Nyugat is már javában fegyverkezési versenyben van. Januárban Jens Stoltenberg NATO-főtitkár meglehetősen orwelli nyilatkozatot tett, mondván, hogy „a fegyverek – valójában – a békéhez vezető utat jelentik”.

A globális háborús hisztéria mértéke nyilvánvalóvá vált az idei müncheni biztonsági konferencián, amely éppen vasárnap zárult. Míg Stoltenberg óva intette a Nyugatot attól, hogy ugyanazt a hibát kövesse el Kínával, mint Oroszországgal, a nyugati vezetők hangsúlyozták elkötelezettségüket a háború mellett, és a diplomáciával már senki sem törődött.

Ez rossz hír az amúgy is kaotikus és instabil nemzetközi rendszer, valamint Európa és Ázsia törékeny kontinentális biztonsága számára. A háború újabb háborúkat táplál, és közben megmérgezi a nyelvet, a kultúrát és a nemzetközi kapcsolatokat azáltal, hogy felerősíti az őrület körforgását. „A végsőkig harcolunk”, „ameddig kell”, és „minden lehetőség az asztalon” a harcoló felek mantráivá váltak, figyelmen kívül hagyva a következményeket.

Putyin hadserege – és tekintélye – a reflektorfényben

Az Ukrajna délkeleti részén fekvő Vuledar elleni orosz támadás közelmúltbeli látványos kudarca, amelyet sokan a tavaszi offenzíva előjátékának tekintenek, nem sok jót ígér a Kreml számára. A becslések szerint a teljes orosz szárazföldi erők 80 százaléka most már részt vesz a konfliktusban, plusz több tízezer újonnan mozgósított hadköteles érkezik a frontra, így egyre nagyobb nyomás nehezedik az orosz katonai vezetés legtetején lévőkre, hogy gyors eredményeket érjenek el.

Ha ezt nem sikerül elérni, az végül Putyinra fog visszacsapni. A társadalmi rend fenntartása érdekében egyre elnyomóbbá vált, betiltott könyveket, sötét hadköteles kampányokat folytat, és sokakat bebörtönzött a háború ellen felszólalók közül.

És bár a fegyveres erők és a Wagner-csoport félkatonai szervezete közötti elkeseredett belharc egyelőre eldőltnek tűnik, az a tény, hogy ezt ilyen nyilvánosan bonyolították le, azt sugallja, hogy Putyin már nem élvezi ugyanazt a vaskezű ellenőrzést Oroszország vezetői között, mint egykor.

Putyin kockázati hajlama azt jelenti, hogy az úgynevezett „szürke zónában” minden háborún kívüli akció lehetséges, amint azt a jelentések is bizonyítják, hogy a Kreml támogatja a moldovai puccskísérletet, és segíti a Koszovóval való szorosabb kapcsolatok ellen tiltakozó szerb nacionalistákat. Tágabb értelemben ez a lista tartalmazhat zsarolást, kibertámadásokat, szabotázsokat, sőt merényleteket is a NATO területén, az orosz fegyveres erők provokációival párosulva.

A NATO súlypontja továbbra is kelet felé tolódik

A NATO súlypontja valószínűleg továbbra is egyre keletebbre tolódik. Mind Lengyelország, mind Észtország az ukrán szuverenitás erős bajnokává vált, és különösen nagy szerepe volt abban, hogy a visszahúzódóbb európai nemzeteket, köztük Németországot és Franciaországot, szilárdabb álláspont felé tereljék.

Magyarország kivételével a 2015-ben, a krími orosz agresszióra válaszul megalakult Bukaresti Kilences Csoport a NATO-n belül erőteljes hangadóként lépett fel, amely kifinomultabb fegyverrendszerek Ukrajnába való átadását szorgalmazza.

Végső soron azok, akik Oroszország ukrajnai háborújának gyors végét jósolják, 2023-ban valószínűleg ugyanolyan csalódottak lesznek, mint 12 hónappal korábban. Az elmúlt év sok mindent megtanított nekünk: legfőképpen arról, hogyan tudnak a gyengék ellenállni a hatalmasoknak.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG