4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Áttekintjük az orosz és kínai dinamikát Közép-Ázsiában az áruforgalom, a fegyverkereskedelem, a pénzügyek és az energia területén. A Moszkva-Peking biztonságpolitikai tengely jelenleg stabilnak tekinthető, de azért a Kreml diszkréten új, közép-hatótávolságú nukleáris rakétákat állított hadrendbe a térségben. Káncz Csaba jegyzete.

Közép-Ázsiában tektonikus geopolitikai mozgásokat láthatunk, amint Moszkva és Peking folyamatosan, egymással vetélkedve erősíti pozícióit a térségben.

Az Új Selyemút kezdeményezéssel (BRI) Peking tulajdonképpen megerősítette, hogy igényt tart Közép-Ázsiára. Moszkva hagyományosan a régió egykori szovjet tagköztársaságait (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán) saját érdekszférájának tekintette, de most idegesen konstatálja, hogy Peking villámgyors gazdasági benyomulása újraírta a politikai dinamikát.

Vlagyimir Putyin orosz (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök (Fotó: Ramil Szitdikov / MTI / EPA)
Vlagyimir Putyin orosz (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök (Fotó: Ramil Szitdikov / MTI / EPA)

Mindenesetre a Moszkva-Peking biztonságpolitikai tengely jelenleg stabilnak tekinthető.

2018-ban 3 ezer kínai katona vett részt Szibériában a „Vosztok 2018” hadgyakorlaton, 25 ezer orosz katona társaságában. Tavaly nyáron a Csendes-óceáni térségben a két ország közösen hajtott végre őrjáratot nehézbombázókkal. Ha pedig valakinek Kínában esetleg fájna a foga egy-egy területre az elnéptelenedő Szibériában (vagy akár Közép-Ázsiában), azon gondolatok leszerelésére Moszkva diszkréten új, közép-hatótávolságú nukleáris rakétákat állított hadrendbe a térségben.

Árukereskedelem

Míg az az 1990-es években még Moszkva ellenőrizte a térség kereskedelmének 80 százalékát, ma már a kínaiak forgalmának csak kétharmadát érik el Közép-Ázsiában.

Fegyverkereskedelem

Az elmúlt 5 évben az oroszok ellenőrizték a térség fegyverpiacának 62 százalékát, és Moszkva az 5 térségbeli országból 3-ban jelentős katonai létesítményekkel bír.

A Kreml 7 ezer katonát állomásoztat Tádzsikisztánban (amelynek 1360 kilométeres határszakasza van Afganisztánnal és 480 kilométeres Kínával), egy légitámaszpontot üzemeltet Kirgizisztánban és egy űrkilövő bázist Kazahsztánban. Ezek mellett még több radarállomást és gyakorlóteret is fenntart a térségben.

A Kreml rendszeresen tart hadgyakorlatokat a tádzsik határ térségében, és 2018-ban innen indított afgán célpont ellen támadást – az elsőt 1989 óta. Moszkva más síkon is fenntartja befolyását: az orosz katonai akadémiákon képzett külföldi tisztek mintegy harmada kazah tiszt.

De Kína elképesztő ütemben nyer teret: míg 2010-2014 között a piacnak csak a 1,5 százalékát birtokolta, az elmúlt 5 évben ez a részarány már 18 százalékra ugrott.

Peking egyre fejlettebb rendszereket szállít: fél éve az üzbég légierő sikeresen tesztelte Kína FD-2000 típusú közepes hatótávolságú légvédelmi rendszerét. Üzbegisztán és Kína a belügyi területen is erősíti együttműködését: 2017 májusa óta az üzbég belügyi akadémia és a befolyásos kínai Közbiztonsági Minisztérium által működtetett egyetem hivatalosan is partnerek.

Tádzsikisztán 2016-ban engedélyezte Pekingnek egy katonai bázis felállítását a területén - 14 kilométerre az afgán határtól -, sőt tavaly nyáron közös hadgyakorlatot is tartottak.

Pénzügyek

A térség két országában is már kínai adósságcsapdáról beszélnek. Kirgizisztán és Tádzsikisztán esetében az államadósság mértéke Peking felé meghaladja a GDP 20 százalékát.

Energia

Türkmenisztán a világ negyedik legnagyobb gázkészletével rendelkezik, a maga 9805 milliárd köbméteres tartalékával. Kazahsztán esetében ez a készlet 1885 milliárd, Üzbegisztán esetében pedig 1504 milliárd köbméter.

A térség számos tervezett infrastrukturális projektje viszont mára leállt különböző politikai és gazdasági okok miatt. Az egyik ilyen befulladt projekt a Transz-Kaszpi Gázvezeték, amely keretében a szállítást Türkmenisztánból tervezték egy tengeralatti vezetéken Azerbajdzsánba és onnan az európai piacokra.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG