5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az ukrajnai háború kiterjedtsége és a nyugati reakciók Japánt rendkívüli intézkedések megtételére késztették. Tokió tisztában van azzal, hogy Oroszország és Kína revizionista hatalmakként kéz a kézben működnek együtt. Káncz Csaba jegyzete.

Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Ausztrália szeretné megnyerni Japánt új, dél-csendes-óceáni biztonsági szövetségüknek (AUKUS). Amint a Sankei Shimbun konzervatív japán napilap több kormányzati forrásra hivatkozva beszámolt, a három állam informálisan felkérte a csúcstechnológiás országot, Japánt, hogy vegyen részt a szövetségben olyan területeken való kiemelkedő képességei miatt, mint a mesterséges intelligencia (AI) és a kvantumtechnológia.

A japán kormányon belül egyrészt pozitív hangok hallatszanak a részvétellel kapcsolatban. Másrészt viszont Japán már kétoldalúan együttműködik a három AUKUS-országgal. Ráadásul Japán nem tud együttműködni az atomtengeralattjárókkal kapcsolatban, ugyanis az Egyesült Államok nukleáris pajzsának védelme alatt áll. Ragaszkodik ahhoz az elvhez, hogy ne építsen vagy birtokoljon nukleáris fegyvert, és ne engedje, hogy azokat saját földjén helyezzék el.

Vlagyimir Putyin számára itt az újabb kihívás. Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Kliment
Vlagyimir Putyin számára itt az újabb kihívás. Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Kliment

Diplomáciai offenzíva

Japánban az “Arany Hét” minden évben április 29-től május 5-ig tart; valójában 4 nemzeti ünnepet takar, melyekre 1 hét alatt kerül sor. Idén ezen a héten Kisida Fumio miniszterelnök Thaiföldre, Indonéziára és Vietnamba - az ASEAN három kulcsfontosságú országába -, valamint két európai célállomásra, az Egyesült Királyságba és Olaszországba látogat. Bár az utazás célállomásai még változhatnak, a megnevezett célországok nem véletlenek: mindhárom ASEAN-országnak vannak ugyanis sérelmei Kínával szemben.

A két európai ország pedig osztja Japán Oroszországgal kapcsolatos aggodalmát, hiszen ők is tagjai a G7-nek, de most ennél többről is szó van.  Az Egyesült Királyság a nagyobb katonai jelenlét felé halad az Indo-csendes-óceáni térségben, ennek legkézelfoghatóbb reprezentációja a HMS Queen Elizabeth anyahajó tavalyi útja volt a térségbe.  Olaszország pedig azon európai országok közé tartozik, amelyek csendben szerepet vállalnak a régióban, mivel a „Fincantieri” vállalat fregattokat fog építeni az indonéz haditengerészet számára.

A QUAD találkozó

Joe Biden amerikai elnök várhatóan Japánba látogat a május végi QUAD-csúcstalálkozóra, amely a szakértők további kísérletnek tekintik az Egyesült Államok vezető szerepének demonstrálásra az Indo-csendes-óceáni térségben.  Ez egyben egy újabb próbálkozás Washington részéről, hogy Japánnal és Ausztráliával Indiát pozíciója megváltoztatására bírják az ukrajnai válsággal kapcsolatban.

Egy korszak vége

Az ukrajnai háború komoly szakadáshoz vezetett Japán és Oroszország között. A tokiói gazdasági szankciókra reagálva Moszkva március 21-én úgy döntött, hogy kilép a Kuril-szigetekkel kapcsolatos vitájuk megoldását célzó, folyamatban lévő tárgyalásokból, véget vetve a két szomszéd között 30 éve tartó szívélyes kapcsolatnak. Japán tisztában van azzal, hogy Oroszország és Kína revizionista hatalmakként kéz a kézben működnek együtt.  Oroszország szankcionálása és Ukrajna anyagi támogatása egyben történelmi szakítást jelent Tokió hagyományos óvatosságával szemben a nemzetközi színtéren.

Tokió szilárdan a nyugati táborban

A japán retorika érzékelhetően megkeményedett február 24-e után. Tokió azonnal elítélte az orosz agressziót, és kijelentette, hogy az "egyoldalúan, erőszakkal megváltoztatja a status quot" - ez a japán terminológia általában a kínai manőverek leírására szolgál a Dél- és Kelet-kínai-tengeren. A hivatalos dokumentumokban az „Északi Területek” ismét a japán nemzet „szerves  részeként” szerepelnek. Az Oroszországhoz fűződő viszony tehát alapos újraértékelésen megy keresztül: az idén készülő felülvizsgált Nemzetbiztonsági Stratégia minden bizonnyal barátságtalan országként fogja minősíteni.

Viszont Japán továbbra is stratégiailag függ Oroszországtól az energia tekintetében: LNG-jének 9 százalékát, kőolajának 4 százalékát és a szén 14,5 százalékát importálja. Jelenleg tehát Tokió nem tervezi a Mitsui és a Mitsubishi kivonulását a „Szahalin 2” gázmezőről, mivel hosszú távú szerződések garantálják Japánnak olcsó gázt, csökkentett szállítási költségek mellett. Ha Tokió leállítaná az oroszországi gázimportot, és a helyszínen szállítaná magát, LNG-importjának költsége 35 százalékkal megugrana.

Az ukrajnai háború kiterjedtsége és a nyugati reakciók rendkívüli intézkedések megtételére késztették Japánt. Míg Japán általában nem ad felszerelést a konfliktusban érintett országoknak, Tokió most először döntött úgy, hogy nem halálos katonai felszerelést (sisakokat, golyóálló mellényeket, generátorokat, élelmiszert és humanitárius segélyt) küld Ukrajna harci erőinek. Az orosz agresszióval szemben Tokióban újra megindultak a viták a védelmi költségvetés jelentős emeléséről.

A tavaly októberi általános választási kampány során a Liberális Demokrata Párt (LDP) a katonai kiadások megduplázását javasolta, hogy az elérje a GDP 2 százalékát. Bár Kisida miniszterelnök hivatalosan nem támogatta ezt a javaslatot, valószínűleg a védelmi költségvetés jelentős emelésére fog törekedni. Ezzel az LDP élére való megválasztását elősegítő ultrakonzervatívok kedvében jár, ugyanakkor az Egyesült Államokat is kielégíti - Tokió ugyanis Kelet-Ázsia iránt tartós amerikai katonai elkötelezettséget kíván biztosítani.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG