Hazánk volt perui nagykövete, Kaleta Gábor felfüggesztett (!) börtönbüntetést kapott a napokban, miután az amerikai hatóságok (!) titkos megfigyelése nyomán kiderült, hogy a hivatali gépén 19 697 gyerekpornós képet tárolt. A magyar hatóságok nem tájékoztatták a közvéleményt sem az egy évvel ezelőtti hazahozataláról, sem az ellene folyó eljárásról. Nem tájékoztatta a nyilvánosságot sem a külügyi tárca (akinek az alkalmazásában állt), sem a rendőrség (amely az eljárást lefolytatta), sem az ügyészség, amely vádat emelt ellene.
A kutatók pedofilok lesznek
Az orosz közéletet már 2016 decembere óta izgalomban tartja egy gyerekpornós ügy, igaz, ezt minden bizonnyal el sem követték. Történt pedig, hogy a rendőrség 3 és fél éve letartóztatta Juri Dimitrijev történészt, mivel állítólag erotikus képeket készített fogadott lányáról. 2018 áprilisában a helyi bíróság fölmentette, de rá pár hónapra egy magasabb szintű bíróság eltörölte az ítéletet és a történész azóta is rács mögött van. Bár a petrozavodszki börtönben már megjelent a koronavírus, a Karél Köztársaság legfelsőbb bírósága május 7-én elutasította a kérvényt ideiglenes szabadon bocsátásról.
De nekünk mi közünk ehhez? Nos, Dimitrijev az egyik legtekintélyesebb kutatója a sztálini terror éveinek. A Memorial nevű civil szervezetük már három évtizede dolgozik a KGB elődszervének, az NKVD szerepének a feldolgozásán és egy informatív honlapot is üzemeltetnek ezekről a rémtettekről. Dimitrijev közeli munkatársát, Szergej Koltirint szintén pedofil váddal tartották őrizetben 2018 óta, ahol a múlt hónapban hunyt el.
Dimitrijev Karéliában dolgozott és az ottani sztálini kivégzőhelyek feltárását végezte, különös tekintettel Szandarmokra, ahol 1936-38-ben több ezer politikai foglyot végzett ki az NKVD, beleértve Lenin számos közeli munkatársát. Dimitrijev kutatásaiból tudhatta meg a világ, hogy kik voltak név szerint a kivégzőosztagok vezetői, valamint a törvényen kívül működő rögtönítélő bíróságok tagjai. Azóta tudjuk, hogy a legvéresebb kezű mészáros Mikail Matvejev volt, akit tetteiért Lenin-díjjal tüntettek ki és állami nyugdíjon élt vígan 1971-es haláláig.
Éljen Sztálin!
A mai, KGB-sektől uralt orosz politikai vezetésnek köszönhetően a sztálini terrort jórészt teljesen kivették az orosz iskolák tananyagából. A Kreml újra élteti a nagy vezért és a propaganda hatására napjainkban az oroszok 70 százaléka nyilatkozik elismerően arról a véreskezű diktátorról, aki igazoltan felelős több millió ártatlan orosz haláláért.
2015 nyarán egy Sztálin múzeumot és emlékművet avattak Tver járásban és ennek kapcsán Vladimir Medinszkij kulturális miniszter méltatta egy cikkben Sztálin szerepét az ország történelmében. Rá egy évre Putyin elnök Olga Vesziljevát, Sztálin nagy tisztelőjét nevezte ki oktatási miniszternek. A napokban pedig Andrej Kartapolov védelmi miniszterhelyettes kérdezte meg teátrálisan: „Miért is kellene szégyenkeznünk Sztálin miatt?”
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)