A legnagyobb szír város visszakerülése Aszad szír elnök uralma alá megváltoztathatja a közel-keleti egyensúlyi viszonyokat. Nem mintha egy város önmagában olyan nagy dolog lenne, ráadásul Aszad ezzel egykori országának még mindig csak kis hányadát uralja, de nem is Aszad a lényeg, hanem az őt támogató erők, akiknek a befolyása megnövekedett. Ezek az oroszokon kívül a libanoni Hezbollah és egyéb síita milíciák, akik mögött Irán áll.
Üzenet
Ez utóbbi már Izrael figyelmét is felkeltette, mivel Irán a múltban már létében fenyegette az országot, legalábbis szavakban. Ez ugyan nem logikus, hisz még csak közelinek sem nevezhető a két ország, és Irán nagyjából ugyanúgy ellenségnek tekinti a szunnita arabokat és országaikat, köztük a legnagyobbat, Szaúd-Arábiát, mint Izraelt. A logika azonban gyakran hiányzik a Közel-Keleten, így Izrael továbbra is tart a korábban kiszámíthatatlan Irántól.
Ennek Benjamin Netanyahu miniszterelnök szerdán hangot is adott, amikor a kazah elnökkel folytatott megbeszélésen megkérdezték tőle, hogy üzen-e valamit az iráni elnöknek, aki jövő héten látogat Kazahsztánba. A Jerusalem Post szerint a válasz a következő volt: Ne fenyegessen minket Irán, nem nyúl vagyunk, hanem tigris. Ha fenyeget, veszélybe sodorja magát. Nazarbajev kazah elnök megkérdezte, tényleg tart-e attól Netanyahu, hogy Irán el akarja pusztítani az országát, és ő igennel válaszolt.
Az új helyzet
A konkrétabb aggodalmak: Irán hozzáfér a szíriai Tartus kikötőjéhez, és ott a Hezbollah folyamatos fegyver utánpótláshoz juthat, amellyel újra támadásokat intézhet Izrael ellen Libanon felől. Az utolsó komolyabb incidensre 10 éve került sor, amikor 1000 libanoni és 160 izraeli áldozat volt, sokan elmenekültek, és Libanon déli részén és részben Bejrútban is komoly károk keletkeztek az infrastruktúrában.
A mostani szíriai harcokban Izrael számításai szerint a Hezbollah 1700 harcost vesztett és 7000 embere megsebesült, viszont komoly fegyverarzenálhoz jutott. Az elmúlt hetekben légicsapások érték Szíria déli részét és Damaszkusz környékét, Szíria szerint ezeket Izrael hajtotta végre, a határaihoz túl közel felhalmozott fegyverzet kiiktatására. Izrael nem kommentálta a vádat, de a védelmi miniszter kijelentette, hogy országa azon dolgozik, hogy megakadályozza a katonai felszerelések, precíz, és tömegpusztító fegyverek Szíriából Libanonba juttatását.
Elszabadulhat a hajóágyú
Az izraeli külügyi és védelmi bizottságának elnöke, Avi Dichter elmondta a Reutersnek, hogy Irán már a múltban is próbált katonákat és fegyvereket telepíteni a Golan-fennsík szíriai részére, de ezeket a próbálkozásokat Izrael elhárította. Ha újabb próbálkozások történnek, sőt komolyabban megpróbálják tesztelni az izraeli válaszlépéseket, Izrael semmilyen védelmi eszköztől nem riad vissza, és itt feltehetőleg az atomfegyverre célzott, melynek létezését nyíltan soha nem ismerték el, de nyílt titok, hogy az ország az egyetlen közel-keleti atomhatalom.
Dichter elmondta még, hogy Szíriában most ugyan Oroszország szava a legdöntőbb, és Oroszországra szövetségesként tekintenek, de nem zárta ki, hogy Irán és a Hezbollah önálló akciókba kezdhetnek elszabadult hajóágyúként, és akkor Izrael csak magára számíthat.