A rendőrség szerint mintegy 40 ezren tiltakoztak szombaton Berlinben a német kormány és a tartományok koronavírus-ellenes intézkedései miatt. (A szervezők több százezresre becsülték a tömeget.)
A helyszínen készült felvételek és riportok alapján a tömeg összetétele nagyon vegyes volt. A Die Welt helyszíni tudósítója szerint például
a felvonulók között békés családapák, összeesküvés-hívők és szélsőjobboldali elemek egyaránt voltak.
Korlátozás-ellenes csoportok már korábban is számos alkalommal utcára vonultak. Úgy vélik, hogy a kormány erősen túlreagálja a járványt, az ellene hozott intézkedések pedig súlyosan sértik az alapvető szabadságjogokat.
Elszabadult indulatok
Sajtójelentések szerint a demonstráció nagyrészt békés volt, ugyanakkor összetűzésekre is sor került.
Szombat késő délután a német törvényhozás, a Bundestag épülete előtt néhány száz ember áttörte a kordont, és felrohant az épület lépcsőjére.
Az akkor még túlerőben lévő tömeg mindössze néhány rendőrrel nézett farkasszemet. (A jelenet az alábbi videón is látható 1:35-től):
A rendőrök később erősítést kaptak, és könnygázzal szorították vissza a demonstrálókat, akik egy részénél birodalmi német zászló volt.
Tömeges őrizetbevételek
A Bundestag elleni roham komoly felzúdulást váltott ki Németországban. Walter Steinmeier német államfő például azt mondta: a demokrácia szívét érte támadás, és soha nem fogják eltűrni a ”szélsőjobbos provokációkat.”
A tüntetés egy részét már délután megpróbálta feloszlatni a rendőrség arra hivatkozva, hogy a résztvevők túlnyomó többsége nem hordott maszkot, és nem tartotta egymástól a kötelező távolságot.
A nap során több mint 300 embert vettek őrizetbe a hatóságok.
Harminchárom rendőr megsérült, 131 ember ellen feljentést tettek a hatóságok. Előzetes hírek szerint mintegy 3 ezer rendőrt vezényeltek az utcákra.
A megmozdulás vasárnap is folytatódott, igaz, akkor már csak mintegy ezer tüntető tartott ki a német főváros központjában.
Eközben egyéb események is a feszültség növekedését jelzik:
Jens Spahn egészségügyi minisztert szombaton szidalmazták és leköpték korlátozás ellenes tüntetők az észak-rajna-vesztfáliai Bergisch Gladbachban egy választási rendezvényen.
Kevesebb áldozat, több teszt, több fertőzött
Németország egyébként eddig relatív jól kezelte a koronavírus-járványt, legalábbis a többi nagy európai országhoz képest.
A diagnosztizált fertőzöttek száma 243 ezer, a halálos áldozatoké pedig 9300, miközben Nagy-Britanniában csaknem 42 ezren, Olaszországban több mint 35 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban pedig 29 ezren haltak meg a járvánnyal összefüggésben.
Az áldozatok számának növekedése – a többi nyugat-és dél-európai országhoz hasonlóan – Németországban is jelentősen mérséklődött az elmúlt hónapokban.
Míg például márciustól július elejéig 9 ezren, azóta „csupán” mintegy 300-an vesztették életüket a vírussal összefüggésben.
Bár a közelmúltban
érezhetően emelkedni kezdett a regisztrált fertőzések száma, eközben erősen nőtt az elvégzett tesztek száma is.
A Robert Koch országos közegészségügyi intézet szerint a pozitív tesztek aránya április elejéig emelkedett, utána egyértelműen csökkent.
Az intézet eddig több mint 11 millió tesztet végzett el, közülük több mint 270 ezer lett pozitív (a diagnosztizált fertőzöttek száma némileg kevesebb, mivel egy embert többször is vizsgálhattak.) Múlt héten csaknem egymillió tesztelésre került sor, ezek közül mintegy 8700 zárult pozitív eredménnyel.
Szakértők már számos alkalommal figyelmeztettek arra, hogy a fertőzöttek hivatalos száma függ a tesztelések számától is: ha többet tesztelnek, valószínűleg több vírushordozót találnak.
A fertőzöttek valós száma – beleértve azokat, akik enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen vészelik át a betegséget – 5,10 vagy akár 20-szorosa is lehet a hivatalos értéknek becslések szerint.
Zuhan a gazdaság
A korlátozó intézkedéseket a német gazdaság is megsínylette:
a kiadások az első fél évben több mint 50 milliárd euróval meghaladták a bevételeket.
A GDP pedig csaknem 10 százalékkal zuhant a második negyedévben az első három hónaphoz képest.
A német kormány eddigi várakozása szerint éves szinten 6,3 százalékkal zsugorodhat a gazdaság – ekkora esésre a II. világháború vége óta nem volt példa.
Eközben Magyarországon is jelentősen emelkedik az elvégzett tesztek és a diagnosztizált fertőzöttek száma. A magyar kormány a fokozódó járványveszélyre hivatkozva szeptember elsejétől lezárja a határokat a külföldiek előtt.
A Merkel-kormány múlt héten annyit közölt, hogy megszakítja a járványlassító korlátozások visszavonását, több területen pedig további szigorításokat vezet be. A határok lezárásáról azonban Németországban szó sincs.