Mégis utcára vonulhatnak ma a német kormány és a tartományok koronavírus-politikája miatt tiltakozó csoportok a szociáldemokrata vezetésű német fővárosban.
"Mindenki Berlinbe"
Bár a berlini rendőrség szerdán betiltotta a megmozdulásokat járványügyi okokra hivatkozva – a hatóság azzal érvelt, hogy a tüntetők feltehetően nem fognak igazodni a vírusellenes előírásokhoz, azaz nem tartják majd a távolságot, és nem hordanak maszkot –, a berlin-brandenburgi másodfokú közigazgatási bíróság ma reggel felülbírálta ezt a döntést, azaz a tüntetéseket meg lehet tartani. A demonstrációk ma délelőtt el is kezdődtek.
A bíróság ezzel megerősítette a berlini közigazgatási bíróság pénteki döntését. Utóbbi szerv azzal érvelt, hogy
nem áll fenn a közrend közvetlen megzavarásának veszélye,
legalábbis sem a korábbi hasonló, augusztus elsejei tüntetés lefolyása, sem a résztvevők koronavírussal kapcsolatos nézetei alapján nem kell ettől tartani. A szervezők bemutattak egy higiéniai koncepciót is, valamint 900 rendezővel és 100 „feszültségkezelő csapattal” biztosítják a felvonulást.
Az akció egyik vezére, Michael Ballweg szerint békés demonstrációra készülnek, és több mint húszezer résztvevőt várnak Berlin központjába, a Brandenburger Tor közelébe.
A tüntetést a Querdenken 711 nevű kezdeményezés szervezi, amely győzelemként értékelte a bíróság döntését.
Gyertek mindannyian Berlinbe
- üzenték híveiknek.
Szemtől szemben
Eközben több baloldali szervezet – például a Berlini Szövetség a Jobboldal ellen – szombatra és vasárnapra is ellentüntetéseket jelentett be, amelyeket a rendőrség engedélyezett. A héten egyébként volt olyan nap, amikor mintegy 3 ezer, demonstrációra vonatkozó kérelem futott be a berlini hatóságokhoz.
A rendőrség nagy erőkkel készül a hétvégére:
mintegy háromezer rendőr vigyázza a rendet, és próbálja szétválasztani a két tábort.
A koronavírus-ellenes korlátozások miatt tüntető csoportok már korábban is számos alkalommal utcára vonultak. A többi közt azt mondják, hogy a kormány erősen túlreagálja a járványt, az ellene hozott intézkedések pedig súlyosan sértik az alapvető szabadságjogokat.
Az ellentüntetők viszont úgy vélik, hogy a demonstrálók valójában összeesküvés-elméletek hívei, akik között szerintük számos szélsőjobboldali szimpatizáns is található. A berlini rendőrség pedig azért aggódik, mert az interneten már előzetesen „nyílt erőszak”-ra utaló üzenetek jelentek meg.
Jól kezelték, de...
Németország egyébként eddig relatív jól kezelte a koronavírus-járványt, legalábbis a többi nagy európai országhoz képest.
A diagnosztizált fertőzöttek száma 242 ezer, a halálos áldozatoké pedig mintegy 9300, miközben Nagy-Britanniában csaknem 42 ezren, Olaszországban több mint 35 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban pedig 29 ezren haltak meg a járvánnyal összefüggésben.
A korlátozó intézkedéseket ugyanakkor a német gazdaság is megsínylette: a kiadások az első fél évben több mint 50 milliárd euróval meghaladták a bevételeket.
A GDP pedig csaknem 10 százalékkal zuhant a második negyedévben az első három hónaphoz képest.
A német kormány eddigi várakozása szerint éves szinten 6,3 százalékkal zsugorodhat a gazdaság – ekkora esésre a II. világháború vége óta nem volt példa.
Ráadásul a válság tovább mélyülhet, mivel a közelmúltban Németországban is érezhetően emelkedni kezdett a regisztrált fertőzések száma.
A növekedés - a Robert Koch országos közegészségügyi intézet szerint - nem csak az elvégzett tesztek számának emelkedésére vezethető vissza.
Maradnak a korlátozások
A helyzet romlására hivatkozva a német kormány csütörtökön bejelentette, hogy megszakítja a járványlassító korlátozások visszavonását, sőt, több területen további szigorításokat vezet be.
Tömegrendezvényeket év végéig biztosan nem lehet majd tartani, aki pedig megsérti a maszkviselési szabályokat, annak minimum 50 eurós büntetést kell fizetnie.
Angela Merkel egyúttal három fő célkitűzést fogalmazott meg a jövőre vonatkozóan. Egyrészt a gyerekek nem lehetnek a pandémia vesztesei, oktatásuk a legfontosabb cél a német kancellár szerint. (A német tanévkezdésről itt írtunk.)
Másrészt a német kormány „mozgásban akarja tartani vagy ismét mozgásba akarja hozni” a gazdasági életet.
Ez ugyanis a jólét alapja, mondta a kancellár.
Harmadrészt - mondta Merkel - „amennyire csak lehet, meg kell őrizni a társadalmi összetartást”, és különösen figyelni kell azokra a társadalmi csoportokra, amelyeket az átlagosnál jobban sújt a vírusválság. Közéjük sorolta a szűkös körülmények között élő családokat, az álláskeresőket, a kisvállalkozókat és a művészeket.
Szerinte Németországnak továbbra is együtt kell élni a vírussal.
A helyzet komoly. Továbbra is komoly. És vegyék továbbra is komolyan
- figyelmeztetett a kancellár.