5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A NATO júliusi csúcstalálkozója előtt nagy a helyezkedés, Bukarest fekete-tengeri szövetségi flottáért kezdett lobbizni. A washingtoni román nagykövet szerint a Fekete-tenger hamarosan demarkációs vonal lehet Oroszország és a Nyugat között. A Romániába tavaly telepített amerikai rakétakomplexumot Moszkva egy esetleges konfliktus során elsődleges célpontnak tekinti.

Románia kezdeményezésére és Törökország támogatásával a Fekete-tengeren egy közös NATO hadihajó-csoport felállítását szorgalmazza a két ország. A szövetségi flotta létrehozásáról a varsói, július 8–9-én sorra kerülő NATO-csúcson fognak tárgyalni. Bukarest és Ankara nem titkolt célja lenne ezzel, hogy ellensúlyozzák Moszkva tengeri dominanciáját. A csúcstalálkozó közeledtével Románia következetesen hangoztatja, hogy a NATO-nak erősítenie kell önvédelmi képességét a keleti szárnyon, beleértve egy többnemzetiségű tengerészeti erő megszervezését a Fekete-tengeren.

Miért táncolt ki Bulgária?

Itt megjegyzendő, hogy a NATO-országok közül Romániának, Bulgáriának és Törökországnak van kijárata a Fekete-tengerre. Egy ideig úgy tűnt, hogy Bulgária is részese lesz ennek a projektnek, de az elmúlt héten Szófia kifarolt. A bolgár illetékesek azt szeretnék elkerülni, hogy a Fekete-tenger katonai konfliktusok színtere legyen.

Káncz Csaba

Bojko Boriszov kormányfő szerint a NATO-hadihajók csak különösen nagy migránsáradat esetén járőrözhetnek a bolgár partok közelében, de állandó vízi haderő (Bulgária, Románia, Törökország és akár Ukrajna részvételével) jelenlétét országa nem támogatja. „Bulgária nem fog semmi olyan fekete-tengeri NATO-flottához csatlakozni, amelynek az orosz fegyveres erők elrettentése lenne a célja. Közös bolgár–román tengeri gyakorlatokról lehet szó, de csak az eddig is alkalmazott keretek között” – fogalmazott a kormányfő.

Szófia álláspontjának megváltozását a bolgár és román lapok Oroszország nyomásának tulajdonítják. Ezt megerősíteni látszik, hogy Andrej Kelin, az orosz belügyminisztérium illetékese már múlt szerdán arra figyelmeztetett, hogy amennyiben az Észak-Atlanti Szövetség a fekete-tengeri tengerészeti kapacitások növeléséről dönt, ez „destabilizáló” tényező lenne, megjegyezve, hogy a Fekete-tenger „nem tartozik”, sőt „semmi köze sincs” a NATO-hoz. Az ukrán Krím régiót 2014-ben annektáló Oroszország saját fekete-tengeri hadiflottával rendelkezik, mely Szevasztopolban állomásozik.

Közös gyakorlatozás az amerikai rombolóval

A Montreux-i megállapodás szerint a Fekete-tengeri kijárattal nem rendelkező országok nem állomásozhatnak 21 napnál hosszabb ideig hadihajókat a térségben. Oroszország számtalanszor bírálta hevesen azt, hogy NATO-hadihajók jelennek meg a Fekete-tengeren. Az orosz kedélyeket nem nyugtatta meg az sem, hogy június 6-18 között a USS Porter romboló a Fekete-tengeren hajtott végre közös műveleteket román és török hajókkal. Egyes ukrán titkosszolgálati források közben azt állítják, hogy az orosz légierő nemrég hadgyakorlatot tartott a Fekete-tenger közepén, amelyen a konstancai kikötőben lehorgonyzott amerikai hadihajók megsemmisítését gyakorolták.

Románia egyesült államokbeli nagykövete, George Maior múlt szerdán egy konferencián úgy értékelt, hogy a Fekete-tengert történelmileg hol az Oszmán Birodalom, hol Oroszország uralta katonailag, de a 90-es években megváltozott ez a helyzet.

„A Fekete-tenger ahhoz közeledik, hogy demarkációs vonallá váljon a Nyugat és Oroszország között”, vélte Maior. Rámutatott, hogy az orosz katonai képességek növekedése tapasztalható a Fekete-tenger tágabban vett térségében: a grúziai szeparatista régiókban és a moldovai Transzdnyeszter régióban, ami bizonytalanságot és instabilitást okozhat. Maior hangsúlyozta, hogy „Románia egy első vonalban lévő ország és hazánk korábban is volt már ebben a nem irigylésre méltó szerepben. Ezúttal amiatt, hogy a NATO és az EU tagja vagyunk, a Fekete-tenger térsége stratégiai szinten nagyobb figyelmet kapott, következésképpen a szövetségesek számításba veszik a NATO rendszeres, többnemzetű jelenlétét a Fekete-tengeren, a nemzetközi jognak megfelelően.”

Stratégiai út Szíria felé

Moszkva a Krím-félsziget két évvel ezelőtti bekebelezése óta folyamatosan erősíti Szevasztopolban a fekete-tengeri flottájának a bázisát. Onnan futnak ki azok a hadihajók, amelyek Asszad szír elnök csapatait támogatják. A Földközi-tengerhez azonban török felségvizeken keresztül vezet az út. A Montreuxi Szerződés értelmében Ankarának engedélyeznie kell a hadihajók áthaladását, ha azokat előzetesen bejelentették. Egy ideje azonban szóbeszéd tárgya, hogy az engedély kiadása az orosz fregattok esetében jóval hosszabb időt vesz igénybe, mint más nemzetek hajóinál.

A Fekete-tengeri eszkalálódás csupán folyománya a szárazföldön már kialakult feszültségnek. Tavaly decemberben technikailag üzemképessé nyilvánították Romániában a Duna és az Olt találkozásához közel fekvő Deveseluban felépített amerikai rakétavédelmi bázist. A deveselui és a lengyelországi Redzikowóban 2018-ra elkészülő AEGIS Ashore többfeladatú rendszer, melynek függőleges indítókonténereiből a rakétavédelmi célú elfogórakéták mellett légvédelmi célú rakéták, de Tomahawk csapásmérő robotrepülőgépek is indíthatók.

Az új hidegháború fejleményei és aktuális céljai függvényében a deklarált rakétavédelmi funkciót nem nehéz kibővíteni akár nukleáris csapásmérő feladatkörrel sem. 2015 június 18-án Putyin elnök az Armija-2015 nemzetközi haditechnikai fórumon bejelentette, hogy Oroszország fokozottan aggódik a NATO Lengyelországba és Romániába telepített rakétakomplexumai miatt, és azokat a NATO esetlegesen Oroszország ellen indított háborúja során elsődleges célpontoknak tekinti.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG