Soros György, a világ egyik legtekintélyesebb befektetője az alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy az euró körül kialakult válságot tartja a legnyomasztóbb globális, politikai és biztonságpolitikai problémának, ami véleménye szerint felemészti Európa energiáit, és végzetesen rombolhatja az Unió belső kohézióját. Európa gyengeséget mutat és ettől válik rendkívül veszélyessé a globális biztonságpolitikai helyzet. A világ viszonylagos stabilitásának fennmaradásához ugyanis egy erős, potenciálisan hatalmi szerepet betölteni képes Európára van szükség.
Deflációs spirál következhet a német receptből
Soros György véleménye szerint rossz recept az, melyet a német vezetők felírnak a többi európai országnak. A megszorításoknak, takarékosságnak, és a drámai ütemű adósságcsökkentésnek katasztrófa lehet a vége, ha mindezek mellett nem indítják be a gazdaságélénkítő stimulusokat Európa minden országában, kivétel nélkül.
Soros György |
A befektető felhívta rá a figyelmet, hogy ha minden eurós és uniós tagállamban egyszerre megy végbe a megszorítás, akkor abból egy végeláthatatlan deflációs spirál következik. Ugyanis ha minden érintett ország teljesíteni kényszerül a németek által diktált deficitre és adósságra vonatkozó követelményeket, akkor lényegében sehol sem indul be a gazdasági növekedés. Ellenkezőleg: lefelé tendálnak a bérek és az árak, növekszik a munkanélküliség, és a társadalmi feszültség, éhséglázadás és új nacionalizmus fenyeget.
Soros György kiemelte Spanyolországot, Portugáliát, Olaszországot és Magyarországot, amelyek olyan kockázati felárral tudnak csak hitelekhez jutni, melyeket zéró növekedés mellett, valamint recesszió és defláció mellett képtelen visszafizetni. A guru szerint ahhoz, hogy ezek az országok felzárkózzanak Németországhoz kétszer akkora erőfeszítéseket kell tenniük, dupla annyira kénytelenek takarékoskodni, megszorítani, mint a németek.
Soros véleménye szerint Európa számára Németország ma olyan, mint amilyen az IMF volt a nyolcvanas években Latin-Amerikában, mindezek mellett pedig úgy látja, hogy Európa ugyanolyan elveszett évtized előtt áll, mint Latin-Amerika a nyolcvanas években. Soros szerint a radikális takarékossággal párhuzamosan összeurópai szinten – főként közös eurókötvények kibocsátása révén - be kell indulnia a gazdaság élénkítésének is.
Így vagy úgy a görögök tönkre mennek
A görögök helyzetével kapcsolatban a guru kifejtette, hogy két lehetőség áll előttük, vagy következetesen folytatják a németek által előírt megszorításos programot és akkor ebbe mennek tönkre, vagy fellázadnak a diktátum ellen, azt nem teljesítik rendesen, akkor meg ezért mennek tönkre.
A guru szerint ha Görögország kiesik, az önmagában nem fog szükségszerűen európai drámához vezetni, de ezt nagyon nagy körültekintéssel és szépen kell tudni levezetni. Mindenekelőtt a görög bankokat kell megmenteni, mindenáron pénzt kell beléjük nyomni Németországból, Európa minden szegletéből, az IMF révén. Ellenkező esetben beindul a soha nem látott spekulációs roham Spanyolország és Itália bankjai ellen, ami már katasztrófának számítana. Soros György ugyanakkor rózsásabbnak látja Amerika és Kína közeljövőjét, a világ gazdaságának és piacainak hosszabb távú kilátásait azonban kimondottan rossznak, veszélyesnek ítéli meg.
A teljes interjút ITT olvashatja.