Ranil Wickremesinghe miniszterelnök az AP hírügynökségnek adott interjúban jelezte ugyan, hogy először más források után nézne, de nyitott lenne arra is, hogy nyersolajat vásároljon Moszkvától. Néhány más dél-ázsiai nemzethez hasonlóan Srí Lanka semleges maradt az európai háborúval kapcsolatban.
Oroszország február végi ukrajnai inváziója óta a kőolaj világpiaci ára az egekbe szökött. Miközben Washington és szövetségesei igyekeznek felszámolni Moszkva bevételi forrásait a háborús erőfeszítései támogatásához, Oroszország nagy árengedménnyel kínálja nyersolaját, ami számos ország számára rendkívül csábítóvá teszi azt.
Értesülések szerint két héttel ezelőtt Srí Lanka 90 ezer tonnás orosz nyersolajszállítmányt vásárolt egyetlen finomítójának újraindításához.
Wickremesinghe nem kommentálta közvetlenül az értesülést, és azt mondta, hogy nem tudja, hogy további megrendelések is vannak-e folyamatban. De közölte, hogy Srí Lankának égető szüksége van üzemanyagra, és jelenleg megpróbál olajat és szenet szerezni az ország hagyományos közel-keleti beszállítóitól. "Néha nem lehet tudni, hogy milyen olajat vásárolunk" - mondta. "Mindenesetre az Öbölt tekintjük fő beszerzési forrásunknak."
2022 januárjában egyébként Srí Lankán megkezdődött a dél-ázsiai térség valaha volt legnagyobb magyar útépítési projektje, amelynek keretében a Betonútépítő Zrt. két nagy felüljárót épít meg a főváros közelében, ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be az év elején Colombóban.
Wickremesinghe, aki egyben Srí Lanka pénzügyminisztere is, elmondta, hogy országa növekvő adóssága ellenére hajlandó lenne több pénzügyi segítséget elfogadni Kínától. Srí Lanka 51 milliárd dollárnyi külföldi adósságot halmozott fel és az idén esedékes közel 7 milliárd dollár törlesztését felfüggesztette. A nyomasztó adósság miatt az országnak nincs pénze alapvető importcikkekre, ami azt jelenti, hogy a lakosságnak nehézséget okoz az olyan alapvető szükségleti cikkek beszerzése, mint az élelmiszer, az üzemanyag, a gyógyszerek, sőt még a WC-papír és a gyufa beszerzése is. A hiány miatt huzamos áramkimaradások alakultak ki, és az emberek napokig kénytelenek kilométeres sorokban várni a főzőgázra és a benzinre.
És bár elismerte, hogy Srí Lanka jelenlegi szorult helyzetét "saját maga okozta", azt mondta, hogy az ukrajnai háború még rosszabbá teszi a helyzetet, és hogy az élelmiszerhiány 2024-ig folytatódhat. Elmondta, hogy Oroszország búzát is felajánlott Srí Lankának.
A miniszterelnök elmondta, hogy kormánya tárgyalásokat folytatott Kínával az adósságok átütemezéséről. Peking korábban felajánlotta, hogy több pénzt ad kölcsön az országnak, de elzárkózott az adósság csökkentésétől, valószínűleg azért, mert attól tart, hogy más hitelfelvevők is hasonló könnyítéseket követelnének. "Kína beleegyezett, hogy a többi országgal együtt könnyítést adjon Srí Lankának, ami az első lépés" - mondta Wickremesinghe.
(via MTI)