EPA/OLIVIER HOSLET |
Teljesen függetlenül fogom végezni a munkámat, minden befolyástól mentesen. Sem kormánytól, sem intézménytől, sem más szervtől semmilyen utasítást nem fogok elfogadni, kizárólag a Kollégium tagjaként fogok tevékenykedni
– ismételgette tegnapi meghallgatásán Várhelyi Olivér szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosjelölt, akit Orbán Viktor azután delegált a biztosi posztra, hogy korábbi jelöltjét, Trócsányi László korábbi igazságügyi minisztert már a nulladik körben kigolyózta az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottsága.
Brüsszeli bokszmeccs
Az évtizedek óta uniós területen dolgozó diplomata próbálta nem felvenni a felé dobott kesztyűt, elhajolgatott az ütések elől, és megkísérelte szakmai mederben tartani az olykor nyíltan politikai vitát.
Úgyis fogalmazhatnánk, hogy egy percre sem lépett ki diplomata szerepéből: nem minősítette és nem is említette név szerint a magyar miniszterelnököt, és nem kommentálta a magyar demokrácia állapotát illető bírálatokat. Ehelyett az uniós jogra, elvekre és értékekre hivatkozott, és többször is megígérte, hogy ezek szellemében, kormányoktól függetlenül végzi majd tevékenységét.
Várhelyi Olivér a maga módján meggyőző volt: higgadtan, tárgyilagosan, megfontoltan válaszolgatott a kérdésekre, és a diplomata álarc ellenére is át tudta adni, hogy ő is csak egy ember.
Mindez ugyanakkor nem volt elég a képviselők egy részének, akik folyamatosan szembesíteni próbálták a magyar kormány gázos ügyeivel, és konkrét elhatárolódást akartak kicsikarni tőle – nem sok sikerrel.
Célt tévesztett ütések
Bár kritikáik, kérdéseik és aggodalmaik korántsem alaptalanok, ezúttal kissé célt tévesztettek: egy olyan személy felé záporoztak, aki soha nem volt párttag és kormánytag, és bár az utóbbi években valóban a magyar kormány álláspontját képviselte a brüsszeli magyar Állandó Képviselet vezetőjeként, diplomataként feladatából adódóan nem is tehetett volna másként.
Wéber Balázs |
Míg Trócsányi Lászlóra még rá lehetett sütni, hogy politikai jelölt, Várhelyi Olivér már nem igazán illik ebbe a kategóriába. Pályafutásán végigtekintve pedig nehéz lenne kétségbe vonni uniós elkötelezettségét, valamint szakmai rátermettségét a biztosi posztra.
Ezzel alighanem a tegnap ellene szavazó baloldali vagy liberális képviselők is tisztában vannak, ezért brüsszeli hírek szerint a következő körben – Várhelyi Olivérnek hétfőig kell írásban választ adnia újabb kérdéseikre – alighanem átengedik majd a magyar jelöltet.
Tehát a mihez tartás végett csuklóztatják egy kicsit, de nem fogják elkaszálni.
Egy próbát megér
Megbuktatása már csak azért sem valószínű, mert nála jobb – szakmailag felkészültebb és politikailag semlegesebb – jelölt nem igazán van a láthatáron. Ráadásul senkinek sem érdeke, hogy tovább csússzon a von der Leyen-bizottság már amúgy is egy hónapot csúszó beiktatása.
Ha tehát függetlenítjük magunkat mind a kormány, mind az ellenzék egy részének orrvérzésig ismételgetett, szívfájdítóan buta és vegytisztán valóságmentes narratíváitól – Várhelyi a bevándorláspárti erők áldozata vs. Várhelyi Orbán szimpla bábja – , akkor azt látjuk, hogy Várhelyi Olivérből szakmai értelemben akár még egy jó uniós biztos is lehet.
A lehetőséget nem kellene megtagadni tőle.