A Fehér Ház Keleti termében készített kép Michael Flynn amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóról, aki 2017. február 13-án lemondott, miután nyilvánosságra került, hogy félrevezette Mike Pence alelnököt és a Fehér Ház magas rangú tisztségviselőit a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott januári megbeszéléseinek tartalmáról. (Kép forrása: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo) |
A CIA volt igazgatója, John Brennan egy cáfolta, hogy ő szivárogtatott ki információkat a sajtónak Michael Flynn volt nemzetbiztonsági főtanácsadó kapcsolatairól orosz tisztségviselőkkel. Brennan a CBS televízió vasárnap délelőtti politikai magazinműsorában hangsúlyozta, hogy nem ő a hírszerzés kiszivárogtatója. Hozzátette: szerinte "nagyon haszontalan" állításokat megfogalmazni arról, hogy vajon ki volt a kiszivárogtató.
A volt CIA-főnök először szólalt meg a nyilvánosság előtt azóta, hogy Mike Pompeo átvette a posztját. A CBS-nek adott interjújában leszögezte: korai még, hogy bárki is képes legyen biztonsággal megmondani, hogy tudja, ki a kiszivárogtatások forrása.
Egy újság leplezte le a hazugságot
A The Washington Post február elején meg nem nevezett hírszerzői forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Michael Flynn, akkori nemzetbiztonsági főtanácsadó az Oroszország ellen hozott szankciók esetleges feloldásáról tárgyalt Moszkva Washingtonban akkreditált nagykövetével. A főtanácsadó később - Trump elnök kérésére - benyújtotta lemondását, mert e megbeszéléseit illetően félrevezette Mike Pence alelnököt.
John Brennan a vasárnapi interjúban utalt arra, hogy még mindig folyamatban van az a belső vizsgálat, amely azt kívánja feltárni, hogy a CIA-n belül ki férhetett hozzá a bizalmas információkhoz. "Még korai volna bárkire is ujjal mutogatni" - szögezte le a CIA volt vezetője.
Nemzetbiztonsági belháború a háttérben
Mint emlékezetes, rekordidő alatt, csupán 24 napos szolgálat után lemondásra kényszerítették Flynn tábornokot, amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadót tisztázatlan orosz nemzetbiztonsági kapcsolatai miatt - egyszerűen hazudott mindenkinek arról, miről is tárgyalt hivatalba lépése előtt az orosz nagykövettel. Trump egyesek szerint ezzel mérhetetlen ostobaságot követett el, véget vetve saját politikai karrierjének. Szerintük ugyanis Flynn aláaknázása valójában amerikai nemzetbiztonsági körök érdeke, akik nyílt háborút indítottak Trump elnök ellen, a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket.