Vlagyimir Putyin (Fotó: 123rf.com) |
Miközben Európa és az USA figyelmét leköti a koronavírus járvány okozta pánik, addig Ukrajnában a parlament leváltotta a reform- és Nyugat-párti kormányt. Olekszij Honcsaruk kormányfő távozását 2 hete hagyta jóvá a kijevi parlament. Honcsaruk csupán 6 hónapot töltött hivatalában, soha ilyen rövid idő alatt még nem buktattak meg ukrán miniszterelnököt.
Zavaros múltúak kinevezése
Utódja Denisz Smihal, addigi miniszterelnök-helyettes lett. 2017 és 2019 között Smihal igazgatóként dolgozott egy olyan energiavállalatnál (DTEK), amelyet az ország legvagyonosabb oligarchája, Rinat Akmetov birtokol. Smihal kinevezésével megfigyelők szerint Volodimir Zelenszkij elnök próbál kiegyezni az oligarchákkal és a jelek szerint elfogadta Akmetov háttérajánlatát, hogy bizonyos lépések megtétele esetén az oligarcha TV-je kedvezőbb képet fest majd az elnökről.
A politikai vérengzés elérte a legfőbb ügyészt, a sokak által tisztelt Ruszlan Rjabosapkát is, akit tavaly augusztusban neveztek ki hivatalába. Utódját a parlament tegnap választotta meg Irina Venediktova személyében. A legfőbb korrupció-ellenes szervezet (Anti-Corruption Action Centre) hevesen tiltakozott Venediktova kinevezése ellen, hiszen számos, rendkívül vitatott lépést tett a közelmúltban.
Hasonlóan korrupt háttérrel rendelkezik a szintén tegnap kinevezett gazdasági miniszter. Ihor Petrasko 7 évig vezette Oleg Bakmatjuk oligarcha egyik cégét (UkrLandFarming). Az oligarchát 1 milliárd dollár elsikkasztása miatt jelenleg nemzetközileg körözik.
Összességében megfigyelők szerint az ukrán kormány leváltása Zelenszkij elnök mézesheteinek a végét jelzik. Az elnök egy új paktummal próbálja megfordítani egyre romló támogatottságát – míg tavaly ez 74 százalékon állt, a múlt hónapra a támogatottsága 49 százalékra esett.
Olvadás Putyinnal
Zelenszkij eddigi népszerűségének egyik fő támasza volt azon eredeti ígérete, hogy Moszkvával „bármilyen áron” békét fog kötni a szeparatista megyék ügyében. Putyin azonban egyfajta társ-szuverenitást követel, amely gyakorlatilag végtelenítené a Donyec régió feletti orosz ellenőrzést. Az utóbbi hónapok mozdulatlansága után viszont a jelek szerint a háttérben olvadás indult el Kijev és Moszkva között, amely megdöbbentette a nyugati megfigyelőket.
Zelenszkij elnök és Dmitro Razumkov parlamenti elnök ugyanis egyetlen hanggal sem tiltakozott az ellen, hogy Viktor Medvedcsuk ukrán ellenzéki pártelnök március 10-én Moszkvába látogatott, ahol fogadta delegációját Putyin elnök és Vjacseszlav Volodin, a Duma elnöke. Medvedcsukkal senki sem árul zsákbamacskát, hiszen gyermekének személyesen Putyin a keresztapja. A látogatás célja az volt, hogy létrehozzanak egy inter-parlamentáris uniót Kreml párti ukrán-, orosz, német- és francia országgyűlési képviselőkből, aki elősegítik a kelet-ukrajnai békés rendezést.
Medvedcsuk nem egy könnyű súlyú játékos az ukrán politikában, hiszen pártja (’Ellenzéki Platform – Az Életért’) a tavaly júliusi általános választásokon 13 százalékát szerezte meg a szavazatoknak. A Moszkva-párti politikus az elmúlt hetekben támogatást kapott álláspontjához az új ukrán miniszterelnök személyében is, aki felszólított arra, hogy a megszállt Krím-félszigetre Ukrajna állítsa vissza az ivóvízellátást.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt https://www.facebook.com/kancz.geopolitika/ érhető el.)