Ahmed Al-Mandhari szerint az izraeli hadsereg továbbra is célba vesz egészségügyi intézményeket, írja a The Guardian az AlJazeera alapján egy mai sajtótájékoztatóra hivatkozva.
Hozzátette: az ilyen támadások a nemzetközi humanitárius jog súlyos megsértését jelentik.
Szerinte eddig már 660 támadást jegyeztek fel egészségügyi intézmények ellen, ezek fele a Gázai övezet északi részén történt.
A WHO regionális vezetője utalt arra is, hogy az izraeli erők elzárják az intézményeket az energiaellátásukhoz szükséges olajtól és a gyógyszerszállítmányoktól. Beszélt arról is, hogy a WHO-nak nehézséget jelent az északi kórházak elérése.
Hozzátette: az övezetben katasztrofális állapotok uralkodnak, a betegek gyógyszerhiány miatt halnak meg, a WHO segélykiáltásai pedig válasz nélkül maradnak.
Gázai hatóságok eközbern azt közölték, hogy az övezet déli részén fekvő Khan Juniszban az izraeli haderő izolálja a kórházakat, a város nyugati részén pedig “mészárlásokat” hajt végre.
Az izraeli erők viszont azt állítják, hogy számos fegyveres csoporttal végeztek, a kórházakban és környékén pedig a palesztin Hamász szélsőséges iszlamista szervezet harcosai vannak. A Hamász és a kórházban dolgozók szerint ez nem igaz.
Eközben az izraeli kormány egyik szóvivője szerdán kizárta a tűzszünet lehetőségét.
Tegnapi sajtóértesülések még arról szóltak, hogy Izrael két hónapra hajlandó beszüntetni a hadműveleteket a Gázai övezetben, amennyiben a Hamász az összes, az övezetben még fogva tartott túszt szabadon bocsátja.
A Hamász október 7-i terrortámadásaiban több mint 1100-an vesztették életüket. Az ezt követően indított izraeli hadműveletekben 25 700 palesztin halt meg eddig gázai közlések szerint, többségük nő és gyerek. További több ezer halott lehet a romok alatt. Az elmúlt 24 órában minimum 210 ember vesztette életét.
Az óriási civil áldozatok miatt Dél-Afrika népirtás vádjával beperelte Izraelt a hágai Nemzetközi Bíróságon. Az ENSZ és nemzetközi segélyszervezetek folyamatosan tűzszünetre szólítanak fel és arra figyelmeztetnek, hogy éhínség terjed az övezetben, mivel továbbra sem jut be oda megfelelő mennyiségű segély.