Izrael két hónapra hajlandó beszüntetni a hadműveleteket a Gázai övezetben, amennyiben a palesztin Hamász az összes, az övezetben még fogva tartott túszt szabadon bocsátja, adta hírül a brit Daily Telegraph amerikai sajtóértesülésekre hivatkozva.
Izraeli tisztviselők katari és egyiptomi közvetítőkön keresztül már el is küldték az ajánlatot a szélsőséges palesztin szervezetnek. Egyelőre várnak a válaszra, de „óvatosan optimisták” az amerikai Axios portál szerint. A háború befejezése nem lenne része a dealnek.
A tárgyalásokba jelentős erőkkel kapcsolódott be Washington, miután Joe Biden amerikai elnökre egyre nagyobb nyomás nehezedik a Demokrata Párt bal szárnyáról a tartós béke elősegítése érdekében.
Biden eddig nem volt hajlandó tűzszünetre felhívni a Gázai övezetben. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője ugyanakkor hétfőn azt mondta, hogy az amerikai elnök támogatja a harcok szüneteltetését a foglyok szabadon bocsátása és annak érdekében, hogy a jelenleginél több segély jusson be az övezetbe.
Eközben az izraeli kormányon is nő a belpolitikai nyomás: a túszok hozzátartozói hónapok óta tüntetnek azért, hogy a kormány tegyen többet a kiszabadításukért, tegnap pedig még az izraeli parlament egyik bizottságának az ülésére is betörtek követelésük nyomatékosítása érdekében.
Ráadásul az izraeli katonai veszteségek is növekednek: tegnap 24 katona vesztette életét. Ez volt a legtöbb áldozatot követelő nap a szárazföldi offenzíva kezdete óta izraeli oldalon. Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő ugyanakkor ma is arról beszélt, hogy nem szüneteltetik a harcokat, hanem a teljes győzelemig folytatják a háborút a Hamász ellen.
A Hamász feltételezések szerint még több mint 130 túszt tart fogva. Több tucatnyian valószínűleg már életüket vesztették azóta, hogy a tavaly október 7-i terrortámadás során elhurcolták őket – megölték őket a fogságban vagy izraeli bombázások következtében haltak meg –, 110-et pedig tavaly novemberben szabadon engedtek a palesztinok.
A Hamász október 7-i terrortámadásaiban mintegy 1200-an vesztették életüket. Az ezt követően indított izraeli hadműveletekben 25 490 palesztin halt meg gázai közlések szerint, többségük nő és gyerek. További több ezer halott lehet a romok alatt.
Az óriási civil áldozatok miatt Dél-Afrika népirtás vádjával beperelte a zsidó államot a hágai Nemzetközi Bíróságon. Az ENSZ és nemzetközi segélyszervezetek folyamatosan tűzszünetre szólítanak fel és arra figyelmeztetnek, hogy éhínség terjed az övezetben, mivel továbbra sem jut be oda megfelelő mennyiségű segély.