5p
Újabb akcióval feszíti a húrt az amerikai elnök, szintet léphet a kereskedelmi háború Kínával.

Egyre távolodik egymástól Kína és az Egyesült Államok – a Trump szorgalmazta kereskedelmi háború globális folyamatokat indított meg a piacokon, az élesedő feszültség és bizonytalanság pedig egyre láthatóbb a kínai gazdaságban. A amerikai kormányzat most újabb módon próbál keresztbe tenni Pekingnek: az Egyesült Államok ugyanis arra törekszik, hogy más jelentős gazdaságok – például az Európai Unió, az Egyesült Királyság vagy Japán – ne köthessenek Kínával különálló kereskedelmi egyezményeket. Ezzel Trump még inkább elzárná a kínai gazdaságot a globális piactól – írja a Financial Times.

Már érezhető a hatás Pekingben

Kína GDP növekedése lassuló tendenciát mutat, a gyárak és állami építési beruházások üteme pedig visszavett eddigi tempójából az év során. A Shanghai Composite Index 15 százalékkal négy éves mélypontra süllyedt, egymás után immár a negyedik negyedévét zárja veszteséggel. A komoly eladási hullám ellenére a befektetők bizalmatlanok a kínai vállalatokkal szemben, akik egyre többször már hitelből finanszírozzák beruházásaikat részvénykibocsátás helyett.

Bajban van Kína Trump háborúja miatt: több milliárdnyi állampapírtól szabadulnak meg

A kínai vállalatok egyre inkább hitelből fedezik beruházásaikat, a vezető kínai részvényindex több éves mélypontra süllyedtek. További részletek >>>

Washington a Nafta egyezmény módosításával már korlátozásokat hozott Kanadával és Mexikóval szemben is: a megállapodás szerint a feleknek ugyanis tájékoztatást kell adniuk minden esetben, ha nem piaci alapokon működő gazdaságokkal próbálnának üzletelni. Ez a záradék pedig arra kényszerítheti ezeket a gazdaságokat, hogy lezárjanak minden jelenleg tartó tárgyalást – Washington pedig kiléphet a Nafta egyezményből, hogy ilyen külön megállapodások születnének. Kanadában a kritikusok szerint ez a megállapodás csökkenti Ottawa szuverenitását és korlátozza kereskedelmi működését.

A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint Washington azonban ugyanilyen megállapodásokat kötne a jelenlegi tárgyalások során Japánnal és az EU-val, valamint a hamarosan kilépő Londonnal is. A tisztviselő szerint ezek az alkuk példaértékűek lesznek  a későbbiekre is – nem engedhetik ugyanis hogy Peking más országokon keresztül kiskaput nyisson az USA gazdaságába. Az USA-Mexikó-Kanada megállapodás végül is kimondja: az országok vagy Washingtonnal vagy Pekinggel üzletelhetnek csak.

Trump újraírná a globális kereskedelmi hálót

A mexikói nagykövet szerint ez nem érinti hátrányosan az észak-amerikai ország gazdaságát, mivel egyébként sem terveztek üzletelni a kínaiakkal belátható időn belül. Hozzátette ugyanakkor: ez a hozzáállás a korábbi elnök, George W. Bush velünk-vagy-ellenünk hozzáállását tükrözi, amelyet az Iraki háború során tapasztalhatott a világ. Szakértők szerint ezek az irányelvek jelentősen szembemennek az amerikaiak korábbi kereskedelmi magatartásával, és egyértelműen a világgazdasági viszonyok újrarendezését segítik.

Elegük lett Trumpból - új társakat toboroz Kína

A kínai kormány más régiók felé is nyit az amerikai kereskedelmi-háború miatt. Tovább a cikkhez >>>

Az EU-nak és Japánnak tehát alaposan meg kell gondolni, merre akarnak nézni a térképen, a Bush kormányzat korábbi tisztviselője szerint ugyanis ezt lényegében másodlagos szankcióként értelmezhetjük: ha az amerikaiakkal akarsz üzletelni, abba kell hagynod a kereskedelmet azokkal, akikkel mi mondjuk.

Már hidegháborús a hangulat

A megállapodásnak inkább szimbolikus, mintsem gazdasági súlya van, az USA-val üzletelő partnerek egyébként sem valószínű, hogy Kína felé fordulnának a közeljövőben. Washington már így is együtt dolgozik az EU-val és Japánnal, hogy féken tartsák Peking tisztességtelen üzleti gyakorlatait. Kína reakciója szerint ez újra rámutat Amerika tisztességtelen gyakorlatára, amivel korlátoz más gazdaságokat és elmossa a piacgazdasági fogalmakat.

Trump hadjárata Kína ellen – a világnak kezd elege lenni a dollárból

Trump a november 6-i félidős választásokig folyamatosan játssza ki a Kína-kártyát. Washington a szellemi tulajdonjog védelmére fogja kényszeríteni Kínát. Ázsiában és Európában egyre erősödnek a hangok az amerikai deviza megkerülésére. Tovább a Privátbankár.hu-n. >>>

Az ügy csak még tovább hűti a kapcsolatokat Amerika és Kína között, már-már hidegháborús hangulatot teremtve: Washington egyrészt kiszivárogtatta, hogy a kínai fegyveres erőknek az amerikai cégek által vásárolt szerverek alaplapjaira egy chipet szerelve sikerült hozzáférést szerezniük számos tengerentúli nagyvállalat hálózatához. Másrészt a Pentagon múlt szerdán szivárogtatta ki a CNN-nek, hogy az amerikai haditengerészet novemberben több hadihajóval és bombázóval háborús hadgyakorlatot („major war exercise”) tart a Dél-kínai-tengeren.

A Kínai Kommunista Párt azonnal felfogta a hadgyakorlat jelentőségét és figyelmeztetett: „a két ország hadihajói közelebb kerülnek a konfrontációhoz. Ha ez megtörténik, akkor az Ázsia-Csendes-Óceáni térség békéje a pilóták és hajóskapitányok kezében lesz. A béke egy ponton az összeomlás határára kerül”. A további részletekről Káncz Csaba, a Privátbankár.hu külpolitikai szakértője értekezik >>>

Kiszivárgott egy kormányzati dokumentum – sorban jönnek a pofonok Kínának

Miközben Peking és Washington viszonya egy újabb hidegháború felé sodródik, a New York Times most megszerzett egy bizalmas kínai kormányzati dokumentumot, amely világossá teszi a kínai kormány egyre növekvő aggodalmait a pénzügyi rendszerükkel kapcsolatban. Közben a hétvégén nem várt helyről kapott csattanós pofont Kína Új Selyemút gigaprojektje. Részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG