5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb akcióval feszíti a húrt az amerikai elnök, szintet léphet a kereskedelmi háború Kínával.

Egyre távolodik egymástól Kína és az Egyesült Államok – a Trump szorgalmazta kereskedelmi háború globális folyamatokat indított meg a piacokon, az élesedő feszültség és bizonytalanság pedig egyre láthatóbb a kínai gazdaságban. A amerikai kormányzat most újabb módon próbál keresztbe tenni Pekingnek: az Egyesült Államok ugyanis arra törekszik, hogy más jelentős gazdaságok – például az Európai Unió, az Egyesült Királyság vagy Japán – ne köthessenek Kínával különálló kereskedelmi egyezményeket. Ezzel Trump még inkább elzárná a kínai gazdaságot a globális piactól – írja a Financial Times.

Már érezhető a hatás Pekingben

Kína GDP növekedése lassuló tendenciát mutat, a gyárak és állami építési beruházások üteme pedig visszavett eddigi tempójából az év során. A Shanghai Composite Index 15 százalékkal négy éves mélypontra süllyedt, egymás után immár a negyedik negyedévét zárja veszteséggel. A komoly eladási hullám ellenére a befektetők bizalmatlanok a kínai vállalatokkal szemben, akik egyre többször már hitelből finanszírozzák beruházásaikat részvénykibocsátás helyett.

Bajban van Kína Trump háborúja miatt: több milliárdnyi állampapírtól szabadulnak meg

A kínai vállalatok egyre inkább hitelből fedezik beruházásaikat, a vezető kínai részvényindex több éves mélypontra süllyedtek. További részletek >>>

Washington a Nafta egyezmény módosításával már korlátozásokat hozott Kanadával és Mexikóval szemben is: a megállapodás szerint a feleknek ugyanis tájékoztatást kell adniuk minden esetben, ha nem piaci alapokon működő gazdaságokkal próbálnának üzletelni. Ez a záradék pedig arra kényszerítheti ezeket a gazdaságokat, hogy lezárjanak minden jelenleg tartó tárgyalást – Washington pedig kiléphet a Nafta egyezményből, hogy ilyen külön megállapodások születnének. Kanadában a kritikusok szerint ez a megállapodás csökkenti Ottawa szuverenitását és korlátozza kereskedelmi működését.

A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint Washington azonban ugyanilyen megállapodásokat kötne a jelenlegi tárgyalások során Japánnal és az EU-val, valamint a hamarosan kilépő Londonnal is. A tisztviselő szerint ezek az alkuk példaértékűek lesznek  a későbbiekre is – nem engedhetik ugyanis hogy Peking más országokon keresztül kiskaput nyisson az USA gazdaságába. Az USA-Mexikó-Kanada megállapodás végül is kimondja: az országok vagy Washingtonnal vagy Pekinggel üzletelhetnek csak.

Trump újraírná a globális kereskedelmi hálót

A mexikói nagykövet szerint ez nem érinti hátrányosan az észak-amerikai ország gazdaságát, mivel egyébként sem terveztek üzletelni a kínaiakkal belátható időn belül. Hozzátette ugyanakkor: ez a hozzáállás a korábbi elnök, George W. Bush velünk-vagy-ellenünk hozzáállását tükrözi, amelyet az Iraki háború során tapasztalhatott a világ. Szakértők szerint ezek az irányelvek jelentősen szembemennek az amerikaiak korábbi kereskedelmi magatartásával, és egyértelműen a világgazdasági viszonyok újrarendezését segítik.

Elegük lett Trumpból - új társakat toboroz Kína

A kínai kormány más régiók felé is nyit az amerikai kereskedelmi-háború miatt. Tovább a cikkhez >>>

Az EU-nak és Japánnak tehát alaposan meg kell gondolni, merre akarnak nézni a térképen, a Bush kormányzat korábbi tisztviselője szerint ugyanis ezt lényegében másodlagos szankcióként értelmezhetjük: ha az amerikaiakkal akarsz üzletelni, abba kell hagynod a kereskedelmet azokkal, akikkel mi mondjuk.

Már hidegháborús a hangulat

A megállapodásnak inkább szimbolikus, mintsem gazdasági súlya van, az USA-val üzletelő partnerek egyébként sem valószínű, hogy Kína felé fordulnának a közeljövőben. Washington már így is együtt dolgozik az EU-val és Japánnal, hogy féken tartsák Peking tisztességtelen üzleti gyakorlatait. Kína reakciója szerint ez újra rámutat Amerika tisztességtelen gyakorlatára, amivel korlátoz más gazdaságokat és elmossa a piacgazdasági fogalmakat.

Trump hadjárata Kína ellen – a világnak kezd elege lenni a dollárból

Trump a november 6-i félidős választásokig folyamatosan játssza ki a Kína-kártyát. Washington a szellemi tulajdonjog védelmére fogja kényszeríteni Kínát. Ázsiában és Európában egyre erősödnek a hangok az amerikai deviza megkerülésére. Tovább a Privátbankár.hu-n. >>>

Az ügy csak még tovább hűti a kapcsolatokat Amerika és Kína között, már-már hidegháborús hangulatot teremtve: Washington egyrészt kiszivárogtatta, hogy a kínai fegyveres erőknek az amerikai cégek által vásárolt szerverek alaplapjaira egy chipet szerelve sikerült hozzáférést szerezniük számos tengerentúli nagyvállalat hálózatához. Másrészt a Pentagon múlt szerdán szivárogtatta ki a CNN-nek, hogy az amerikai haditengerészet novemberben több hadihajóval és bombázóval háborús hadgyakorlatot („major war exercise”) tart a Dél-kínai-tengeren.

A Kínai Kommunista Párt azonnal felfogta a hadgyakorlat jelentőségét és figyelmeztetett: „a két ország hadihajói közelebb kerülnek a konfrontációhoz. Ha ez megtörténik, akkor az Ázsia-Csendes-Óceáni térség békéje a pilóták és hajóskapitányok kezében lesz. A béke egy ponton az összeomlás határára kerül”. A további részletekről Káncz Csaba, a Privátbankár.hu külpolitikai szakértője értekezik >>>

Kiszivárgott egy kormányzati dokumentum – sorban jönnek a pofonok Kínának

Miközben Peking és Washington viszonya egy újabb hidegháború felé sodródik, a New York Times most megszerzett egy bizalmas kínai kormányzati dokumentumot, amely világossá teszi a kínai kormány egyre növekvő aggodalmait a pénzügyi rendszerükkel kapcsolatban. Közben a hétvégén nem várt helyről kapott csattanós pofont Kína Új Selyemút gigaprojektje. Részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG