Trump beszédet tart EPA/Chris Kleponis |
A 2008-as pénzügyi válság megrázta a II. világháború után kialakított nemzetközi intézményrendszert és megkérdőjelezte uralkodó narratíváit. A történelem démonai világszerte brutális erővel térnek vissza, számos esetben az 1930-as évekre hajaznak a folyamatok.
Daryl Johnson amerikai belbiztonsági szakértő már 2009-es tanulmányában kiemelte az erősödő szélsőjobboldali mozgalmak erejét az USÁ-ban. Ami igazán feldühítette a jelentés konzervatív kritikusait, az Johnson azon megállapítása volt, miszerint a hazatért iraki és afgán veteránok elsőrangú célpontjai lettek a szélsőjobb beszervezési kampányainak.
Trump tagadja felelősségét
Mi először tavaly novemberben figyelmeztettünk a fehér nacionalizmus intézményesülésére az Egyesült Államokban. Figyelmeztetésünk óta a zsidó közösségi központok 100 bombariadót kaptak szerte az országban, két zsidó temetőt pedig feldúltak.
Káncz Csaba |
Az amerikai zsidó szervezetek felháborodva konstatálják, hogy Trump szerint itt valójában „idegen zászlós” műveleteket hajtottak végre politikai ellenfelei, hogy őt besározzák.
Amerikai baloldali és liberális körök szerint a Fehér Házban jelenleg számos komoly pozícióba kinevezett uszító tevékenykedik, köztük Steve Bannon stratégiai főnök, a magyar származású Sebastian Gorka és Michael Anton. Tragikomikus egyébiránt, hogy a szakmailag láthatatlan magyar EU biztos, Navracsics Tibor két napja az amerikai sajtóban kelt védelmére Gorkának. A New York Times vezércikke szerint Trump folyamatos politikai kampánya a mexikóiak, a muszlimok és egyéb kisebbségek ellen a bigottság démonait ébresztette föl és energizálta az országban.
Indiát megrázta a gyilkosság
Múlt hétvégén egy haditengerészeti veterán egy kansasi bárban lelőtt egy 32 éves indiai programozót, miután Trumpra hajazva azt ordította neki, hogy „takarodj ki az országomból!” Az indiai társadalmat nemcsak a gyilkosság rázta meg, hanem az a tény is, hogy Trump a mai napig nem szólalt meg az ügyben. Az India Express február 27-i vezércikke így fogalmaz: „Trump elnök és politikai szövetségesei fellobbantották a választási kampányban a fehér nacionalizmus tüzét az Egyesült Államokban. De most válaszolniuk kell az indiai programozó halálával kapcsolatban!” A Times of India vezércikke szerint az indiai mérnök áldozatául esett a rothadó amerikai társadalmi viszonyoknak.
Az indiai média értesülései szerint Új-Delhi komoly diplomáciai figyelmeztetést (démarche) küldött Washington címére az incidenssel kapcsolatban. Trump egyébként szintén egy mukkot sem szólt eddig a fellobbanó muszlim- és bevándorlóellenes erőszakos cselekmények kapcsán. Ide tartozik a kanadai Quebec City mecsetjében minap végrehajtott vérengzés, amelynek öt halálos áldozata lett és egy Trump-rajongó követte el.
Trump tehát kiszabadította a démont, de azt szolgálatai után nehéz visszaparancsolni a palackba. Az Egyesült Államokban a politikai ellentétek az új viszonyok közepette ideológiai helyett törzsi keretekbe helyeződtek át. És mindenekelőtt, ahogy az a történelemben Jugoszlávia és a Habsburg Monarchia esetében is bebizonyosodott, az etnikai alapú nacionalizmus tüzét felloban(t)ásuk után már nehéz kioltani, ez pedig multi-etnikus társadalmak esetében akár végzetesnek is bizonyulhat.
Káncz Csaba jegyzete